reklama

Ja po prostu się wstydzę

drukuj
przeczytano: 2356 razy
Leszek Ozimek, 06.06.2019

Z księdzem Krzysztofem Musiałkiem z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, proboszczem parafii pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Goleniowie, rozmawiamy o pedofilii w Kościele.

- W reakcjach naszych dominuje nie strach, ale wstyd. Ja się po prostu wstydziłem, że będę teraz musiał świecić oczami za nie swoje grzechy. Co innego świecić oczami za swój grzech, za swój upadek, a co innego za upadki ludzi niegodnych noszenia sutanny. I później te ich zachowania są przenoszone na każdego księdza z uproszczoną reakcją ksiądz = pedofil, zboczeniec, człowiek niegodny. To jest bardzo przykre, kiedy się słyszy, że to jednak prawda, co o nich mówili i że trzeba się wreszcie za nich wziąć.

Z drugiej strony zapędy wielu polityków nie mających nic wspólnego z Kościołem, żeby na fali tego, co ujawnił film, rozliczać Kościół, były wielkim fałszem. I ludzie to w większości wyczuli. Nawet wydaje się, że po wyborach do parlamentu europejskiego sprawa pedofilii w Kościele wyraźnie przycichła. Nie ma już takiej chęci "przypałowania" Kościołowi, bo ten atak nie spotkał się z przyzwoleniem społecznym.

Im większe poczucie bycia częścią wspólnoty Kościoła, tym większe utożsamienie się z nim, a w efekcie wstyd za to, co się stało. Dostawałem sms-y z wyrazami wsparcia i życzliwości - jesteśmy z wami, modlimy się za was w tym ciężkim czasie. Jest duże wsparcie wiernych i to się czuje. Są rozmowy, telefony podnoszące na duchu. To nie jest tak, że wszyscy przyłączają się do rzucania kamieniami. Są ludzie, którzy nie przenoszą tego, co zrobili kapłani pedofile, tego całego ich łajdactwa, na wszystkich księży, na ich pracę - mówi ks. Musiałek.

Pełen tekst wywiadu w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej". Rozmowa została nagrana przez TV Goleniów i będzie ją można obejrzeć na portalu.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Film był ewidentnie pokazany na potrzeby kampanii wyborczej. Nie byłem zaskoczony przypadkami pedofilii (bo o tym słyszałem i to się zdarza w różnych środowiskach). Przeraziło jednak mnie to, iż wysocy dostojnicy kościelni o tym wiedzieli i zamiatali sprawy pod dywan. Stała się rzecz straszna a oni to sankcjonowali i pozwalali w sumie na ciąg dalszy przenosząc taką osobą w inne miejsce. Taki ksiądz powinien być wyrzucony z kapłaństwa po udowodnieniu tych niegodnych czynów. Miejmy nadzieję, że film przysłuży się choć po części samooczyszczeniu kościoła. Myślę, że te czyny pedofilskie były głównie w przeszłości, wtedy żyliśmy w innych czasach. Obecnie w dobie wszechobecnych multimediów- telefony, nagrywanie dźwięku, obrazu, większej świadomości młodzieży chyba takie rzeczy już się nie zdarzają

dodany przez Pandemonium, dnia 07.06.2019, 00:17:31

Nie wiem, czy zwykli wierni, czy nawet nasi okoliczni księża mają się czego wstydzić. Wina powinna być orzekana za każdym razem indywidualnie, bez generalizowania. Na jednym z forum spodobał mi się taki komentarz napisany przez katolika: "Nie jesteśmy odpowiedzialni za pedofilię w Kościele, jest nam obrzydliwa zapewne dużo bardziej niż Sekielskiemu.".

Na podobnej zasadzie, to że Trynkiewicz jest Polakiem, nie oznacza, że jako Polacy musimy się za niego wstydzić, albo że w jakiś sposób jesteśmy, jako Polacy, odpowiedzialni za jego czyny.

@Pandemonium

Ma Pan rację. Wiadomo, że przez sito rekrutacji kościelnej przedostaną się co sprytniejsi zboczeńcy i inni wrogowie Kościoła, ale na grzech zaniechania przez przełożonych, którzy o tych grzechach wiedzieli, nie widzę usprawiedliwienia. Zarazem trzeba zbadać, czy o tych sprawkach wiedzieli tylko przełożeni ze strony Kościoła. Jaką wiedzę o tych grzechach miały jawne i tajne służby państwowe? Co z tą wiedzą te służby robiły? Dlaczego te sprawy wychodzą tak późno? Dlaczego zboczeńcy jeszcze przez wiele lat mogli dokazywać, część w otoczeniu najwyższych władz państwowych?

Ja mam nadzieję, że film przyczyni się nie tylko do samooczyszczenia Kościoła, ale do samooczyszczenia społeczeństwa. Krzywda dzieci jest krzywdą niezależnie od tego, czy robi to ksiądz, czy artysta, inżynier, nauczyciel, psycholog, polityk itd.

dodany przez Michał Niklas, dnia 11.06.2019, 14:12:37

Proszę Księdza Kazik śpiewał „niech się wstydzi ten co robi nie ten co widzi”

dodany przez Biustonosz, dnia 18.06.2019, 23:18:14

GALERIA ZDJĘĆ

Gminne Dożynki 2019 - Miękowo

Wiesław Krause - 02.09.2019

16
Poniedziałek
Wrzesień 2019
Jagienki
Kamili
Korneliusza
Wrzesień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Dla kandydatow KO ... kU Pamieci ;) https://www.youtube.com/watch?v=DvKBGnrB3Jo" - Goleniowianie w parlamencie?

"Uuuu... w tej sytuacji należałoby powiadomić trzyliterowe służby. Ciekawe tylko, czy wystarczyłoby odwagi do podpisania takiego kwitu?" - ZAZ z Lodołamaczem

"Masakra....Skąd te dane o zatrudnieniu? W życiu nie pracuje tam ani 101 niepełnosprawnych, ani 39 pełnosprawnych. Jest 7 działów w Zaz-ie, czyli 7 kierowników, dodajmy 3 księgowe, 3 kierowców, 3 dyrek..." - ZAZ z Lodołamaczem

"Z własnego doświadczenia wiem, że znaleźć miejsce parkingowe dla 40 ton jest bardzo trudne,moze zamiast zakazywać ,zacząć ułatwiać zycie kierowcą, ktorzy zaopatrują miedzy innymi nasze sklepy...." - Zakaz ciągle jest łamany

"co na to rada społeczna przy Burmistrzu istnieje jeszcze?" - Debatowali o nowym centrum kultury

"Panie rowerzysto, zrób se pan badanie kału i moczu (albo na odwrót), coś żeś pan w tej Szwajcarii podłapał chyba....." - Goleniowianie w parlamencie?

"Konfederacja?!!! - Jacek Wilk i jego powiazania z Księżna Angelika Jarosławska-Sapieha - Bosak ktorego zrodlo utrzymania wciaz jest niejasne, a ktorego brat zarabia na chleb w Vivusie u rosyjskiego ..." - Goleniowianie w parlamencie?

"@cm Bardzo proszę, dopełnij formy i nie "Czarusiujmy" sobie publicznie, gdyż jest to nieprofesjonalne, nie na miejscu, poza tym zwyczajnie nie mam na to ochoty. Mam nadzieję, że przyjmiesz to (w k..." - Debatowali o nowym centrum kultury

"Z tą Konfederacją to ciekawie jest w Tarnowie: https://www.wykop.pl/wpis/43801107/konfederacja-zdecydowanie-nie-chce-wejsc-do-sejmu-/ Ale i kandydacie ze Szczecina robi się głośno: https://www.po..." - Goleniowianie w parlamencie?

"WSZYSTKO DAMY WSZYSTKIM to najbardziej adekwatne hasło na nadchodzące wybory, przerażające jest, że "ciemny lud" to kupuje." - Goleniowianie w parlamencie?

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator