Drogi czytelniku

Od 20 grudnia awarii uległ portal goleniowska.com, w związku z tym nie możemy dodawać nowych tekstów. Do czasu uruchomienia jego nowej odsłony, ta strona jest tylko archiwalna.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Nie ma jednej, sprawiedliwej metody

drukuj
przeczytano: 2135 razy
Paweł Palica, 30.11.2019

Z Andrzejem Cieślińskim, nowym prezesem zarządu spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Goleniowie, rozmawiamy o rosnących kosztach odbioru i zagospodarowania gminnych odpadów komunalnych

"Musimy zacząć od nowelizacji ustawy, która zmienia naprawdę wiele. Są wprowadzone nowe rodzaje odpadów i w sumie będzie je trzeba segregować na kilka frakcji. Dochodzą odpady biodegradowalne, a w przepisach trudno doczytać się co nimi jest.  Bardzo się też zmieniają definicje frakcji, np.  "plastiki", ograniczą się ściśle do plastików typu PET, bez innych dotychczas uznawanych za plastik opakowań wielowarstwowych.  To problem zarówno obywatela, jak i gminy i naszej spółki. No i segregacja będzie obowiązkowa, przepisy wprowadzają konieczność wyposażenia się przez obywateli w pojemniki i worki na śmieci. To będzie wymagało szczegółowych uzgodnień na szczeblu gminy, by uchwalić odpowiedni gminny regulamin odbioru odpadów. On ma precyzyjnie opisać, kto odpowiada za które elementy gospodarki odpadami..."

 

Całą rozmowę można przeczytać w najnowszym wydaniu "Gazety Goleniowskiej", a później obejrzeć na naszej stronie.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Czas najwyższy żeby segregacja była obowiązkowa, tylko, żeby jeszcze za tym szło odpowiednie gospodarowanie odpadam, a nie zwiększanie liczby wysypisk.

dodany przez ann, dnia 02.12.2019, 10:09:18

Cos mnie sie wydaje, ze wreszcie pojawil sie na tym stanowisku Konkret, ktory pieprznie piescia w stol i rozgoni cale to smieciowe towarzystwo wzajemnej adoracji. Bedzie to kosztowalo, niemalo niestety, ale trudno i darmo, ten wrzod trzeba przeciac, mimo ze boli, i zaplacic...chyba ze rada woli tansza, malociekawa gangrene...

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 02.12.2019, 12:08:17

Tu salomona nie trzeba. Wystarczy umiejetnie skopiowac rozwiazania ktore od lat, w tej materii, stosowane sa w skandynawii czy na zachodzie. To samo sie tyczy napojow tylko i wylacznie w zwrotnych butelkach. I co ...? i g...o dalej wszelkiej masci plastiki walaja sie po calym kraju. ekolodzy ...

dodany przez saturator, dnia 02.12.2019, 15:36:39

Jak zwykle wina leci na ekologów. A czy to oni odpowiadają za to, że praktycznie nie istnieje rynek surowców wtórnych? Bo sytuacja, kiedy za kilogram plastyku dostaje się 2 grosze, tyle samo za makulaturę, a za szkło w ogóle zero zł chyba nie jest normalna?
Trzeba zacząć od doprowadzenia do sytuacji, kiedy sortowanie śmieci będzie się opłacać. Inaczej nic z tej całej zabawy nie wyjdzie.

dodany przez cm, dnia 02.12.2019, 19:44:27

Lada moment zaczną się walać aluminiowe puszki. Cena skupu spadła o połowę.

dodany przez cm, dnia 02.12.2019, 19:45:57

Patrzac na fragment chaotycznej wypowiedzi prezesa, z ktorej wynika wszystko i nic, juz widze, jak przecietny obywatel naszego miasta, widzac tak czytelne instrukcje kwituje to krotkim - Daj pan spokoj!! ... i wywala smieciowy remix w niesmiertelnej reklamowie. A jak gmina bedzie probowala `wychowac` obywatela narzucajac coraz wieksze obciazenia fiannsowe, przymiejskie pola, laki, lasy odczuja to bolesnie ...
Zgadzam sie z przedmowca, ze to musi sie oplacac i musi byc rozwiazane systemowo!

Rok 2019!!! Pierwszy automat na plastikowe butelki staje w Polsce!!! Pusty smiech!!!

https://tech.wp.pl/krakow-butelka-plastik-automat-skup-plastiku-radny-6371318845622401a

Pamietam jak za malolata czlowiek penetrowal miejskie zakamarki, zbieral wszystkie mozliwe butle i lecial na skup w te pedy, determinowany checia latwego zarobku. A teraz co ... pelne poly w marketach napojow w plastikowych butelkach i nikt z tym nic nie robi. Lobby nie pozwala ...

Takze moja rada dla pana prezesa. Mniej peorowania, wiecej dzialania. Kupic bilet na pociag do najblizszej niemieckiej miejscowosci, bo to transport najbardziej eko, wyskoczyc sobie na zakupy do niemieckiego marketu, i w niemym zachwycie podziwiac dzialanie magicznej maszyny, ktora za wrzucane butelki ... nagradza petenta kuponem, ktorzy wreczony kasjerce, obniza koszta zrobionych zakupow!!

dodany przez saturator, dnia 02.12.2019, 20:41:11

No dobra. Skupisz wszystkie możliwe plastyki. I co dalej z tym badziewiem zrobić, skoro nie ma komu tego sprzedać?

dodany przez cm, dnia 02.12.2019, 23:35:07

Nie ma komu sprzedać? Poświęciłem 3 minuty i znalazłem 20 skupów. Chyba w Pgk jest ktoś kto oprócz szukania odbiorców na drewno wycięte mógłby się zająć znalezieniem odbiorcy plastiku i innych surowców. Odrobina dobrej woli wystarczy , a nie tylko z ludzi ściągać. Słaba jest ta gmina i jej zarząd oraz spece przez nich opłacani skoro mnożą problemy zamiast je rozwiązywać.

dodany przez Biustonosz, dnia 03.12.2019, 04:15:34

"sprzedać" za 0 zł? Dzisiaj `zarobek` ze sprzedaży surowców wtórnych nie pokrywa kosztów ich transportu. I to jest zasadniczy problem.

dodany przez cm, dnia 03.12.2019, 09:20:16

Rozmawianie na poziomach lokalnych, gminych, samorzadowych nie ma najmniejszego sensu. To musi byc rozwiazane systemowo przez rzad. Wymuszenie na firmach przejscie na pakowanie swoich produktow w opakowania zwrotne, rozwiniecie infrastruktury w sklepach, marketach, skupach, gdzie te produkty mozna zdawac. Proste jak drut. Paczka paierosow zaraz osiagnie magiczna granice 20zl, takze nawet jak ktos jest za leniwy zeby oddac zwrotne butelki, dlugo w rowie , czy w lesie nie poleza.
Cytuje:
... Jak wskazuje gazeta, kaucje na popularne butelki PET obowiązują w 11 krajach Unii Europejskiej. W niektórych poziom recyklingu tych odpadów dochodzi do 90 proc. Na tym tle Polska wypada bardzo blado. Na nasz rynek trafia co roku 220 tysięcy ton PET, a przetwarza się nieco ponad jedną trzecią (dokładnie: 37,4 proc.). Choć PET jako surowiec wtórny jest bardzo użyteczny i można z niego wytwarzać nawet samochodowe pasy bezpieczeństwa, większość plastikowych butelek trafia na składowiska śmieci czy na dzikie wysypiska.

Wypowiedz ministra srodowiska z marca 2019 roku:
- Rozważamy różne systemy kaucyjne, nie tylko dla plastiku, ale i dla szkła - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Problemem jest w ogóle nadmierna produkcja opakowań, więc potrzebne jest znacznie większe włączenie odpowiedzialności producenta wprowadzającego opakowania na rynek - powiedział szef resortu środowiska.

I cisza ... Chyba trzeba poczekac, az UE konketnymi karami wymusi na Polsce rozwiazanie tej sprawy. Jednak na razie nie maja na to czasu, poniewaz sa zajeci walka o przestrzegnie praworzadnosci w Polsce, i tym, zeby Biedron z zonem byl wpuszczany do wszystkich restauracji, w jakich ma ochote spozyc ...

dodany przez saturator, dnia 03.12.2019, 10:04:20

"Nie ma jednej, sprawiedliwej metody" - metoda ma być obiektywna. Tak na marginesie.
Sprawiedliwy ma być wyrok sądowy, decyzja urzędnika w oparciu o sprawiedliwe prawo.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 03.12.2019, 11:36:17

A ja sie zastanawiam.Moj sasiad jest ich trzy osoby wywala dwa pelne kubly smieci i placi mnoe niz ja.U mnie cztery osoby produkuja srednio mniej niz jeden kubel smieci.Resxya to segregowane.Ona i ja tych segregowanych wywala tylesamo.To choreztymi oplatami.Czesi w Pradze placa za 4 osoby 33zl za nieposegregowane smieci.To jakas kpina!!!!

dodany przez AC/DC, dnia 17.12.2019, 19:20:04

Jedna sprawiedliwa metoda,ile wyrzycasz tyle placisz to proste.

dodany przez AC/DC, dnia 17.12.2019, 19:21:31

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Po głosowaniach na ostatniej sesji rady miejskiej widać wyraźnie, że burmistrz Krupowicz odzyskał kontrolę nad swoim klubem radych, który wraz z radnym Kuszyńskim tworzy wciąż jednoosobową większość w radzie. I ta większość przegłosowała propozycje budżetowe burmistrza na rok 2020 – w tym podwyżkę podatku od nieruchomości oraz zdjęcie z przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych budowy przedłużenia ul. Metalowej. Obie te decyzje generują niezadowolenie dotkniętych nimi mieszkańców. Przedsiębiorcy miejscowi będą musieli bowiem znacznie więcej zapłacić podatku od nieruchomości, a mieszkańcy ul. Grenadierów dalej znosić uciążliwości związane z ruchem ciężkich pojazdów pod oknami. Jedni i drudzy pewnie zaprotestują – przedsiębiorcy raczej mrucząc pod nosem, ale protestujący już wcześniej mieszkańcy ul. Grenadierów  mogą to zrobić mniej kameralnie. Całość tej operacji to porażka wizerunkowa burmistrza i jego klubu. Gdyby bowiem choćby symbolicznie zrezygnowali z niektórych wydatków w przyszłym roku, to już było by coś. Na przykład z finansowania przez  podatników, urzędników pracujących na potrzeby propagandowej strony burmistrza na FB, z pieniędzy wydatkowanych na ten łatwy lans poprzez zatrudnianie operatora propagandowych filmików i drogi sprzęt dla niego. Wtedy burmistrz i jego radni mieli by moralne prawo sięgać do kieszeni przedsiębiorców oraz po raz kolejny namawiać mieszkańców ul. Grenadierów by poczekali. A tak swoje prywatne potrzeby propagandowe burmistrz Krupowicz de facto realizuje teraz  bezpośrednio ich kosztem. Wisienką na torcie jest w tej sytuacji całkowite milczenie burmistrza i jego propagandzistów na rzeczonym profilu na FB "Robert Krupowicz twój burmistrz Goleniowa". Oczywiście milczenie na temat podwyżki podatków i rezygnacji z budowy przedłużenia ul. Metalowej. Nie ma tam żadnego tłumaczenia, żadnego wyjaśnienia,  żadnej informacji. Nic, tylko jak zawsze łatwy lansik...

W tej sytuacji warto obejrzeć i zapamiętać to, co prezentujemy na filmiku dołączonym do materiału z sesji budżetowej.

Leszek Ozimek - 20.12.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert Stowarzyszenia Niepokonani

Maria Palica - 20.12.2019

23
Czwartek
Styczeń 2020
Fernandy
Jana
Rajmundy
Styczeń, 2020
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Z tego co mi wiadomo Pan redaktor naczelny dalej żyje i pewnie ma się nieźle. Przez zwykły szacunek dla swoich, niejednokrotnie wieloletnich czytelników, powinien poinformować co się dzieje." - I tak trzymać!

"Czyli cytujac klasyka ... The reports of my death are greatly exaggerated." - I tak trzymać!

"W temacie Gazety Goleniowskiej: Jest trochę informacji na profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Gazeta-Goleniowska-472249546289387/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARD3zqhoKlAhGfjVvuaGbPx11Wh9hvRk4M..." - I tak trzymać!

"Witam panowie. Czasy sie zmieniaja, zwykla telewizje zastepuje powoli Netflix i temu podobne platformy streaminowe, a papier wypieraja wersje cyfrowe. Pozycja naszej lokalnej gazety wydawala sie jed..." - I tak trzymać!

"Co do upadku Gazety Goleniowskiej, to moim zdaniem nie ma co sie doszukiwac spektakularnych przyczyn, Ufo, szarakow, Krupowicza...po prostu koniunktura jaka jest to jest, a LO skonczyla sie kasa, ludz..." - I tak trzymać!

"https://www.facebook.com/Superportal24-Powiat-Goleniowski-112234183585246/" - I tak trzymać!

"Chodziło mi o to, że Gazeta mijała sie z faktami, zasadami dziennikarstwa, języka polskiego. Zwłaszcza pan Palica - jeszcze przed Krupowiczem. Za to za Krupowicza, nagle zmieniła front, gdy zakończyło..." - I tak trzymać!

"@seroy Masz rację. Jak widzę to superportal24 obejmuje powiat gryficki. Blisko i pewnie sporo przydatnych informacji jak się jedzie wypocząć w Pobierowie, czy Trzęsaczu, ale to nie to... @.. Pewn..." - I tak trzymać!

"Za nic w świecie nie mogę nic znaleźć o naszym rejonie na superportal. Nie ma nic?" - I tak trzymać!

"Superportal24 Powiat Goleniowski Panie Michale." - I tak trzymać!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator