reklama

Czechy - laska nebeska

drukuj
przeczytano: 749 razy
Maria Palica, 13.03.2019

We wtorkowe popołudnie goleniowianie kolejny raz mieli przyjemność spotkać się z interesującym człowiekiem. Na zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki do Goleniowa przyjechał Mariusz Szczygieł. Sala wystawowa była pełna.

Znany dziennikarz, reportażysta, autor kilku książek i laureat wielu nagród literackich opowiadał o swojej fascynacji Czechami i ich kulturą, swoją barwną i zaprawioną sporą dawką humoru opowieść, ilustrując stosownymi zdjęciami. Punktem wyjścia do tej opowieści była jego książka "Kultura czeska - moja laska nebeska", w której napisał między innymi: "Doszedłem do wniosku, że Czechów wymyślono, by poprawiali Polakom nastrój". I właśnie o tym, jak bardzo oba narody mentalnie się różnią mówił, podając liczne tego przykłady.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Ostatnimi czasy wspolpracuje z wieloma czechami. Sa bardzo sympatyczni i przyjazni. Ale kultury ich pracy nie rozumiem. Ciezko sie z nimi buduje, bo naprawde sa inni. Zauwazylem tez ze sa nieco roszczeniowi. A Pan Mariusz...no zabawny gosciu. Lubie go.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 13.03.2019, 14:59:20

Takie madrosci m. in. prezentuje pan Szczygiel:

... - Pisanie nadaje sens Twojemu życiu?
Bezsensownemu życiu, bo ja, jako ateista, nie widzę żadnego sensu w istnieniu ludzkości. ŻADNEGO, ŻADNEGO! Ludzie, moim zdaniem, są po nic i ludzkość jest po nic… ale skoro już tu jesteśmy, to trzeba stworzyć jakiś piękny sens dla siebie

- Dobry reporter nie może chyba być niewolnikiem nikogo i niczego?
Ja nigdy nie pójdę za nikim, kto mi ulży w mojej wolności. Kocham swoją wolność, choć ma ona swoje mielizny. Na przykład mam kłopot z tym, że ludzie klęczą i się modlą..

-Dlaczego?
Ja to szanuję, ale nie mogę na nich patrzeć, bo mi się aż robi gorąco. Nigdy bym tego nie zrobił. Kiedy ktoś mnie pyta, czy wierzę w Boga, mówię: wierzę w siebie! Także w swoją małość i niedoskonałość. Jednak modlitwa, zwłaszcza na kolanach, to jest dla mnie akt oddania wolności i niepanowania nad swoim życiem. Przepraszam wierzących, ale tak to czuję.

Szkoda czasu, ten pan, na szczescie, juz `wybrzmial` swoje ...

dodany przez saturator, dnia 13.03.2019, 19:26:58

Niestety, Saturatorze, mr. Szczygieł, przy swoim ateizmie, jest bliższy ideałom chrześcijańskiej tolerancji i miłości bliźniego, niż Twój kochany prezes, który jest niby wierzący, a w kolejce do nieba na miejscu już poza 7 miliardami spośród jeszcze żyjących. Nie ma szans tam dotrzeć. Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż deweloper trafi do królestwa nebeskiego.

dodany przez .., dnia 14.03.2019, 07:58:33

Szanowny "..", dziękuje za tak wnikliwą analizę szans każdego z nas, a już szczególnie "kochanego prezesa" na dostanie się do nieba :-)

Szczygieł w jednym ma rację: katolicy oddają wolność. Czytając życiorys św. Maksymiliana Kolbego to właśnie rzuciło mi się w oczy. Jak często on oddawał swą wolność i swe życie Maryi. Z tym, że oddając swą wolność katolik uzyskuje inną wolność, wolność dziecka Bożego. Wg mnie warto, bo to najlepsza z wolności, ale to każdy musi sam ocenić.

Szczygieł z wiarą w siebie... Być może bliższy jest jakimś ideałom, ale na pewno "wiara w siebie" nie jest ideałem chrześcijańskim. Podobnie jak KC_Designer postrzegam go za zabawnego i sympatycznego, z ciekawymi obserwacjami, ale uważam, podobnie jak saturator, że w pewnych rzeczach nie zabłysnął.

Dawno w Czechach nie byłem, może w tym roku skoczymy rodzinnie w Karkonosze i w czeskim schronisku zjemy smaczne knedliki. Czytałem kilka relacji mówiących o tym, że Czesi, choć postrzegani jako najbardziej ateistyczni w Europie (w końcu Jan Hus nieźle tu namieszał, a i za komuny katolicy byli tu mocno gnębieni) bardzo szanują swoją historię, ładnie odnawiają kościoły i kaplice, w których widać coraz więcej wiernych.

dodany przez Michał Niklas, dnia 14.03.2019, 10:13:50

Wyjaśnię, że nie oceniałem kondycji kk w Polsce (swoją drogą krucho z nią, bo i hierarchia i wierni coś słabo praktykują, niemniej, bez kpiny wierzę, że wielu interlokutorów pozytywnie odstaje). Chodziło wyłącznie o wskazanie Saturaturowi, że widzi drzazgę u Szczygła, który nawet nie jest związany doktryną 5nie wadząc nikomu, a nie widzi belki u Polskiezbawa - jednego z większych hipokrytów, który wlazłby do każdego łóżka w Polsce i za każdego decydował, jak jakiś Gomułka. Jarosław wyznaje wyłącznie bożka władzy i mamony, ale wciąż jest lepszy od Szczygła? Ciekawe. Ta pokraka wciąż nam wolność odbiera, więc z Pana wniosku wynika jedynie potwierdzenie, że to szatan.

dodany przez .., dnia 14.03.2019, 14:44:55

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Najbliższa niedziela 26 maja będzie wyjątkowo świąteczna. Oto w tym samym dniu mamy ważne dla wielu z nas święta - Dzień Matki, a na dodatek wybory do parlamentu europejskiego, które - jak każde wybory - słusznie nazywane są świętem demokracji. W tym ostatnim święcie możemy uczestniczyć niezależnie do naszej wiary i stosunku do rodzicielki, bo to po prostu prawo każdego polskiego obywatela i świadectwo stanu naszej demokracji. Prawo, z którego możemy, ale nie musimy skorzystać, bo wolność gwarantuje nam swobodę wyboru - możemy głosować lub nie, a jak zdecydujemy się głosować, to oddamy głos na  kogo zechcemy. I oczywiście ten ostatni wariant wszystkim rekomenduję. Zamiast tylko gardłować, że jest źle, lepiej oddać głos za tymi, którzy naszym zdaniem będą rządzić dobrze. A jak pasuje nam aktualny rząd, to koniecznie trzeba poprzeć tworzącą go partię w głosowaniu. To nic, że w niedzielnych wyborach mamy de facto wybierać tych, którzy  będą Polskę reprezentować w Unii Europejskiej (nawiasem warto tu koniecznie przypomnieć, że te wybory posłów do europarlamentu to jedyne w strukturach Unii Europejskiej wybory, dające demokratyczny  mandat zależny od woli obywateli - reszta to mało demokratyczne i niejawne ustalenia, poza demokratyczną kontrolą), bo i tak wszyscy wiemy, że w aktualnych realiach politycznych to plebiscyt "za" lub "przeciw" PiS. Ten plebiscyt na naszym terenie jest o tyle inny niż gdzie indziej, że zachodniopomorskie jest uznawane za platformerskie województwo, choć PiS od kilku lat szybko odrabia tu straty. Weźmy w nim aktywny udział głosując, a za kilka dni zobaczymy jak nam wyszło - uczestnikom, a nie tylko kibicom. Wprawdzie termin ukazania się tego komentarza pozwala jeszcze na agitacje wyborczą, ale z tej możliwości nie skorzystam i nie będę nikogo przekonywał do głosowania na PiS lub antypis. Raz jeszcze namawiam za to wszystkich mocno do świątecznego głosowania i wybierania według własnego uznania. Oczywiście sam też  będę głosował, a nie tylko namawiał do głosowania. Na kogo głosował? - na PiS naturalnie...

 

Leszek Ozimek - 24.05.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Budowa drogi S6 - maj 2019

Paweł Palica - 24.05.2019

26
Niedziela
Maj 2019
Eweliny
Jana
Pawła
Maj, 2019
PnWtŚrCzPtSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Widzę że uwaga pomogła i redaktor Ozimek edytował komentarz aktualny, jednocześnie wybięgnę w przyszłość i przypomnę że Zielone Świątki w 2020r.są 31 maja" - Wyłącz smartfona i żyj

"Tutaj napiszę zadając pytanie do red.Ozimka .Kto Islamiści,prawosławni ,grekokatolicy,muzułmanie ,judaizm a może jehowi obchodzą święto zesłania Ducha Świętego 26 maja, bo my katolicy mamy te święto 9..." - Wyłącz smartfona i żyj

"A w jakimś internetowym portalu no name który nawet nie podał autora niusa można było przeczytać, że PiS zamknie goleniowskie lotnisko. Widziałem gościa z pękiem kluczy ale nigdy bym nie przypuszczał ..." - Rozmowy o lotnisku

"Mieszkamy przy lotnisku, z którego może latać wojsko na bliski wschód. Nie możemy jednak polecieć w kierunkach wakacyjnych, no może z wyjątkiem Grecji. Życie jest po to, żeby wypocząć, a nie latać do ..." - Rozmowy o lotnisku

"Osobiście uważam, że większym problemem jest to, że piesi nie znają - lub nie chcą znać - przepisów i uważają, że przejście dla pieszych to część chodnika a nie jezdni." - Wyłącz smartfona i żyj

"Jasne! , do Niewiadowa też zróbta , toż to perełka Powiatu , cisza , ostoja zieleni i spokoju." - Sfrezowali asfalt

"100 tyś zł za krzesło... 1000 zł/m2 drogi osiedlowej...(Kalinowa street) Słuszne podejście ma nasza WŁADZA :/ na bogato" - Rusza remont "Rampy"

"Zespoly np. Led Zeppelin, Deep Purple, AC-DC i jakas Metallica" - Rusza remont "Rampy"

"Ależ domów napchali na tym torfowisku..." - Piorun strzelił w dom

"Przezorny zawsze ubezpieczony !!! Ale nie w tym przypadku." - Piorun strzelił w dom

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator