Najjaśniejszy park 750-lecia

drukuj
przeczytano: 2606 razy
Leszek Ozimek, 31.01.2019

Ponieważ nie wszystkim podoba się oświetlenie goleniowskiego parku miejskiego oraz alei św. Jerzego, sprawdziliśmy, czy można tam było zastosować inne jego rozwiązanie.

Punktem wyjścia była dla nas deklaracja wiceburmistrza Tomasza Banacha złożona w rozmowie z "GG" opublikowanej w dn. 30.11.2018 r, który powiedział m.in.: "...zaplanowaliśmy park do aktywnej rekreacji, a nie tylko miejsce spacerów i wytchnienia. W trakcie projektowania zmniejszyliśmy liczbę słupków świetlnych o wysokości 1,2 m z proponowanych 600 do 400. Zależało nam na dobrym doświetleniu całego parku, żeby ono służyło nie tylko spacerowiczom, ale również biegającym, jeżdżącym rowerami i korzystającym z placu zabaw...". Jeżeli inwestor, czyli gmina Goleniów, zdecydował się na istotną zmianę funkcji parku poprzez intensyfikację jego oświetlenia, to pojawia się pytanie, czy można ją było osiągnąć innymi metodami.

W parku i alei zastosowano kolumny oświetleniowe LED typu KARIN (fot. nr 1) produkowane przez polską firmę ROSA. Ich charakterystyczną cechą jest emitowanie światła 360 stopni wokół kolumny - niezależnie od mocy i barwy źródła światła. Wybór takich kolumn powoduje, że połowa emitowanego światła nie oświetla ścieżek i alei, przy której kolumny stoją, ale... trawnik (w przypadku alei św. Jerzego kolumny świecą także prosto w okna pobliskich domów). Takie rozwiązanie powoduje, że ta właśnie połowa emitowanego światła powoduje efekt rozproszenia i prześwietlenia parku i alei - co sprawia, że całość tworzy efekt nie tylko daleki od parkowego, ale wręcz oślepiająco-drażniący. Tymczasem zakładana przez inwestora konieczność dobrego doświetlenia ścieżek parkowych w celach aktywnej rekreacji, była do osiągnięcia w bardzo prosty sposób - ale bez niepotrzebnego prześwietlenia parku. Wystarczyło zastosować dostępne na rynku kolumny oświetleniowe, które emitują światło jedynie kierunkowo - np. 180 stopni z jednej strony kolumny. W rozmowie z nami przedstawicielka firmy ROSA przyznała, że w ofercie takich kolumn jej firma nie ma, ale przy tak dużym zamówieniu nie byłoby większych problemów z przygotowaniem kolumn KARIN emitujących światło w promieniu 180 stopni - a nie aż 360. Innym rozwiązaniem byłoby zamówienie takich kolumn istniejących w ofertach innych firm (fot. nr 2).

W rozmowie z firmą ROSA ustaliliśmy również, że była możliwość zamówienia mniejszej mocy źródeł światła LED oraz ich ciepłej, zbliżonej do "żółtej" barwy. Taka możliwość istniała i istnieje też w przypadku kolumn oświetleniowych innych producentów. W tej sytuacji widać, że zakładany przez inwestora-gminę efekt można osiągać znacznie zmniejszając uboczne, niekorzystne wrażenie prześwietlenia parku i alei, oraz wykorzystując mniejszą moc i cieplejszą barwę zastosowanych źródeł światła.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Pan Panie redaktorze ujął to sposób, że tak się wyrażę, bardzo dystyngowany, żeby broń Boże nikogo nie urazić. Ja powiem wprost to całe oświetlenie to idiotyzm. Takie trochę rosyjsko-cygańskie bizancjum.

dodany przez Jaro, dnia 31.01.2019, 19:59:10

Poza tym, że jest to nieestetyczne ( no tak, o gustach się nie dyskutuje), nieekologiczne i niefunkcjonalne to jest również niebezpieczne. Proszę porozmawiać z kierowcami, którzy wjeżdżając do naszego miasta nie są przygotowani na takie atrakcje! Silny dyskomfortem wynikającym z oślepienia kończy się zazwyczaj pytaniem „ a co to ku...a jest!?”. Może należałoby jakąś tablicę informacyjna przed wjazdem do miasta postawić?
Nie wiem, czy od władz gminy czuć „naftaliną” ale na pewno są „śmiesznie nieaktualni”.Wyrażenia zamieszczone w cudzysłowach proszę potraktować jako cytaty, źródła chyba nie ma potrzeby podawać.

dodany przez behemot, dnia 31.01.2019, 21:42:00

Ilekroć przejeżdżam koło parku, tak nigdy nie zostałem oślepiony przez te lampy, nawet wjeżdżając do Goleniowa od strony Szczecina. Białe światło, przynajmniej według mnie, w dużo mniejszym stopniu męczy wzrok, niż to z barwą zbliżoną do żółtej. Na mnie osobiście cały park po przebudowie wywiera ogromne wrażenie, włącznie z oświetleniem, które w końcu sprawiło poczucie większego bezpieczeństwa podczas wieczornych spacerów. Czytając powyższe komentarze odnoszę wrażenie, że niektórzy byliby chorzy, gdyby czegoś nie skrytykowali. :)

dodany przez Pavel, dnia 01.02.2019, 00:47:29

Pavel ... łubudubu, łubudubu! Dokończ. Ma miejsce konstruktywna krytyka. Nie można porównywać tego z różnego rodzaju hejtem, czy wymuszoną krytyką. To nasze miasto i chcielibyśmy mieć wpływ na jego wygląd, czy nazwy. W przypadku parku ma miejsce totalna samowolka - miejscami niebezpieczna (siatki), miejscami amerykańska gigantomania, miejscami brak potrzebnych ścieżek, a miejscami wyraz arogancji - jak przy wyborze nazwy (wybraliśmy nazwę w wąskim gronie, przy pozornych konsultacjach i co nam zrobicie). Powstał park na miarę naszych możliwości, cała Polska będzie o tym mówić - wątpię, czy dobrze. Oświetlenie Cię nie razi? Ciesz się, bo niektórzy mają mniejszą tolerancję na oślepienie. Żeby nie kończyć krytyką: podoba mi się zwiększona różnorodność flory, którą mam nadzieję zobaczyć w przyszłości.

dodany przez .., dnia 01.02.2019, 07:49:54

Producent płaci projektantom wynagrodzenie, prowizję od sprzedaży produktów, jak wcisną w projekt jego produkty. Zwyczajowo jest to od 2 do 5%. Myślę, że tu jest sedno sprawy. Dodatkowym udogodnieniem było tylko to, że w gminie nie ma persony, która by to kompetentnie sprawdziła i spytała "po co nam tyle lamp" ;) a barwa, no cóż, ktoś wpisał bez zastanowienia, nikt nie sprawdził albo sprawdził lecz nie wiedział o co chodzi i poszło do realizacji HAHA...

dodany przez _sp2, dnia 01.02.2019, 10:46:22

To pierwszy od długiego czasu artykuł, w którym lokalna gazeta krytykuje inwestycję zrealizowaną przez gminę i wskazuje inne ( lepsze ? ) rozwiązania. Panie Redaktorze, z całym szacunkiem, ale moim zdaniem kilka lat za późno.

dodany przez Stan, dnia 01.02.2019, 11:46:04

Teraz tylko czekać aż roślinność wyrośnie. Tak Również mówił Burmistrz Banach. Koszenia trawy nie będzie :) Ktoś powinien beknac za ten park.

dodany przez zmartwych.wstaly, dnia 01.02.2019, 19:45:59

Cudze chwalicie, swego nie znacie! Pojedźcie do Warszawy i zobaczcie Park Oliwski cudownie oświetlony! Trzeba światła, a nie. Nie żyjemy w średniowieczu.

dodany przez Primadonna, dnia 01.02.2019, 19:48:53

Cała Polska będzie o tym mówić? Kiedy? Nowe oświetlenie parku istnieje już od kilku miesięcy, jeszcze nigdzie nie widziałem jakiegokolwiek artykułu, który dałby ogólnokrajowy rozgłos o tym miejscu. Co do różnej tolerancji na światło - podobnie jak z tolerancją na laktozę, nie każdy ją ma, ale nie oznacza to całkowitego wycofania produktów z laktozą ze sklepowych półek. Szkoda, że miejsce, które w zamyśle miało być punktem wspólnych spotkań mieszkańców naszego miasta, jest tematem bardzo ich dzielącym. Mimo wszystko cieszę się widząc, jak wielu ludzi codziennie przemierza ten park podczas spacerów czy treningów. Co do nazwy... czy naprawdę dla przeciętnego mieszkańca jest to takie ważne, że miejsce to zmieniło nazwę z "Parku XXX-lecia" na "Park 750-lecia Goleniowa"? Jak bardzo zmienia to postrzeganie tego terenu, jako miejsca stworzonego z myślą o rekreacji i wypoczynku? Koniec końców chciałbym, abyśmy w końcu zaczęli zauważać pozytywne aspekty, a przestali na okrągło krytykować, nawet konstruktywnie. Pozdrawiam!

dodany przez Pavel, dnia 01.02.2019, 20:12:30

Powodem tego dzielenia, czego świadomość mają chyba wszyscy, stały się ignorancja, niekompetencja, chciwość i arogancja, różnych zaangażowsnych odób i podmiorów. Można tego było uniknąć. O to chodzi, w całej sprawie. Dobre chęci nie wystarczyły, bo były obciążone pośpiechem i ludzkimi wadami. Prywatnie i na własnym terenie można robić inwestycje w taki sposóv. Na publicznym i za publiczbe środki, należało inaczej, co np. prezentuje artykuł.

dodany przez .., dnia 02.02.2019, 06:26:37

@pavel konstruktywna krytyka ma wydzwiek jak najbardziej pozytywny. Wskazuje na to, ze ktos sie w temat `zaglebil`, akcentuje slabe punkty i stawia, czesto `niewygodne`, pytania. Nibylandia, kraina szczesliwosci, to u Jacksona, choc jak sie dzis okazuje tak naprawde byla to pedofillandia ..

dodany przez saturator, dnia 02.02.2019, 10:57:22

No cóż, idealność nie istnieje i ciężko jest dogodzić wszystkim. W tym przypadku również trudno byłoby odnaleźć złoty środek w myśl założenia, że "są gusta i guściki".

@.. - "ignorancja, niekompetencja, chciwość i arogancja, różnych zaangażowanych osób i podmiotów. Można tego było uniknąć" - można wiedzieć w jaki sposób?

dodany przez Pavel, dnia 02.02.2019, 16:20:18

Może po prostu "Warto być przyzwoitym" W. Bartoszewski ?

dodany przez behemot, dnia 02.02.2019, 18:21:34

Jak ja dojdę do władzy, to zburzymy urząd miasta i gminy i postawimy wieżowiec rodem z Warszawy! Natomiast w parku zmienimy oświetlenie, a obecny Mini Park zamienimy w Diamentowe Tarasy. Zrobimy Bulwary Iniane, zbudujemy w centrum miasta wielką arenę, w której koncerty będą dawać polscy raperzy i tylko raperzy. Otworzymy luksusowy hotel, prestiżowe kluby nocne, a nawet podzielimy Goleniów na dzielnice tak jak w stolicy!

dodany przez Primadonna, dnia 02.02.2019, 19:08:44

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

To, że w Goleniowie jest chaos reklamowy nie tyle wie, co widzi każdy poruszający się jego ulicami. Ponieważ niewiele jest ograniczeń prawnych regulujących tę materię, a te które są, albo nie są egzekwowane, albo wykorzystywane, ludzie korzystają z tej swobody jak chcą i potrafią. Gminna władza - nie tylko zresztą w Goleniowie - ma prawne narzędzia, by ten proceder uporządkować z pożytkiem dla gminnej kasy i miejskiego krajobrazu. Ale świadomie nie porządkuje i to z kilku powodów. Pierwszy jest chyba najważniejszy - trudna materia. Przygotowanie odpowiedniej, spójnej i egzekwowalnej uchwały rady miejskiej to nie jest prosta sprawa. Sami radni raczej jej nie uniosą bez inicjatywy burmistrza. A on i jego aparat wykonawczy trudnych spraw unikają, bo to i kłopotliwe, i pracochłonne, i  nie gwarantuje... jednoznacznego sukcesu. Drugim jest wyraźna sprzeczność interesów - władzy i mieszkańców. Władza poprzez płoty OSiR i inne będące w jej zarządzie czerpie spore korzyści finansowe z wywieszania na nich banerów reklamowych. Mieszkańcy mają w efekcie zaśmiecony krajobraz miejski, a chętni do kopiowania gminy w banerowaniu miasta  - wolną rękę i przykład. Trzecim wreszcie powodem jest... "Gazeta Goleniowska". Kilka lat temu już wiceburmistrz Banach wyraźnie oświadczył na jej łamach, że uregulowanie sprawy reklam zewnętrznych w gminie byłoby w interesie naszej gazety. No tak, ten ostatni powód definitywnie zamyka sprawę...

Leszek Ozimek - 14.02.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Biała Niedziela - Goleniów 2019

Wiesław Krause - 11.02.2019

18
Poniedziałek
Luty 2019
Konstancji
Krystiana
Sylwany
Luty, 2019
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Nie musiałem.Policja,straż i pogotowie byli na miejscu..." - Koszmarny wypadek pod Żółwią Błocią

"Podaj nr.rejestracyjny RODO nie obowiązuje Zgłoś na policję bo w tym miejscu jest zakaz ruchu Być może jechał na teren budowy jako dozorca.." - Koszmarny wypadek pod Żółwią Błocią

"średni koszt to 288 tys za mieszkanie. Obecnie na Goleniowie metr to 4,6 tys - Szarych Szeregów, 4,5 tys - metalowa (ogródek w cenie) Wychodzi, że na Helenowie będzie średnio 65m2 a biorąc pod uwag..." - Są pieniądze na nowe osiedle

"@ Cedek: Oczywiście,że tutaj możesz, nawet powinieneś :) Twój komentarz wygląda jakby był bezpośrednio skierowany do mnie. A to nie ja projektowałem tymczasową organizację ruchu, ba - nawet jej n..." - Z lotniska na okrętkę

"A mi się wydaje ,że właśnie tu mogę kierować swoje uwagi. To publiczne miejsce i temat publiczny. Poza tym napisałem 100 procent prawdy. Można oczywiście kierować swoje uwagi do GDDKiA tyle tylko ,że..." - Z lotniska na okrętkę

"... i pet w szklance." - Polityka informacyjna burmistrza

"I tera Saturator ,, węże z wodą masz poprzecinane , a sok wylał się na blat , rój os ." - Polityka informacyjna burmistrza

"Dziś w nocy podobnie tuż za lotniskiem ok 5 km.Taksiarz z Nowogardu jechał zamkniętym odcinkiem szóstki w kirunku Nowogardu i przestawił betonowe zapory hamując na nich" - Koszmarny wypadek pod Żółwią Błocią

"@ Cedek: Stan przejściowy oznacza, że nie jest to docelowa organizacja ruchu. Uwagi odnośnie "dziadostwa" powinieneś kierować w zupełnie inne miejsce." - Z lotniska na okrętkę

"Dziadostwo !!! Stan przejściowy??!!! Jak ktoś ma dojechać do pracy z Glewic i wrócić transportem publicznym jak nie ma przejazdu. W pracy też ludzie mają powiedzieć że nie przyjdę bo jest" stan przejś..." - Z lotniska na okrętkę

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator