reklama

Nie chcą likwidacji szkoły

drukuj
przeczytano: 221 razy
(red.), 02.01.2017

Na adres naszej redakcji dotarło pismo do burmistrza gminy Goleniów, które jest wyrazem sprzeciwu wobec planowanej likwidacji szkoły po wygaszeniu Gimnazjum nr 1 w Goleniowie.

Goleniów, 19 grudnia 2016 r.

Pan
Robert Krupowicz
Burmistrz Gminy Goleniów

Zamiar likwidacji szkoły przy ulicy Kilińskiego 11 w Goleniowie, gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 1, sprowokował nas do tego, żeby przypomnieć Panu ideę Małej Ojczyzny, którą Stefan Starczewski opisuje tymi słowy: „To miejsce doniosłych doświadczeń i przeżyć osobistych jej mieszkańców, formowania się ich biografii, to świat, z którym zrosło się ich życie i z którym wiąże ich częstokroć silna więź emocjonalna. Mała Ojczyzna jest płaszczyzną tworzenia więzi lokalnych, zakorzenienia ludzi we własnej tradycji i historii”.

Uważamy, że pierwszą i najważniejszą Pana powinnością jest najpierw pielęgnowanie tego, co jest najlepszą, w tym przede wszystkim polską spuścizną mieszkańców, a dopiero potem jej pomnażanie. Pozwalamy sobie przypomnieć Panu, że polskość miasta naznaczyły ledwie dwa, trzy pokolenia. Nie zakorzenimy silnie miasta w polskości zamykając szkoły, a szumnie otwierając kolejny supermarket z obco brzmiącą nazwą. Przypominamy także, że budynek przy ulicy Kilińskiego 11 w 1953 roku pomieścił Szkołę Podstawową nr 1 z jej patronem Tadeuszem Kościuszko, która swoją działalność zainaugurowała już 17 września 1945 roku.

Całkiem niedawno, bo w 2005 roku, uroczyście obchodziliśmy 60-lecie polskiej oświaty na Ziemi Goleniowskiej - niestety już bez Szkoły Podstawowej nr 1 i wyrzuconego na śmietnik historii Tadeusza Kościuszki – właśnie w gmachu przy ulicy Kilińskiego 11, który ze słowem „oświata” zrósł się, jak żaden inny. Zarówno Szkoła Podstawowa nr 1 jak i Gimnazjum nr 1 w okresie pierwszych ośmiu lat swego istnienia wypracowały dorobek, który napawa dumą. W ciągu 59 lat mury naszej „Jedynki” opuściło około 6 tysięcy absolwentów, których znaczna większość pozostała w mieście i przyczynia się do jego rozwoju, także dzięki temu, że kiedyś była jej uczniami. I jeszcze jedno. Gimnazjum nr 1 – jak to już wspomnieliśmy – w okresie pierwszych ośmiu lat swej działalności cieszyło się powszechnym uznaniem i jesteśmy w stanie to udowodnić. Jego problemy rozpoczęły się wraz ze zmianą na stanowisku dyrektora i narastały przez lata przy Pana absolutnie biernej postawie! A wystarczyła jedna decyzja personalna, aby ten stan zmienić. Jedna decyzja!

„Jedynka” przez lata była – używając tak modnej ostatnio terminologii – marką Goleniowa, tak jak Goleniowskie Fabryki Mebli czy 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”. Dzisiaj fabryki i pułku już nie ma, a jutro za sprawą Pana decyzji, z krajobrazu miasta zniknąć może także najstarsza goleniowska szkoła. Jeśli jednak ustalenia dotyczące fabryki czy pułku zapadły poza Goleniowem i jego ówczesnymi władzami, to rozstrzygnięcia przesądzające o losach naszej szkoły będą Pana suwerenną decyzją, wszak to Pan przygotuje projekt uchwały w tej sprawie i Pan - oby nie – będzie jej wykonawcą.

Panie burmistrzu, szkoła to nie guma, którą po przeżuciu można – jak to czynią niektórzy – po prostu wypluć!

Problem godnej siedziby dla lokalnej kultury nie pojawił się dzisiaj. Przypominamy Panu, że budynek urzędu, którym Pan zarządza, został zaprojektowany i wznoszony był jako siedziba Goleniowskiego Domu Kultury. Nie jesteśmy cyniczni i nie proponujemy Panu ulokowanie urzędu gdziekolwiek indziej, a budynkowi przy Placu Lotników przywrócenie jego pierwotnego przeznaczenia!

Kończąc, przypominamy Panu cenną łacińską myśl: „W rzeczach wielkich wystarczy chcieć”. Dla nas istnienie szkoły jest sprawą wielką, a Pana nakazem i obowiązkiem jest, żeby się Panu chciało!W imieniu mieszkańców, emerytowanych i czynnych nauczycieli
oraz pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki i Gimnazjum nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich w Goleniowie

pismo skierowane do Burmistrza podpisały następujące osoby:

Małgorzata Herman, Halina Lipińska, Grzegorz Wegnerowski, Krystyna Wielgus, Leszek Soroczyński, Bogusław Pilawa, Danuta Faryniarz, Irena Henkelman, Roman Kopiński, Waldemar Tunkiewicz, Marzena Budek.
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Bardzo mądry list !

dodany przez Pawlak, dnia 03.01.2017, 15:12:00

Co Ty Pawlak powiesz. . .

Pracuję akurat w tej szkole i mogę Cię zapewnić że błądzisz. Pismo zostało wysłane do burmistrza bez wiedzy i konsultacji z większością pracujacych tam nauczycieli. Osoby podpisane pod nim uzurpowały sobie prawo do wypowiadania się w naszym, imieniu. Pismo jest pozbawione jakichkolwiek merytorycznych argumentów oraz przedstawia Gimnazjum nr1 w nieprawdziwym świetle. Także sposób i ton wypowiedzi wymienionego pisma dalece odbiega od poziomu, jaki powinien być zachowany w tak powanej dyskusji prowadzonej przez władze miasta oraz naszą grup zawodową. Nie zgadzamy sie także z pomówieniami wobec Dyrektora szkoły zawartymi w tym piśmie jak również przedstawiania nieprawdziwego obrazu szkoly społecznosci lokalnej.

To jest tylko część tekstu pod którym podpisalo się 24 nauczycieli aktualnie pracujacych w Gimnazjum nr 1.

Więcej jak zechcesz, dowiesz się wkrótce.

dodany przez Piotrek Walkowiak, dnia 03.01.2017, 23:42:00

Atakowana przez troje związkowców (autorów listu) pani dyrektor Katarzyna Kawiak w roku 2010 otrzymała nagrodę Burmistrza Gminy Goleniów, a rok później nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W obu przypadkach swoje opinie wyrażała Rada Pedagogiczna Gimnazjum nr 1, obie były pozytywne.

W roku 2012, po zakończeniu swojej pierwszej kadencji, pani Katarzyna Kawiak otrzymała wyróżniającą ocenę swojej pracy na stanowisku dyrektora. Rada Pedagogiczna i w tym przypadku wyraziła pozytywną opinię. Jednoznacznie pozytywne były też opinie działających w szkole związków zawodowych: Solidarności i ZNP.

dodany przez cm, dnia 04.01.2017, 13:13:00

"Zły to ptak co własne gniazdo kole " Stara maksyma prawnicza powiada; "Winny ten co odniósł korzyść" , być może posady są już szykowane do kierowania CK , a tak przy okazji to proponuję załatać dziury w dachu Domu Kultury , bo fortepian kosztował 500tys i kapie na niego woda.

dodany przez Pawlak, dnia 04.01.2017, 21:05:00

@PawlakSłaba wiedza. Dach GDK gruntownie wyremontowany. A ten ptak to kala.

dodany przez cm, dnia 04.01.2017, 21:12:00

Co do korzysci Pawlak, to napewno korzysci wizerunkowej nie odnieśli znane a nawet niektóre szanowane osoby z Goleniowa, które zlożyły swj podpis, pod powyższym listem. Część z nich zapytanych czy go w ogóle przeczytały, odpowiedziały że . . . nie bo. . . składały je w okresie przedświątecznym, a wtedy jak wiadomo brakowało na wszystko czasu, a że cel był szczytny, obrona szkoły to . . . podpisały. To, że znane osoby miały swoimi podpisami uwiarygodnić merytorycznie żenujący a miejscami obrażliwą formę listu skierowaną do burmistrza jak rownież nieprawdziwe sformułowania wobec urzędującej Dyrektor Gimnazjum Nr 1, świadczy o tym że zostały instrumentalnie potraktowane przez trójkę związkowców jako narzędzie do zwiększenia siły rażenia ich argumentów.

Wygląda na to że znane osoby chciały dobrze, a wyszło jak zwykle. . .

dodany przez Piotrek Walkowiak, dnia 05.01.2017, 01:46:00

@ cm , słaba wiedza bo nie chodziłem do jedynki"@ Piotr korzyści dopiero odniosą ! lobbyści i twórcy tego przybytku , oczywiście , że nie osoby które się podpisały zbyt szanowani to ludzie sukcesu.

dodany przez Pawlak, dnia 05.01.2017, 16:45:00

Skoro pod listem podpisali się ,, zbyt szanowani ludzie sukcesu ``, to ja się pytam dlaczego to zrobili? Dlaczego złożyli podpis pod pismem w którym posługujac się kłamstwem, autorzy listu próbowali zdeprecjonować kilkuletni dorobek pracy Dyrektora G-1, podając te kłamstwa do wiadomości publicznej? Dlatego że wcześniej zostali ,, wpuszczeni w maliny `` przez trójkę związkowców? Jeżeli ,, zbyt szanowani,,,`` wcześniej nie znali Dyrektora G-, tym bardziej powinni odmówić bo swoim podpisem, a więc swoją osobą usankcjonowali kłamstwa skierowane pod jej adresem, Jeżeli znali, to wiedzieli że nie mogą tego uczynić, ponieważ zakrawałoby to na kpinę,

Na pewno ,, zbyt szanowanym ludziom sukcesu`` nie mogły się spodobać niektóre prostackie sformułowania kierowane pod adresem burmistrza. Czy z taką narracją również utożsamiali się ,, zbyt szanowani ,,,`` składając pod listem swój podpis, czy może tylko odczuwali satysfakcję z tego, że ktoś przy okazji tematu chce dokopać burmistrzowi?

Dziwię się tym spośród znanych w okolicy osób, którzy nie znając treści listu go podpisali. Jeszcze bardziej nie mogę zrozumieć tych spośród ,, zbyt szanowanych ludzi sukcesu, którzy zaznajomili się z treścią pisma, a mimo to, również złożyli pod nim swój podpis.

dodany przez Piotrek Walkowiak, dnia 06.01.2017, 11:04:00

Dlaczego tak zależy ci na likwidacji miejsca Twojej pracy i kolegów bo to jest bardzo dziwne , wielce szanowany @ Piotr.

dodany przez Pawlak, dnia 06.01.2017, 21:22:00

Tak sobie myślę Pawlak, że nawet gdybyś przybrał sobie nicka Einstein, też miałbyś problem z czytaniem tekstu ze zrozumieniem.

dodany przez Piotrek Walkowiak, dnia 07.01.2017, 20:59:00

No , no... , strzał w kolanko @ Piotr.

dodany przez Pawlak, dnia 08.01.2017, 10:47:00

O,K, Pawlak,

Zebys sie juz tak bardzo nie dziwil ,,dlaczego tak zalezy ci na na likwidacji miejsca Twojej pracy i kolegow, bo to jest bardzo dziwne...`` zapoznaj sie z trescia Kolejnego listu ( 2017-01-08. 17,48 ), Jesli po przeczytaniu troche pomyslisz, znajdziesz tam odpowiedz na nurtujace Cie pytanie, a byc moze nawet dojdziesz do zaskakujacych wnioskow,

dodany przez Piotrek Walkowiak, dnia 08.01.2017, 20:20:00

reklama

reklama

PROGNOZA POGODY

-6oC 2oC

poniedziałek

-6oC 3oC

wtorek

-5oC 2oC

środa

-4oC 4oC

GALERIA ZDJĘĆ

XV Spotkania z Kulturą Ukraińską

Wiesław Krause - 05.03.2018

18
Niedziela
Marzec 2018
Edwarda
Narcyza
Zbysława
Marzec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2627281234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"który to juz raz beda usuwac awarie w tym miejscu?" - Zamkną Dworcową

"Serce roscie patrzac na tak trafna i celna diagnoze tego nieszczescia politycznego, jakie prezentuja drodzy forumowicze. Tak to ten sam osobnik , ktorego po wyborach jarek wydymal, dajac mu zamiast re..." - Prawica razem do wyborów

"Gowin? Czy to ten sam, który zarabiał 17.5 tys. zł miesięcznie a żalił się że nie starczało mu do pierwszego? ,, Kiedy byłem jeszcze ministrem sprawiedliwości to czasami nie starczało mi do pierwsze..." - Prawica razem do wyborów

"wspólny start :-)? To musiałby być 15-03-2018 jak był w Olimpie W.Cz. Janusz Korwin Mikke, może wtedy byłoby to bardziej nośne medialnie :-). Konstytucja dla biznesu :-)..... jak na razie to słyszałem..." - Prawica razem do wyborów

"@jerzu007 Nowa pani prezes TBS omawiając najważniejsze, stojące przed nią zadania, wyraźnie stwierdziła, że inwestycja w budownictwo mieszkaniowe na Helenowie, będzie praktycznie oznaczać powstanie n..." - Remont wkrótce

"Jak miło: francuskie tłumaczenie dotyczące kolaboracji :-) W odniesieniu do II wś kolaboracja to coś więcej niż współpraca. Dlatego podałem przykład oskarżeń o kolaborację w stosunku do badaczy gro..." - Niedziela bez zakupów

"Gowin... Gowin... WTFIT? Aaa... to ten pionek bez kręgosłupa, prawnik, który łyka każde łamanie konstytucji, byle pozostać w rządzie. Taki plankton bez znaczenia, króry nic nie znaczy bez władzy, krór..." - Prawica razem do wyborów

"@Stan: Nie przypominam sobie aby w miejscu o którym piszesz doszlo do wypadku, który zablokowały ruch całkowicie w obu kierunkach. Jeśli masz lepszą pamięć ode mnie - podaj konkretne zdarzenia, zapy..." - Remont wkrótce

"Rzeczywiście sprawa załatwiana jest w expresowym tempie. A tak na poważnie dodać trochę urzędników, powołać jakiś wydział/ z dyrektorem na czele/,jakąś komisję. W tej sprawie uwidacznia się całkowity ..." - Zjazd na Dąbie za kilka tygodni?

"@latuszek jesli myslimy o tej samej posel Magdalenie, to wystartowac to ona moze, ale co najwyzej helikopterem i odleciec w sina dal. Jak zabierze ze soba nitrasa, arlukowicza i paru innych oszolomow ..." - P. Ruciński rezygnuje

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 091 418 26 01
wysłać fax pod nr.: 091 418 32 41
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator