reklama

Czy nas ktoś zapyta?

drukuj
przeczytano: 744 razy
red., 19.08.2009

Do 15 września ma zostać rozstrzygnięty konkurs na koncepcję zagospodarowania terenów w centrum miasta między ulicami Szczecińską, Konopnickiej i Andersa. Decyzję o wyborze jednego z ośmiu opracowań, jakie wpłynęły na konkurs ma podjąć komisja kierowana przez burmistrza A. Wojciechowskiego. Co wybierze ? dowiemy się po fakcie.

Zapytaliśmy we wtorek w urzędzie o możliwość przejrzenia złożonych propozycji. Odmówiono nam tłumacząc, że najpierw musi się z nimi zapoznać komisja. A ta zbierze się najprawdopodobniej na początku września.
Rzecz nie tylko w naszej ciekawości. Uważamy, że skoro ma zapaść decyzja o wyborze sposobu zagospodarowania ścisłego centrum miasta, to nie może ona być podejmowana w zaciszu gabinetu wyłącznie w gronie fachowców. Skutki tej decyzji będą przez dziesięciolecia odczuwać wszyscy mieszkańcy Goleniowa. Naturalne więc, że powinni mieć oni możliwość zapoznania się ze wszystkimi propozycjami i wypowiedzenia na ich temat. Zanim zapadnie decyzja o wyborze.
Apelujemy więc o publiczne zaprezentowanie wszystkich propozycji i umożliwienie mieszkańcom wypowiedzenia się na ich temat. Być może zainteresowanie będzie niewielkie a uwag wcale. Zaniechanie konsultacji społecznych w tak ważnej sprawie jak sposób zabudowy centrum miasta będzie jednak poważnym błędem. To zbyt poważna decyzja, by zostawiać ją wyłącznie fachowcom.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

zgadzam się w 100 procentach z redakcją

dodany przez spencer, dnia 19.08.2009, 22:36:00

Czyżbyście nie wiedzieli,że w Gminie siedzą sami "fachowcy",którzy lepiej wiedzą co jest dobre dla społeczeństwa,nawet lepiej od samego Kowalskiego czy Malinowskiego.Jaki Pan taki kram!

dodany przez mk, dnia 20.08.2009, 08:15:00

abstrahując od tego, że gmina powinna mieć obowiązek publicznego udostepnienia projektów, to co do meritum się nie zgadzam. zabudowa centrum miasta to zbyt poważna decyzja, by pozostawić ją komu innemu niż fachowcom!

dodany przez yiy, dnia 20.08.2009, 09:31:00

Fachowców?!!!! Jeżeli to dzięki tym "fachowcom" miasto wygląda, tak jak wygląda, to jakieś nieporozumienie!

Jednak nie do końca redakcja ma rację, ponieważ przy konkursach nie robi się konsultacji społecznych. Rzeczywiście najlepszą pracę wybiera komisja konkursowa, która POWINNA być złożona z FACHOWCÓW, czyli np.: członków SARP, Izby Architektów i Urbanistów, ludzi związanych z najbiższą uczelnią z kierunkiem Architektura i Urbanistyka, a nie tak jak zapewne w Goleniowie z burmistrza, vice, szefa wydziału i kilku przypadkowych osób, żeby było kworum. Mam szczerą nadzieję, że się mylę...

dodany przez FASHIONISTA, dnia 20.08.2009, 09:37:00

Upieram się, że to za ważna sprawa, by zdecydowało o niej paru panów w zaciszu gabinetu. Trzeba było znaleźć taką formułę konkursu, by była możliwość wysłuchania opinii mieszkańców. Opinie można wziąć pod uwagę, obowiązku nie ma. Ale posłuchać należy.

dodany przez cm, dnia 20.08.2009, 13:09:00

No i proszę - doczekaliśmy się protestu SARP-u... Może to da do myślenia miejskim włodarzom, że przestrzeń miejska to nie folwark i nie robi się takiej partyzantki, o wysokości nagród nie wspominając :-).

Tylko pytanie: dlaczego w innych miastach wielkości Goleniowa, takie rzeczy można załatwiać w cywilizowany sposób?

dodany przez FASHIONISTA, dnia 20.08.2009, 13:50:00

Patrząc na dotychczasowe "osiągnięcia" fachowców od architektury miejskiej mam przeczucie,że znowu będziemy mieli tzw.radosną twórczość.Takiego chaosu architektonicznego jaki mamy w Goleniowie trudno szukać gdzie indziej.A wydawało by się,że czasy bezładnego budowania gdzie popadnie i co popadnie (vide blokowisko w centrum) mamy poza sobą.Niestety,okazuje się,że nie. Wystarczy popatrzeć na ulicę Szczecińską i chaos panujący w obrębie Biedronki,Netto i PKO.Na projekt wybudowania kolejnych blokowisk w Helenowie i na tzw. "górce radarowej", a więc w bezpośrednim sąsiedztwie niskiej zabudowy.Przykłady można mnożyć.Prezentacja mieszkańcom koncepcji zagospodarowania kolejnego fragmentu miasta jest w tej sytuacji niezbędna.

dodany przez Ob.Serwator, dnia 20.08.2009, 22:20:00

Fashionista ma rację, to komisja konkursowa dokonuje wyboru zwycięskiej pracy, a nie mieszkańcy miasta. Konkurs ogłoszono, uczestnicy przygotowali koncepcje, należy je ocenić, wybrać najlepszą, rozdać nagrody. Ale dyskusję wśród społeczności można przeprowadzić też po rozstrzygnięciu konkursu, można zorganizować wystawę pokonkursową prac (lub opublikować prace w prasie/internecie) i zachęcić mieszkańców do wyrażania opinii. Wydaje mi się, że organizowanie wystawy nie jest obowiązkowe, więc byłoby wynikiem dobrej woli i ukłonem w stronę mieszkańców; sygnałem, że nasi włodarze są zainteresowani tym, co mieszkańcy mają do powiedzenia. Oczywiście opinie nie byłyby w żaden sposób wiążące, prędzej przypominałoby to sondę publiczną. Chyba tylko przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mieszkańcy mają zagwarantowany prawem (Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) wpływ na to, co powstanie na danym terenie, mogą wówczas złożyć wnioski, w ściśle określonym terminie, ale i to dopiero w przypadku, gdy Rada Gminy podejmie uchwałę o przystąpieniu do sporządzania takiego planu, co nie wiadomo czy i kiedy nastąpi. W regulaminie konkursu jest zapis, że prace mogą być wykorzystane do opracowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a decyzja o warunkach zabudowy to obejście dla faktu, że na danym terenie nie obowiązuje mpzp. Z tą różnicą, że przy wydaniu decyzji o warunkach zabudowy opinia ogółu mieszkańców (nie tylko bezpośrednich sąsiadów) się nie liczy.

dodany przez mg, dnia 22.08.2009, 18:27:00

Jawność działaniania urzędników obowiązuje we wszystkich przypadkach postępowań, którym nie nadano klauzuli niejawności. Każdy, kto jest stroną postępowania administracyjnego ma prawo do zajęcia stanowiska w sprawie, która go dotyczy. Urzędnik burmistrz nie może odmówić udzielenia informacji, którą posiada, a która dotyczy społeczności lokalnej. Jeśli burmistrz odmawia udzielenia informacji, to po pierwsze oznacza,że wyborcy głosując na niego dokonali złego wyboru, a po drugie jasnym jest,że postępuje jak zwykły arogant. Po trzecie może to jeszcze być objaw tego,że urzędnik burmistrz coś ukrywa, lub rozgrywa jakąś gierkę, w której ktoś zyska, a ktoś inny mocno straci. A co się tyczy powierzeniu podejmowania decyzji miejscowym fachowcom ds. architektury, to niech nas Pan ma w swej opiece! Takiego galimatiasu architektonicznego, jaki mamy w naszym miasteczku nie znajdziemy nawet w niewielkim Pacanowie, który urokliwym i sympatycznym miejscem jest. Wszak u nas ani prawdziwego centrum, bloki komunalne buduje się w sercu miasta, gdzie grunty najdroższe, a główny zabytek miasta-spichlerz, zostaje w tajemniczych okolicznościach sprzedany przedziwnym inwestorom.Ten sam burmistrz, narzekający na brak pieniędzy na wszystko, darowuje pewnej firmie wielomilionową karę za niedotrzymanie warunków umowy a dot. działki w parku technologicznym. Dziwne to wszystko troszkę, ale wyborcy mają straszliwie krótką pamięć.....

dodany przez jacol, dnia 23.08.2009, 21:03:00

GALERIA ZDJĘĆ

Gminne Dożynki 2019 - Miękowo

Wiesław Krause - 02.09.2019

16
Poniedziałek
Wrzesień 2019
Jagienki
Kamili
Korneliusza
Wrzesień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Dla kandydatow KO ... kU Pamieci ;) https://www.youtube.com/watch?v=DvKBGnrB3Jo" - Goleniowianie w parlamencie?

"Uuuu... w tej sytuacji należałoby powiadomić trzyliterowe służby. Ciekawe tylko, czy wystarczyłoby odwagi do podpisania takiego kwitu?" - ZAZ z Lodołamaczem

"Masakra....Skąd te dane o zatrudnieniu? W życiu nie pracuje tam ani 101 niepełnosprawnych, ani 39 pełnosprawnych. Jest 7 działów w Zaz-ie, czyli 7 kierowników, dodajmy 3 księgowe, 3 kierowców, 3 dyrek..." - ZAZ z Lodołamaczem

"Z własnego doświadczenia wiem, że znaleźć miejsce parkingowe dla 40 ton jest bardzo trudne,moze zamiast zakazywać ,zacząć ułatwiać zycie kierowcą, ktorzy zaopatrują miedzy innymi nasze sklepy...." - Zakaz ciągle jest łamany

"co na to rada społeczna przy Burmistrzu istnieje jeszcze?" - Debatowali o nowym centrum kultury

"Panie rowerzysto, zrób se pan badanie kału i moczu (albo na odwrót), coś żeś pan w tej Szwajcarii podłapał chyba....." - Goleniowianie w parlamencie?

"Konfederacja?!!! - Jacek Wilk i jego powiazania z Księżna Angelika Jarosławska-Sapieha - Bosak ktorego zrodlo utrzymania wciaz jest niejasne, a ktorego brat zarabia na chleb w Vivusie u rosyjskiego ..." - Goleniowianie w parlamencie?

"@cm Bardzo proszę, dopełnij formy i nie "Czarusiujmy" sobie publicznie, gdyż jest to nieprofesjonalne, nie na miejscu, poza tym zwyczajnie nie mam na to ochoty. Mam nadzieję, że przyjmiesz to (w k..." - Debatowali o nowym centrum kultury

"Z tą Konfederacją to ciekawie jest w Tarnowie: https://www.wykop.pl/wpis/43801107/konfederacja-zdecydowanie-nie-chce-wejsc-do-sejmu-/ Ale i kandydacie ze Szczecina robi się głośno: https://www.po..." - Goleniowianie w parlamencie?

"WSZYSTKO DAMY WSZYSTKIM to najbardziej adekwatne hasło na nadchodzące wybory, przerażające jest, że "ciemny lud" to kupuje." - Goleniowianie w parlamencie?

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator