reklama

60 lat Liceum Ogólnokształcącego

drukuj
przeczytano: 1198 razy
Maria Palica, 28.10.2019

W piątek goleniowskie Liceum Ogólnokształcące świętowało 60 lat swojego istnienia. W uroczystościach związanych z tą rocznicą wzięło udział wielu jego absolwentów oraz byłych i obecnych dyrektorów i nauczycieli, a także władze gminy i powiatu.

Na jubileuszowe obchody złożyło się kilka wydarzeń. Wstępem i zapowiedzią był wrześniowy koncert na Plantach w wykonaniu uczniów i absolwentów. Główne uroczystości odbyły się 25 października. Rozpoczęła je msza święta w kościele św. Katarzyny, po której wszyscy prowadzeni przez szkolne sztandary przeszli do Goleniowskiego Domu Kultury, gdzie odbył się koncert galowy. Był czas na przypomnienie historii szkoły, którą w tym czasie ukończyło blisko 8000 osób, i nauczycieli, którzy w szczególny sposób zapisali się w pamięci uczniów. Uhonorowano przede wszystkim dyrektorów tej wielce dla Goleniowa zasłużonej placówki, którzy stawili się niemal w komplecie, szczególnie p. Edwarda Kaniuka, który kierował LO w latach 1962 - 1976.

Ostatnim punktem oficjalnej części obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy umieszczonej przy głównym wejściu do budynku LO. A potem już w bardziej kameralnej atmosferze odbyły się spotkania w grupach klasowych, a obfity w wydarzenia dzień zakończył bal.

Więcej w papierowym wydaniu GG.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Nie lubię, kiedy są na ‚oficjałkach’ czytane listy od osób, które nie uczestniczą w uroczystości. Ale tym razem jestem wdzięczny za odczytanie listu mojego szkolnego kolegi, ambasadora Mariusza Maszkiewicza. Tylko z niego mogliśmy się dowiedzieć, że w tej szkole pracowali naprawdę wybitni nauczyciele: pan Polański, pani profesor Bronisława Mataj, pani Satała, pani Ginielewicz i wielu innych. Wiem, że te nazwiska niewiele mówią obecnie pracującym w szkole, tym bardziej obecnym uczniom, ale to nie usprawiedliwia ich przemilczenia...
Przypomnę, że pani Mataj była chyba najwybitniejszą nauczycielką naszego liceum, świetnie znaną w całym kraju. Uczyła języka rosyjskiego, który w tamtych czasach nie był przedmiotem szczególnie chętnie przyswajanym przez uczniów. A mimo to praktycznie co roku miała finalistki lub nawet laureatki olimpiady j. rosyjskiego, a większość Jej uczniów opuszczała szkołę mogąc dość swobodnie porozumiewać się tym językiem. Co ważne, uczyła go umiejętnie omijając teksty o wydźwięku propagandowym, sławiące Lenina i Związek Sowiecki. Nikt z nas wówczas nie wiedział, że to skutek m.in. kilkuletniego pobytu na Syberii, który zaszczepił w Niej niechęć do realnego socjalizmu, ale nie zabił miłości do języka rosyjskiego. Czytaliśmy więc klasykę, teksty o przyrodzie i o ludziach. Jeszcze raz dziękuję Pani Profesor!
Do listy M. Maszkiewicza dodam jeszcze panią Bożenę Jasińską, kapitalnie uczącą biologii oraz Ewę Zubrycką, dzięki której świetnie poznałem chemię. O nich też oczywiście oficjalnie nie pamiętano...
Szkoda, bo na 70-lecie szkoły większości wybitnych nauczycieli pewnie nie da się już zaprosić.

dodany przez cm, dnia 30.10.2019, 08:43:18

Pamiętam opowieści Pani Bronisławy Mataj , gdy mieszkała w miejscowość Orzeł w Związku Sowieckim , jeżeli miało się -3 to i tak człowiek sobie poradził dalej na egzaminach , do tej pory radzę sobie w obecnej sytuacji , gdy tyle osób ze wschodu.

dodany przez Pawlak, dnia 30.10.2019, 13:33:51

baaa.... szanowny Pawlak, nawet =3 pozwalało/pozwala swobodnie w miare rozmawiać w tym języku :-).
PS. Fajne czasy, zakład, wygrany ;-), maturalny o obecnośc wzoru einsteina millikana w tablicach matematycznych do tej pory mile wspominam, wygrałem lody w Mocca. Język francuski z panią Bonjour`ką (taki miała ówczesny avatar), polski z paniami Jadwigą, Bożeną (która miała praktyki jak chodziełm jeszcze do SP4). Matematykę z panem Janem, biologię z panią Żyrafą (taki miała ówczesny avatar) a następnie z panią bodajże Dorotą. W-F z panem Nowotnym. Ech to bieganie po przyległych lasach, teraz by się przydało ;-). Oczywiście rosyjski z panią Mataj, która na pierwszej lekcji już wiedziała, że będę miał na pierwszy semestr dwojku a kolega Jacek trojku. I tak było :-))))))))) później było lepiej ;-). Pamietam dużo pozytywnej energii z tych czasów. Pamiętam obozy wędrowne w górach (łącznie z błądzeniem po starych okopach z 1918 roku w Bieszczadach) z paniami Jadwigą i Ewą.
Nic tylko podziękowac ówczesnemu gronu pedagogicznemu. Co niniejszym czynię.
Oby obecni młodzi mogli spokojnie z uśmiechem wspominać swoje lata szkolne.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 30.10.2019, 15:29:55

Ja z kolei bardzo się cieszę widząc na zdjęciu i to w dobrej formie, jak mniemam, Pana Dyrektora Władysława Sapę. Wprawdzie z matmą u niego miałem zwykle "pod górkę", ale do tej pory cenię sobie jego specyficzne, inteligentne poczucie humoru.

dodany przez Jaro, dnia 30.10.2019, 20:17:26

reklama

GALERIA ZDJĘĆ

Festyn Walczymy o Emilka

Paweł Palica - 20.10.2019

17
Niedziela
Listopad 2019
Grzegorza
Salomei
Walerii
Listopad, 2019
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Dla pomysłodawców są przewidziane jakieś wysokie premie czy dodatkowe etaty ew. podwyżki?" - Znacznie drożej za śmieci?

"@jzw ale zes optymista, radnym na sesje nie chce sie chodzic, a co dopiero czytac komentarze na forum GG. Klasyczny syndrom polityka. Przed wyborami kawa, paczki i zlote cielce, a po to juz tylko spr..." - Znacznie drożej za śmieci?

"Pozycja 29. 4 500 000 mln zl na ukulturalnienie Goleniowian ... Pilsudzki chlopie! Ty siedzisz przed tym dworcem i nie grzmisz! :) Pozycja 21. 15 000 zl wymiana 4 drzwi wejsciowych dla klas. To jakie..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"Szanowni @ oraz czytający te komentarze Radni Gminy - jeśli od osoby to kto będzie sprawdzał stan ilości osób zamieszkujących dany lokal ?? Jeśli to ma byc deklaratywne, to ja nie widzę przyszłości dl..." - Znacznie drożej za śmieci?

"Ale drogie te siedziska strażników miejskich 180 000zł co za marka pojazdu? A dla dzieci niepełnosprawnych za 170 000zł.Strażnikom może rowery by się przydały, zamiast samochodu a ostatecznie elektryc..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"@ Pawlak .Tak już było płaciło się za dzierżawę pojemnika i śmieci ale dziś jak będzie za kosz , to jeden będzie do zapłaty a drugi i następny może się znaleźć w lesie." - Znacznie drożej za śmieci?

"Kto to Bogdan???" - Znacznie drożej za śmieci?

"Kim jest królik????" - Co w budżecie na 2020 rok?

"Bogdan wynajmuje robotnikom z za wschodniej granicy dom i stodołę (16 osób) ,,, pytanie ile płaci za śmieci za 1 czy za 2 osoby ... .Kto to sprawdza...." - Znacznie drożej za śmieci?

"Remont ulic gdzie mieszkają znajomi królika ... i mają wykupione działki ." - Co w budżecie na 2020 rok?

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator