reklama

Czeka nas segregacja przymusowa

drukuj
przeczytano: 1959 razy
Leszek Ozimek, 19.08.2019

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach została już podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Gminy mają rok na dostosowanie do niej uchwał i regulaminów gospodarowania odpadami. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązkowej segregacji śmieci, która będzie sprawdzana, a jej brak karany znacznie wyższą opłatą.

Istotne zmiany

Nowelizacja ustala, że opłata za niesegregowanie śmieci będzie co najmniej dwa razy wyższa od opłaty podstawowej za śmieci posegregowane - maksymalnie zaś może ona wynieść jej czterokrotność. Praktycznie ta opłata podstawowa będzie jedyną możliwą stawką jaką mogą ustalić gminy, bowiem nowelizacja nie przewiduje - tak jak dotychczas - wyboru, który pozwalałby na wprowadzenie fakultatywnej stawki za śmieci zmieszane - w efekcie pozostawiając do decyzji mieszkańca, czy chce śmieci segregować (płacąc mniej), czy nie (płacąc więcej). W tej sytuacji opłata za takie śmieci będzie wyłącznie karą za niesegregowanie. Teoretycznie gmina będzie miała tu dwie możliwości - karać grzywną osoby, które nie złożą deklaracji o segregowaniu śmieci, oraz naliczać wyższą opłatę (od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej).
Zniesiona zostanie regionalizacja ograniczająca firmom realizującym na zlecenie gmin odbiór śmieci, możliwości odstawiania ich tylko do instalacji na określonym terenie. W wypadku naszego powiatu mają one teraz do wyboru 7 Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), a po wejściu w życie nowelizacji, będą mogły korzystać z RIPOK-ów na terenie całego kraju.

Gminy uzyskają też dodatkowe uprawnienia pozwalające na zasilenie budżetu na gospodarowanie odpadami, środkami ze sprzedaży surowców wtórnych pozyskanych od mieszkańców w zbiórce selektywnej. To one też określą w regulaminach warunki, których spełnienie pozwoli na uznanie, że odpady są odstawiane w sposób selektywny. Będą mogły zmniejszać stawkę opłaty podstawowej właścicielom domowych kompostowników oraz ustalać zasady naliczania opłaty śmieciowej w oparciu o zużycie wody.

Każda gmina inaczej

Nowelizacja nie ustala jednolitej dla całego kraju zasady segregacji śmieci pozostawiając to gminom. Wydaje się, że wersją minimum będzie system pięciopojemnikowy (plastik i metale, szkło, papier, bioodpady oraz odpady zmieszane), ale też niekoniecznie, bo to gminni radni zdecydują, jaki wariant selekcji będzie w danej gminie obowiązywał. W przypadku naszego powiatu w praktyce może być tak, że gminy należące do związku R-XXI będą miały takie same zasady segregacji śmieci, a tylko gmina Goleniów inne. Gminy też zdecydują, jak kontrolować i egzekwować ustalone opłaty i kary.

Kontrola i egzekucja

Ta kontrola i egzekucja to będzie chyba największe wyzwanie dla gmin. Nie sztuka bowiem założyć, że wszyscy muszą segregować, ale sprawdzić, czy to robią i wyegzekwować ewentualne kary za brak segregacji. Teoretycznie najłatwiej będzie ustalić, w jakiej postaci śmieci wystawia mieszkaniec domu jednorodzinnego. Ale skąd będzie wiadomo, że w pojemniku na odpady zmieszane nie znajdą się i inne frakcje? Oczywiście trzeba to najpierw sprawdzić, a potem udowodnić, a na końcu przeprowadzić całą procedurę administracyjną pozwalającą prawomocnie ukarać (?) lub obciążyć (krotnością opłaty podstawowej) mieszkańca. To będzie dodatkowy koszt firmy realizującej na zlecenie gminy odbiór śmieci, który przerzuci na gminę - nie mówiąc o przygotowaniu logistyki takiej kontroli. Jak już da się w miarę pewnie ustalić fakty, to jeszcze gmina musi podjąć skomplikowany organizacyjnie trud wyegzekwowania wyższej opłaty/kary od mieszakańca. Dopóki nie ustali się w tej kwestii orzecznictwo administracyjne, nie będzie to takie proste. Znacznie trudniejsze i droższe będzie na pewno kontrolowanie i egzekwowanie obowiązku segregacji śmieci w budynkach wielorodzinnych, administrowanych przez wspólnoty mieszkaniowe - pytanie czy w ogóle możliwe?
Nowelizacja, o której mowa, nie ma przepisów wykonawczych. Być może  one  wyjaśnią  powstające wątpliwości - jeśli takie rozporządzenia się w końcu pojawią.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Żyjemy w takim kraju gdzie mamy małe mieszkania i gdzie najwięcej ludzi mieszka w blokowiskach w których nie ma dozorców pilnujących porządku tak jak to było przed wojną… Najdziwniejsze jest to, że znamy sposób na to aby mimo tych przeciwności - Polska była liderem gospodarki obiegu zamkniętego w odpadach domowych - ale ani władzom centralnym ani samorządom ani nawet polskim „zielonym” - nie chce się tego chcieć... korneliaorwat.pl/idealny-system-selektywnej-zbiorki-odpadow-system-eko-ab/

dodany przez MaxSegregatus, dnia 19.08.2019, 14:24:23

Blokowe nie dadzą rade , nie ma szans tam tera swojaki mieszkajom znaczy ukry.

dodany przez Pawlak, dnia 19.08.2019, 20:58:29

Taka sama utopia, jak `misja` strazy miejskiej sprawdzajacej kto czym pali w piecu ..

dodany przez saturator, dnia 19.08.2019, 22:14:48

Ja będę chodziła i sprawdzała czy ludzie segregują, a jak nie to sprawę zgłoszę na policję.

dodany przez Primadonna, dnia 20.08.2019, 16:06:57

Przychylam się nad Saturator; jedną z sokiem wiśniowym poproszę ! :))

dodany przez Pawlak, dnia 20.08.2019, 16:53:36

Czyli na prywatnej posesji będzie ze 4 pojemniki zamiast 1?

dodany przez Ramed, dnia 20.08.2019, 20:26:15

Od jakiegoś czasu mieszkam w Warszawie więc napiszę jak to wygląda tutaj, z perspektywy osiedla mieszkaniowego, na którym mieszkam (być może w Goleniowie wygląda to lepiej...)

No więc, co parę miesięcy zmieniają się zasady sortowania, ilość i rodzaj pojemników. Z tego co widzę ludzie już przestali się przejmować tym jakie zasady obowiązują tym razem i juz po prostu wyrzucają jak leci.

Uważam, że żeby segregowanie było efektywne, to musi istnieć jakaś stabilizacja. Ja mam w mieszkaniu przewidziane miejsce na to żeby śmieci posortować. Natomiast nie mam możliwości co jakiś czas reorganizować powierzchnię, kombinować gdzie tu wcisnąć jakieś nowe pojemniki i dodatkowo na nowo uczyć się kolejnych zasad sortowania.

Z jednej strony jestem ogromnym zwolennikiem ochorny środowiska, recyclingu, sortowania odpadów, z drugiej strony mam już tego powolutku dosyć. Owszem, sortuję, dostosowałem się po raz kolejny ale mam już dosyć.

Więc mi się wydaje, że ok, jeżeli ktoś te nowe zasady naprawdę przemyślał, przeanalizował, zaprojektował optymalnie - to w porządku spróbuję jeszcze raz przeorganizować układ pojemników w mieszkaniu i po raz kolejny nauczyć się nowych zasad. Ale jeżeli te nowe przepisy sobie stworzył ktoś tak od czapy, żeby po prostu coś zmienić, to ja mam naprawdę dosyć.


BTW,
czy jest jakiś raport pokazujący co dała wprowadzona parę lat temu zmiana zasad sortowania? Rozumiem, że ktoś projektując zmianę postawił jakiś cel i (jeżeli był racjonalny) to zaprojektował jakąś drogę osiągnięcia tego celu rozłożoną na lata. Czy jest jakiś raport pokazujący w jakim stopniu ten cel został osiągnięty?

W którym miejscu jestesmy na tej drodze?
Jaki mieliśmy odzysk z odpadów 10 lat temu? Jaki mamy obecnie, jaki chcemy mieć za 10 lat? Ile produkowaliśmy odpadów 10 lat temu a ile obecnie? W którym jesteśmy miejcu? Czy coś się poprawia? Pogarsza?

Ja bym oczekiwał, że przy wprowadzeniu zmiany, minister odpowiadający za ochronę środowiska wyciągnie dane i powie jak sytuacja wygląda obenie, co się zmieniło, gdzie chcemy być za 2 lata i w jaki sposób to zamierzamy osiągnąć i zmierzyć.

Krótko mówiąć - jestem maksymalnie za ochroną środowiska i dostosusię ję do każdej nowej zmiany przepisów natomiast chciałbym mieć pewność, że ktoś, kto co chwilę zmienia zasady sortowania odpadów po prostu wie co robi, wie w którym jest miejscu, ma postawiony jakiś cel i wie jak go osiągnąć i zmierzyć.

dodany przez wb, dnia 20.08.2019, 23:16:26

Słuszne uwagi wb. Czy ktoś z władz centralnych wgl monitoruje efektywność tej segregacji odpadów i jaki jest z tego recykling? Czy to jest tylko segregacja dla samej segregacji bo tak wymaga Unia?
Tak jak mówisz. Ja też się mogę przystosować i nie widzę problemu z segregacją. Ale podam jeden przykład. Jakieś kilkanaście miesięcy temu PGK usunęło pojemniki na plastik i szkło oraz papier i bio odpady. Starałem się segregowac jak potrafię najlepiej. To nie tak trudno odróżnić co jest papierem a co szkłem czy plastikiem. Przyznaję, że miałem czasem problem z opakowaniami po żywności, gdzie był czasem złączony papier i plastik. Starałem się to jakoś rozdzielać. Bio odpady to też wiadomo, że różne resztki i obierki po warzywach czy owocach to idzie do kontenera bio.
Kiedyś jak byłem w Niemczech na praktykach w Urzędzie Ochrony Środowiska w Offenburgu koło Strasburga to wizytowałem jedną z fabryk segregacji odpadów, gdzie odpady z worków jeszcze raz były wrzucanie na taśmę i tam przygotowani merytorycznie pracownicy jeszcze raz robili ostateczną segregacje. Potem śmieci odpowiednio już posegregowane trafiały do odpowiednich kontenerów do recyklingu. Może warto i u nas pomyśleć o takich sortowniach?

dodany przez traper, dnia 24.08.2019, 13:15:08

reklama

GALERIA ZDJĘĆ

Festyn Walczymy o Emilka

Paweł Palica - 20.10.2019

17
Niedziela
Listopad 2019
Grzegorza
Salomei
Walerii
Listopad, 2019
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Przepraszam ale jeżeli nie będzie możliwości sprawdzić ludzi zamieszkujących bez zameldowania, to nie widzę możliwości "spęcia" budżetu. Stąd oparcie stawki za śmieci powinno być o obiektywny czynnik..." - Znacznie drożej za śmieci?

"Dla pomysłodawców są przewidziane jakieś wysokie premie czy dodatkowe etaty ew. podwyżki?" - Znacznie drożej za śmieci?

"@jzw ale zes optymista, radnym na sesje nie chce sie chodzic, a co dopiero czytac komentarze na forum GG. Klasyczny syndrom polityka. Przed wyborami kawa, paczki i zlote cielce, a po to juz tylko spr..." - Znacznie drożej za śmieci?

"Pozycja 29. 4 500 000 mln zl na ukulturalnienie Goleniowian ... Pilsudzki chlopie! Ty siedzisz przed tym dworcem i nie grzmisz! :) Pozycja 21. 15 000 zl wymiana 4 drzwi wejsciowych dla klas. To jakie..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"Szanowni @ oraz czytający te komentarze Radni Gminy - jeśli od osoby to kto będzie sprawdzał stan ilości osób zamieszkujących dany lokal ?? Jeśli to ma byc deklaratywne, to ja nie widzę przyszłości dl..." - Znacznie drożej za śmieci?

"Ale drogie te siedziska strażników miejskich 180 000zł co za marka pojazdu? A dla dzieci niepełnosprawnych za 170 000zł.Strażnikom może rowery by się przydały, zamiast samochodu a ostatecznie elektryc..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"@ Pawlak .Tak już było płaciło się za dzierżawę pojemnika i śmieci ale dziś jak będzie za kosz , to jeden będzie do zapłaty a drugi i następny może się znaleźć w lesie." - Znacznie drożej za śmieci?

"Kto to Bogdan???" - Znacznie drożej za śmieci?

"Kim jest królik????" - Co w budżecie na 2020 rok?

"Bogdan wynajmuje robotnikom z za wschodniej granicy dom i stodołę (16 osób) ,,, pytanie ile płaci za śmieci za 1 czy za 2 osoby ... .Kto to sprawdza...." - Znacznie drożej za śmieci?

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator