reklama

Podwyżka jest konieczna

drukuj
przeczytano: 1389 razy
Leszek Ozimek, 01.08.2019

Z Katarzyną Gonerą, prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Goleniowie, rozmawiamy o drożejących śmieciach i zieleni miejskiej.

- Zmiana przepisów nakładać ma na mieszkańca obowiązkową segregację odpadów. Obecnie mamy w gminie Goleniów wybór - segregować bądź nie segregować. Obowiązkowa segregacja nałoży na wykonawcę usługi konieczność wyposażenia wszystkich mieszkańców w pojemniki i worki na odpady zmieszane i posegregowane, co znacznie zwiększy koszty. Na chwilę obecną nie wiemy o ile zwiększą się nasze koszty, bo nie wiemy, co będziemy musieli zrobić jako podmiot odbierający odpady komunalne w wyniku wygranej procedury przetargowej, a co gmina przerzuci bezpośrednio na mieszkańców gminy. Projekt zakłada, że jeżeli dany mieszkaniec będzie ponosił opłatę za odpady segregowane, to będzie zobowiązany do prowadzenia segregacji, ponieważ w przypadku stwierdzenia, że odpady nie są segregowane, zapłaci 2-4-krotność opłaty, którą ponosi - mówi K. Gonera.

Pełen tekst wywiadu w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej". Rozmowa została nagrana przez TV Goleniów i będzie ją można obejrzeć na portalu.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

A coż taka zatroskana ? , to bedziem przebierać pomalu , ciekawe co z blokowymi kontenerami , oj ciekawość ...

dodany przez Pawlak, dnia 01.08.2019, 13:58:28

Kolejna gminna superkariera jak Pana kierownika wydziału w Starostwie Łukasza ;)

dodany przez Ramed, dnia 01.08.2019, 21:45:16

Mieszkając w bloku kto mi udowodni które moje śmieci , ja akurat segreguję i tak będę robić nadal . Niestety spod mojego bloku pozabierano pojemniki do segregacji bo stwierdzona , że nie segregujemy , nie godzę się na zbiorową odpowiedzialność .

dodany przez robertdominik, dnia 02.08.2019, 00:16:25

Podwyżka jest konieczna!!! Proponuję aby każdy wykonawca budowlany bądź mechanik samochodowy albo inny przedsiębiorca podniósł tej pani cenę za wykonaną usługę tak 2 - 4 krotnie. I to od dzisiaj. I za każdym razem jak ta Pani się skrzywi t,o niech skwituje ją ,że taka podwyżka jest konieczna!!!

dodany przez IT, dnia 02.08.2019, 08:36:49

A czy właściciele mieszkań czy obiektów, które wynajmują obywalom Ukrainy płacą za każdego składkę smieciowa. Wydaje się, że nie.

dodany przez zmartwych.wstaly, dnia 02.08.2019, 09:03:28

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach stawia przed władzami samorządowymi gmin same problemy do rozwiązania. Referujemy jej najważniejsze punkty w materiale obok. Warto się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, co nas czeka najpóźniej za rok. A trzeba przyznać, że ustawodawca chce mocno skomplikować życie nam, mieszkańcom, komplikując je najpierw wspomnianym władzom. No bo teraz te władze będą musiały jakoś dostosować gminne uchwały i regulaminy  śmieciowe do wymogów znowelizowanej ustawy i to, co uchwalą, jeszcze od nas wyegzekwować. A to bynajmniej proste nie będzie. Z kilku powodów zresztą.

 


Przede wszystkim wymuszone segregowanie - jak każdy przymus - spotka  się co najmniej z biernym oporem. Nie dlatego, że wszyscyśmy tacy nieekologiczni, ale po prostu większość z nas podchodzi do segregacji pragmatycznie, a nie religijnie. Rozsądna, ograniczona i nie wymuszona segregacja nikomu nie przeszkadza, ale teraz będzie inaczej. Oprócz konieczności przestawienia całego systemu odbioru odpadów w gminach naszego powiatu na odpowiednie do śmieciowych frakcji pojemniki w każdym domu i na każdym osiedlu, to jeszcze konieczny będzie skuteczny system kontroli - co, kto i gdzie wrzuca. A jak już uda się przyłapać delikwenta niesegregującego śmieci, to jeszcze trzeba mu ten fakt udowodnić. Jak? No właśnie. Nawet gdy już gminne organy zbiorą ów materiał dowodowy, to z kolei będą miały dowyboru: ukarać delikwenta grzywną, albo zastosować odpowiednio wyższą opłatę. Oczywiście na drodze administracyjnej, z uwzględnieniem korowodu odwołań, instancji itp. Procedura to czasochłonna i kosztowna, a przy tym wysoce niepewna co do finalnych rozstrzygnięć.  Dlatego może najrozsądniej będzie... przymknąć oko na brak segregacji. Co wydaje się wyjściem w tej sytuacji najbardziej pożądanym.

Leszek Ozimek - 19.08.2019

GALERIA ZDJĘĆ

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Goleniowie

Wiesław Krause - 06.08.2019

21
Środa
Sierpień 2019
Franciszka
Kazimiery
Ruty
Sierpień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator