reklama

Bogatym łatwiej

drukuj
przeczytano: 806 razy
Maria Palica, 13.08.2019

Analiza opublikowanych przez GUS danych na temat pozyskiwanych przez samorządy środków unijnych, potwierdza znaną prawdę: bogatym łatwiej. Łatwiej, przede wszystkim dlatego, że stać ich na tzw. wkład własny, a bez tego w wielu przypadkach ani rusz.

Według GUS wszystkie gminy Powiatu Goleniowskiego w perspektywie finansowej 2014 - 2020 sięgały po środki unijne. Wielkość tych środków pokazano w liczbach bezwzględnych (tu liderem z kwotą nieco ponad 196 mln zł jest Goleniów) i w przeliczeniu na jednego mieszkańca (tu na pierwszym miejscu z kwotą 6889 zł uplasowała się Stepnica). W tabeli zestawienie obu wskaźników w kolejności wg środków zewnętrznych uzyskanych na 1 mieszkańca.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Ciekawe jaka z tego tytułu jest struktura zadłużenia poszczególnych gmin?

dodany przez Michal Wentruba, dnia 13.08.2019, 15:14:21

Ja bym tu jeszcze zadał pytanie: co spowodowało, że gmina Goleniów znalazła się w gronie tych bogatszych? I tu moim zdaniem odpowiedź jest taka: w odpowiednim momencie udało się zbudować park przemysłowy, z odpowiednim wyprzedzeniem, zanim zrobiła to konkurencja.
Bo ja pamiętam czasy kiedy Goleniów wcale nie był dostatni, bezrobocie szalało, ludzie wyjeżdżali szukać gdzieś pracy, pieniędzy nie było nawet na jakieś remonty dróg a mimo to gmina w ten park inwestowała, wydawała pieniądze ze stosunkowo niewielkiego budżetu i to w dodatku w sytuacji w której przez lata nie było chętnych, żeby tu otwierać jakikolwiek biznes.
No i to się udało, weszliśmy do Unii Europejskiej, przyszedł czas zainteresowania Polską przez biznes i my byliśmy gotowi, była jakaś przygotowana infrastruktura. No i biznes przyszedł tam gdzie coś już było.

No teraz pytanie w co inwestować, żeby być przygotowanym na jakiś kolejny krok? Żeby np. za 20 lat móc stworzyć warunki do tego, żeby powstawało tutaj coś zaawansowanego technologicznie, dającego większe marże, wyższe zarobki, mniejszą podatność na przenoszenie produkcji w tańsze miejsca? Więcej zarabia się tylko tam gdzie nie ma dużej konkurencji, gdzie dysponuje się czymś, czego inni nie mają i co nie jest łatwo szybko wyprodukować.

Pytanie w co inwestować przez najbliższe lata, żeby np. za 20 lat mieć taką przewagę nad innymi miejscami, żeby właśnie tutaj lokowano biznes zaawansowany technologicznie, mocno dochodowy, dający niezłe zarobki?
Ja nie mam jakiejś odpowiedzi na to pytanie, tak bardzo intuicyjnie, to wydaje mi się że warto inwestować w edukację ale tę taką naprawdę praktyczną, czyli w jakieś laboratoria dające uczniom wiedzę praktyczną np. z zakresu budowy nowoczesnych maszyn, materiałów, technologii, może jakiś klaster obliczeniowy pozwalający pracować nad bardziej złożonymi projektami, może w licencje na środowiska programistyczne, może dodatkowe lekcje angielskiego. Coś co pozwoli od strony praktycznej już na poziomie szkoły coś konstruować, budować i wymieniać się widzą z otoczeniem.

Nie mam tu jakichś gotowych ale myślę, że skoro gmina ma w tej chwili zwyżkę finansową, to może warto się nad tym tematem zastanowić, może nawet zlecić analizę (i przygotowanie sensownej strategii) jakiejś renomowanej firmie doradczej i powolutku, krok po kroku, wydawać parę złotych w tym roku, parę w następnym i budować element po elemencie jakiś fundament pod naprawdę dostatnią i stabilną przyszłość.

dodany przez wb, dnia 15.08.2019, 19:53:31

Pewnie można by też próbowac myśleć o rozwoju poprzez świadczenie jakichś usług outsourcingowych dla bogatych firm, typu prowadzenie im obługi administacyjnej - kadry, płace, zakupy, IT, helpdesk ale żeby o tym myśleć, no to też muszą być jakieś zasoby kadrowe (ludzie nie tylko przygoowani zawodowo ale też źwietnie mówiący po angiesku) i powierznia biurowa. Natomiast tu też nie ma się co oszukwać, drzwiami i oknami takie firmy tu nie będą waliły, to na pewno wymagałoby czasu, przygotowania, szukania chętnych. Ale gdyby się udało zachęcić jedną firemką, potem z drugą, potem z następną, kroczek po kroczu, parę osób znalzało by zatrudnienie tutaj, parę tam, to kto wie... może byłaby to szansa, żeby jakoś te zasoby ludzkie rosły także w tych takich bardziej dochodowych obszarach i za 15 lat, kto wie... może Goleniów też byłby jakoś bardziej konkurencyjny jeżeli chodzi o kadry z wyskokimi kwalifikacjami - a to z kolei też by się przekładało na płace.

Widzę ryzyko, że np za 20 lat, jak nasze zarobki wzrosną, to nie będziemy w stanie konkurować w biznesach opierających się na niskich kosztach (na taniej sile roboczej) i firmy będą się przenosiły tam gdzie jest taniej. Więc żeby nie musieć migrować i nieźle zarabiać, moim zdaniem powinniśmy się zastanowić co zrobić teraz, w co zaczać inwestować, żeby kiedyś, przy coraz wyższych zarobkach być nadal atrakcyjnym miejscem do inwestowania i zakładania biznesów.

Nie mam tu jakichś pomysłów (i nie wiem czy ktokolwiek ma), tak naprawdę nikt nie wie jaka będzie przyszłość ale mi się wydaje, ze warto o tym myśleć, po to żeby za 20 lat znowu (tak jak w przypadku tego parku technologicznego), być parę lat przed konkurencją.

A mamy na to szanse, bo dzięki temu parkowi mamy trochę więcej pieniędzy do zainwestowania niż konkurencja.

dodany przez wb, dnia 15.08.2019, 20:19:31

wb, proponuję przymierzać się do upcyklingu, np do produkowania ropy/benzyny z odzyskanych plastików...

dodany przez Roman Kazanowski, dnia 31.08.2019, 13:15:43

reklama

GALERIA ZDJĘĆ

Festyn Walczymy o Emilka

Paweł Palica - 20.10.2019

13
Środa
Listopad 2019
Arkadii
Krystyna
Stanisławy
Listopad, 2019
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"@ biustonosz - nie chodzi o "zawartość portfela" a o dokonania i wiedzę które to obligują do pełnienia funkcji społecznych i zabierania głosu w sprawach które wymagają choćby odrobinę wiedzy tematyczn..." - To niegrzeczne i niedopuszczalne

"A przy okazji, ostatnio setki 737-800 zostalo zawieszonych w sluzbie a w kilkudziesieciu stwierdzono spekania materialu. Sam Rayanair zawiesil 50 maszyn tego typu. Troche slaba sytuacja..." - Łatwiej do Kopenhagi

"Przypadek?! .., nie sądzę..." - Łatwiej do Kopenhagi

"Panie Michale, zgoda, ale...nie ma sie co dziwic jerzowi, bo problemow jest sporo, a olewanie dobrowolnych sugestii fachowca to tak troche slabe jest. Zobaczymy, czy Burmistrz podejmnie problem, na kt..." - Będzie przejście i nowy peron?

"Szanowny Krzysztof Sypień , zdaje się, że na spotkaniu w sprawie "trupa" jakim jest obecny budynek GDK był szanowny wiceburmistrz pan Banach. Ja rozumiem, że jest takie oczekiwanie części społeczeństw..." - To niegrzeczne i niedopuszczalne

"szanowny @Michał Grzybowski (jerzu007) - skaczesz od sasa do lasa z tematami ;-) . Przedstawiasz złe decyzje i złe rozwiązania Burmistrza lub rozwiązania nie po Twojej myśli. Czy przykładasz wagę z dr..." - Będzie przejście i nowy peron?

"Trafiony, zatopiony!" - To niegrzeczne i niedopuszczalne

"Oczywiście trudno zaakceptować nieobecności i "luźne" podejście do udziału w sesjach Rady Miejskiej czy pracach komisji, o ile nie jest to związane z sytacją losową, zdrowotną, rodzinną, itp. Skoro je..." - To niegrzeczne i niedopuszczalne

"Natomiast ja chciałbym poznać listę obecności radnych na sesjach. Myślę, że coś takiego funkcjonujące publicznie, było by czynnikiem dyscyplinującym." - To niegrzeczne i niedopuszczalne

"Gabriel Maniecki z Hanzy Goleniów zajął w MILI OPEN drugie miejsce z czasem 00:04:45" - Biegli dla Niepodległej

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator