Pręty na wysokości szyi

drukuj
przeczytano: 1819 razy
redakcja, 21.11.2018

List od Czytelnika.

Tak zakończony płot jest zastosowany na placach zabaw w remontowanym parku. Pręty wystają na wysokości szyi dziecka - idealnie, żeby rozerwać tętnicę, gdy czyjeś rozbawione dziecko na wpadnie na płot. Może jeszcze żyletkowy drut kolczasty założą?

Druga sprawa to brak, w projekcie, ścieżki w kierunku parku przemysłowego. Już jest wydeptana przez setki pracowników tam podążających. Zawsze była tam ścieżka ale projektant parku i tutaj wykazał się zerową wyobraźnią.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Trafna uwaga. Prawo budowlane i warunk techniczne okreslaja dokladnie jakie musi byc ogrodzenie. Jesli ma ostre i niebezpieczne zwienczenie (np. drut kolczasty, ostre szpilki itd.) to powinno byc min. 2.2m wysokie i zarazem podlega pozwoleniu na budowe. Nizsze ogrodzenia nie moga byc zwienczone w sposob jak na zdjeciach. Sytuacja jest bardzo prosta, w razie wypadku odpowiada zarzadca terenu lub jesli to plac budowy, to jej kierownik.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 21.11.2018, 10:44:09

Doprecyzuje, bo wyzej podane przeze mnie 2.2m sa niewlasciwe.
Warunki techniczne zostaly okreslone w rozporzadzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkow technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 zm.) – Dział II „Zabudowa i zagospodarowanie dzialki budowlanej”, Rozdział 9 „Ogrodzenia”, § 41-43.
W mysl § 41 ust. 1 ww. rozporzadzenia, ogrodzenie nie moze stwarzac zagrozenia dla bezpieczenstwa ludzi i zwierzat.
Ponadto w § 41 ust. 2 ww. rozporzadzenia zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokosci mniejszej niż 1,8 m ostro zakonczonych elementow, drutu kolczastego, tluczonego szkla oraz innych podobnych wyrobow i materiałow.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 21.11.2018, 10:57:13

Pręty na wysokości szyi, światła na wysokości oczu. Co jeszcze?

dodany przez Mariusz, dnia 21.11.2018, 14:34:56

@Mariusz

ścieżki na poziomie stopy!

dodany przez cm, dnia 21.11.2018, 20:56:05

Uwielbiam takie listy:)

Boisko lekkoatletyczne i piłkarskie Stadionu Miejskiego w Goleniowie, okolone jest dokładnie takim samym płotkiem co na załączonym zdjęciu i żeby było jeszcze ciekawiej, ma dokładnie tą samą wysokość jednego metra. Kilka razy w roku, przy okazji Mistrzostw Gminy w Grach i Zabawach Ruchowych kl I-IV, Mistrzostw Powiatu jak rownież Mistrzostw Województwa w LA, a codziennie w miesiącach jesiennych i wiosennych, kilkaset dzieci w wieku 6 -16 lat ćwiczy, rozgrzewa się, ściga bądż dopinguje wewnątrz i na zewnatrz ,, bardzo niebezpiecznego płotka", na którego zamontowanie trzeba było mieć wszystkie wymagane zgody, przed jego montażem. Co ciekawe płotek ów, jednym dzieciom sięga do kroku, innym pod pachy, jeszcze innym do tętnic, krtani, brody, nosa, oczu albo grzywki. Jeszcze ciekawszym jest, że od momentu jego montazu, żadne dziecko nie nadziało się na płotek, nawet spośród tych, które odwiedzają stadion po szkole. Wiem, ale może się nadziać. Oczywiście. Tak jak może wypaść z okna bloku w którym mieszka - zażądajmy od burmistrza aby w nowo stawianych blokach w oknach montowano kraty, pociąc się nożem - zero noży w domu - jedzenie tylko z cateringu i tylko pałeczkami- wróć, można sobie je wbić w oko itd itp. Paranoja.

Na początku roku, w szkole z panem Darkiem wieszaliśmy wieszaki w szatniach do przebierania się na w-f. Na jaką wysokość? Wzięłem trzech najmniejszych ze szkoły, kazałem ręce podnieść do góry. Tam gdzie sięgnęli przymocowaliśmy wieszaki. Ci wyżsi od nich, mają je na wysokości tętnic, krtani, jeszcze wyżsi brody oka grzywki itd.
Jeśli czyjeś rozbawione dziecko wpadnie na haczyk, może zawisnąc na nim jak Janosik- za poślednie ziobro. Wygląda jednak na to że dzieci sa madrzejsze od niektórych dorosłych i nie chcą wpadać na haki.

Firma która montowała plac zabaw w parku, robiła to zgodnie z potrzebnymi atestami i certyfikatami bezpieczeństwa. Skąd wiem? W dzisiejszych czasach brak takowych, przy pierwszym wypadku mógłby skutkować ogromnymi odszkodowaniami. Proste?

dodany przez Piotrek Walkowiak, dnia 21.11.2018, 23:59:37

Demagogia Panie Piotrze. "Zawsze i wszedzie może dojść do wypadku", to nie argument, żeby nie stosować zwykłych środków ostrożności. W tym przypadku, na małym terenie są ruchliwe dzieci, a odstępu do tego ogrodzenia nie ma. Na stadionie jest inny teren, inna odległość oraz starsze dzieci. Ryzyko na tym placu zabaw jest realne i projektant tego nie uwzględnił. Lepiej zapobiec, niż kusić los. Każde dziecko jest dla rodzica "całym światem", każde okaleczenie niebezpieczne dla dziecka, także kieszeni gminy. Place zabaw są zaś miejscem szczególnym, pod względem wymogów i oczekiwań w zakresie bezpieczeństwa.

dodany przez .., dnia 22.11.2018, 08:20:25

wszyscy o płocie, a nikt o przerwanym Jakubowym Szlaku...

dodany przez krew i jatka, dnia 22.11.2018, 10:57:48

Piotrze, przeciez nie mamy tutaj nad czym deliberowac. Wszelkie atesty i dopuszczenia o ktorych piszesz sa funta klakow warte, skoro przepisy budowlane stanowia inaczej. I to bardzo dokladnie. Plot jest niezgodny z przepisami i nalezy go zmienic, koniec kropka. W momencie, kiedy stanie sie kzywda, to zarzadc bedzie zmuszony pokrywac koszty. W tym wypadku chyba gmina, nieprawda?

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 22.11.2018, 10:58:55

Wzięłem, wzięłem, kazałem, kazałem...ja najczęściej mimo wszystko proszę...

dodany przez epithafium, dnia 22.11.2018, 20:36:39

@cm
Nie można by się odnieść jakoś pełniej . Nie można by mniej jadu! Przecież Panu za to płacą? Czy nie płacą bo niby po godzinach pracy??

@ epitafium
Przepisy to przepisy, policja nie prosi, skarbówka nie prosi, wojsko...
Dla przykładu jak kończy się podobne:
II SA/Sz 845/12 - Wyrok WSA w Szczecinie z 2012-10-17

@ Piotrek Walkowiak
Rzeczywiście, jeżeli jest tam takowe to jest ono również niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zanim zgłoszę sprawę do odpowiednich organów, pozostawię parę dni by o sprawie dowiedział się burmistrz (liczę na niezawodnego _CM_) by powyższe poprawić.

Problem pojawi się gdy jakieś dziecko na takowe ogrodzenie wpadnie etc. Będą lecieć głowy i gminne pieniądze ;)

dodany przez ss13, dnia 06.12.2018, 20:13:46

A gdzie ja tam pisałem o "służbach"?

dodany przez epithafium, dnia 06.12.2018, 21:28:33

Bylem tam w sobote. Plot jak stal tak stoi i ostrymi kolcami. Jest dosyc niski i jak ktos sie o niego rekoma oprze to moze sobie zrobic krzywde. Jak juz powiedzialem, deliberowac nad czym nie ma, trzeba poprawic.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 07.12.2018, 12:34:45

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

To, że w Goleniowie jest chaos reklamowy nie tyle wie, co widzi każdy poruszający się jego ulicami. Ponieważ niewiele jest ograniczeń prawnych regulujących tę materię, a te które są, albo nie są egzekwowane, albo wykorzystywane, ludzie korzystają z tej swobody jak chcą i potrafią. Gminna władza - nie tylko zresztą w Goleniowie - ma prawne narzędzia, by ten proceder uporządkować z pożytkiem dla gminnej kasy i miejskiego krajobrazu. Ale świadomie nie porządkuje i to z kilku powodów. Pierwszy jest chyba najważniejszy - trudna materia. Przygotowanie odpowiedniej, spójnej i egzekwowalnej uchwały rady miejskiej to nie jest prosta sprawa. Sami radni raczej jej nie uniosą bez inicjatywy burmistrza. A on i jego aparat wykonawczy trudnych spraw unikają, bo to i kłopotliwe, i pracochłonne, i  nie gwarantuje... jednoznacznego sukcesu. Drugim jest wyraźna sprzeczność interesów - władzy i mieszkańców. Władza poprzez płoty OSiR i inne będące w jej zarządzie czerpie spore korzyści finansowe z wywieszania na nich banerów reklamowych. Mieszkańcy mają w efekcie zaśmiecony krajobraz miejski, a chętni do kopiowania gminy w banerowaniu miasta  - wolną rękę i przykład. Trzecim wreszcie powodem jest... "Gazeta Goleniowska". Kilka lat temu już wiceburmistrz Banach wyraźnie oświadczył na jej łamach, że uregulowanie sprawy reklam zewnętrznych w gminie byłoby w interesie naszej gazety. No tak, ten ostatni powód definitywnie zamyka sprawę...

Leszek Ozimek - 14.02.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Biała Niedziela - Goleniów 2019

Wiesław Krause - 11.02.2019

16
Sobota
Luty 2019
Danuty
Daniela
Juliany
Luty, 2019
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"... i pet w szklance." - Polityka informacyjna burmistrza

"I tera Saturator ,, węże z wodą masz poprzecinane , a sok wylał się na blat , rój os ." - Polityka informacyjna burmistrza

"Dziś w nocy podobnie tuż za lotniskiem ok 5 km.Taksiarz z Nowogardu jechał zamkniętym odcinkiem szóstki w kirunku Nowogardu i przestawił betonowe zapory hamując na nich" - Koszmarny wypadek pod Żółwią Błocią

"@ Cedek: Stan przejściowy oznacza, że nie jest to docelowa organizacja ruchu. Uwagi odnośnie "dziadostwa" powinieneś kierować w zupełnie inne miejsce." - Z lotniska na okrętkę

"Dziadostwo !!! Stan przejściowy??!!! Jak ktoś ma dojechać do pracy z Glewic i wrócić transportem publicznym jak nie ma przejazdu. W pracy też ludzie mają powiedzieć że nie przyjdę bo jest" stan przejś..." - Z lotniska na okrętkę

"Tak patrze na te `Stanczykowe` pozy podinspektora i wnioskowalbym do burmistrza Krupowicza, zeby stworzyc drugie stanowisko dla p. Cezarego ... powiatowo-gminnego mysliciela." - Polityka informacyjna burmistrza

"Kierowca zasnal? Tydzien temu lecialem po szose dla klienta idokladnie o tej samej porze, okolo 1 w nocy na A9 mialem kryzys. Natychmiast pierwszy parking zjazd i bite dwie godziny spalem. Tu nie ma z..." - Koszmarny wypadek pod Żółwią Błocią

"jak się mają sprawy na dzień dzisiejszy ?" - Będzie nowa droga

"Nie powinno być raczej takich sytuacji. Teren zamieszkały nie nadaje się do wykonania jakichkolwiek akrobacji lotniczych, wystarczy chwila i katastrofa gotowa. Ja do namierzenia samolotów używam str..." - Akrobacje nad Goleniowem

"Nie może to być ! , ale fakt napił bym się wody z sokiem wiśniowym , przy Dworcu PKP, eh..." - Polityka informacyjna burmistrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator