Drogi czytelniku

Od 20 grudnia awarii uległ portal goleniowska.com, w związku z tym nie możemy dodawać nowych tekstów. Do czasu uruchomienia jego nowej odsłony, ta strona jest tylko archiwalna.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość.

"Śmieciowa" sesja

drukuj
przeczytano: 1265 razy
Paweł Palica, 23.11.2019

STEPNICA. Mieszkańców gminy Stepnica, podobnie jak cała Polskę, czeka drastyczna podwyżka opłat za wywóz nieczystości. We wtorek (19 listopada) radni przyjęli pakiet uchwał regulujących gospodarkę odpadami w gminie.

Najważniejsza z nich określa metodę ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Radni zdecydowali, że jak dotychczas, opłata ta liczona będzie od osoby, a jej podstawowa stawka wynosić będzie 20,00 zł miesięcznie od mieszkańca (dotychczas  11,00 zł). Dla dużych rodzin będzie to spore obciążenie, bo stawka ta będzie mnożona przez liczbę osób i np. dla rodziny 5-osobowej wyniesie 100 zł. Na 10% zniżkę mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w kompostowniku przydomowym. Stawka 20 zł dotyczy oczywiście selektywnej zbiórki odpadów, jeśli właściciel nie będzie wypełniał tego obowiązku, opłata będzie czterokrotnie większa i wyniesie 80,00 zł od osoby. 

Uchwała ta określa ponadto ryczałtową stawkę od nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe; wyniesie ona 169,30 zł rocznie. Jeśli właściciel takiej nieruchomości nie będzie zbierał odpadów w sposób selektywny, to ta opłata wyniesie 677,20 zł rocznie. Nowe stawki będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 roku.

Kolejne uchwały dotyczące gospodarki odpadami to: zasady odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych; regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie; określenie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

Podczas sesji przyjęto także uchwały "okołobudżetowe". Regulują one wysokość opłaty od posiadania psów, stawki podatku od środków transportowych, stawki podatku od nieruchomości oraz wysokość opłaty targowej.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Opłata od psa? Raczej większość miast i gmin od tej opłaty już odchodzi.

dodany przez crazy, dnia 26.11.2019, 10:57:19

Jeśli właściciel psa zajmuje się nim tak jak należy (szczepi, wyprowadza na smyczy i w kagańcu, SPRZĄTA JEGO ODCHODY itp.) to naprawdę nie rozumiem dlaczego ma za jego posiadanie komukolwiek płacić?! Przecież to zwykłe wyłudzenie...

dodany przez Thomas, dnia 27.11.2019, 16:27:23

Jak nie rozumiesz? Rusz glowa i pomysl, przeciez to oczywiste...nadmienie, ze w Polsce sa bardzo male podatki od psa. Dla przykladu Niemcy zaleznie od gminy rocznie 40-80€ za psa, odgornie 615€ za kazdego psa obronnego. Takze, jest malo i jest w tym sens...pomysl...

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 28.11.2019, 09:15:55

Czyli potrzeba dalszego wyłudzania ale na wiekszą skalę.

dodany przez Thomas, dnia 28.11.2019, 12:21:48

Niemcy to za granicą już są i nie powinnismy brać przykładu z nich. Wyuzdanie pieniędzy za psa jest porażka i bandytyzmem gdyż pies jest przyjacielem człowieka, a od przyjaciół się podatku nie płaci.

dodany przez Biustonosz, dnia 28.11.2019, 13:19:46

Ciekawe jak ci taki przyjaciel sąsiada ujada calą noc pod oknem, niech srogo placą, jak zdechnie to wezną nowego...

dodany przez pablo.76, dnia 28.11.2019, 18:36:23

A co zmieni podatek? Pies nie będzie ujadal? Czy myślisz ze barierę dźwiękochłonną założą dziek temu???

dodany przez Biustonosz, dnia 29.11.2019, 07:07:45

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Po głosowaniach na ostatniej sesji rady miejskiej widać wyraźnie, że burmistrz Krupowicz odzyskał kontrolę nad swoim klubem radych, który wraz z radnym Kuszyńskim tworzy wciąż jednoosobową większość w radzie. I ta większość przegłosowała propozycje budżetowe burmistrza na rok 2020 – w tym podwyżkę podatku od nieruchomości oraz zdjęcie z przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych budowy przedłużenia ul. Metalowej. Obie te decyzje generują niezadowolenie dotkniętych nimi mieszkańców. Przedsiębiorcy miejscowi będą musieli bowiem znacznie więcej zapłacić podatku od nieruchomości, a mieszkańcy ul. Grenadierów dalej znosić uciążliwości związane z ruchem ciężkich pojazdów pod oknami. Jedni i drudzy pewnie zaprotestują – przedsiębiorcy raczej mrucząc pod nosem, ale protestujący już wcześniej mieszkańcy ul. Grenadierów  mogą to zrobić mniej kameralnie. Całość tej operacji to porażka wizerunkowa burmistrza i jego klubu. Gdyby bowiem choćby symbolicznie zrezygnowali z niektórych wydatków w przyszłym roku, to już było by coś. Na przykład z finansowania przez  podatników, urzędników pracujących na potrzeby propagandowej strony burmistrza na FB, z pieniędzy wydatkowanych na ten łatwy lans poprzez zatrudnianie operatora propagandowych filmików i drogi sprzęt dla niego. Wtedy burmistrz i jego radni mieli by moralne prawo sięgać do kieszeni przedsiębiorców oraz po raz kolejny namawiać mieszkańców ul. Grenadierów by poczekali. A tak swoje prywatne potrzeby propagandowe burmistrz Krupowicz de facto realizuje teraz  bezpośrednio ich kosztem. Wisienką na torcie jest w tej sytuacji całkowite milczenie burmistrza i jego propagandzistów na rzeczonym profilu na FB "Robert Krupowicz twój burmistrz Goleniowa". Oczywiście milczenie na temat podwyżki podatków i rezygnacji z budowy przedłużenia ul. Metalowej. Nie ma tam żadnego tłumaczenia, żadnego wyjaśnienia,  żadnej informacji. Nic, tylko jak zawsze łatwy lansik...

W tej sytuacji warto obejrzeć i zapamiętać to, co prezentujemy na filmiku dołączonym do materiału z sesji budżetowej.

Leszek Ozimek - 20.12.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert Stowarzyszenia Niepokonani

Maria Palica - 20.12.2019

23
Czwartek
Styczeń 2020
Fernandy
Jana
Rajmundy
Styczeń, 2020
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Z tego co mi wiadomo Pan redaktor naczelny dalej żyje i pewnie ma się nieźle. Przez zwykły szacunek dla swoich, niejednokrotnie wieloletnich czytelników, powinien poinformować co się dzieje." - I tak trzymać!

"Czyli cytujac klasyka ... The reports of my death are greatly exaggerated." - I tak trzymać!

"W temacie Gazety Goleniowskiej: Jest trochę informacji na profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Gazeta-Goleniowska-472249546289387/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARD3zqhoKlAhGfjVvuaGbPx11Wh9hvRk4M..." - I tak trzymać!

"Witam panowie. Czasy sie zmieniaja, zwykla telewizje zastepuje powoli Netflix i temu podobne platformy streaminowe, a papier wypieraja wersje cyfrowe. Pozycja naszej lokalnej gazety wydawala sie jed..." - I tak trzymać!

"Co do upadku Gazety Goleniowskiej, to moim zdaniem nie ma co sie doszukiwac spektakularnych przyczyn, Ufo, szarakow, Krupowicza...po prostu koniunktura jaka jest to jest, a LO skonczyla sie kasa, ludz..." - I tak trzymać!

"https://www.facebook.com/Superportal24-Powiat-Goleniowski-112234183585246/" - I tak trzymać!

"Chodziło mi o to, że Gazeta mijała sie z faktami, zasadami dziennikarstwa, języka polskiego. Zwłaszcza pan Palica - jeszcze przed Krupowiczem. Za to za Krupowicza, nagle zmieniła front, gdy zakończyło..." - I tak trzymać!

"@seroy Masz rację. Jak widzę to superportal24 obejmuje powiat gryficki. Blisko i pewnie sporo przydatnych informacji jak się jedzie wypocząć w Pobierowie, czy Trzęsaczu, ale to nie to... @.. Pewn..." - I tak trzymać!

"Za nic w świecie nie mogę nic znaleźć o naszym rejonie na superportal. Nie ma nic?" - I tak trzymać!

"Superportal24 Powiat Goleniowski Panie Michale." - I tak trzymać!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator