reklama

Wybieramy parlament

drukuj
przeczytano: 389 razy
Maria Palica, 11.10.2019

W najbliższą niedzielę, 13 października, udamy się do lokali wyborczych, by wybrać na kolejne 4 lata Sejm i Senat. Lokale, w tych samych miejscach co w ostatnich wyborach, czynne będą od godz. 7.00 do 21.00. Ani wcześniej, ani później nie będzie można oddać głosu. Pamiętać też trzeba o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Podczas niedzielnego głosowania wybierać będziemy 460-osobowy Sejm RP oraz 100-osobowy Senat RP. Kandydaci do obu izb parlamentu umieszczeni zostaną na osobnych kartach do głosowania; po okazaniu dokumentu tożsamości oraz podpisaniu się na spisie wyborców, otrzymamy więc dwie karty, na których możemy znak X postawić tylko w kratce przy jednym nazwisku.

Wybory do Sejmu RP
W 41 okręgu wyborczym, obejmującym Szczecin i kilka powiatów, w tym goleniowski, swoich kandydatów zgłosiło 5 komitetów. Listy ich kandydatów (kolejność na tych listach ustala komitet wyborczy) umieszczone zostaną na karcie do głosowania w kolejności ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą w losowaniu.
* Nr 1 - KW Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz 15 (24 kandydatów);
* Nr 2 - KW Prawo i Sprawiedliwość (24 kandydatów);
* Nr 3 - KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (24 kandydatów);
* Nr 4 - KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (23 kandydatów);
* Nr 5 - KKW Koalicja Obywatelska (24 kandydatów).

Pamiętajmy, że na całej karcie możemy postawić tylko jeden znak X, wskazując w ten sposób komitet (partię), na którą chcemy oddać swój głos i osobę, którą z tej listy chcemy poprzeć.
Warto wiedzieć, że wśród 119 kandydatów znajdują się również mieszkańcy powiatu goleniowskiego. Na liście PSL - Słomski Piotr z Nowogardu (poz. 2) i Kulinicz Tomasz z Nowogardu (poz. 4), na liście
PiS - Zarębska-Kulesza Magdalena ze Świerczewa gm. Nowogard (poz. 14), na liście SLD - Maślana Dorota z Nowogardu (poz. 18) i Kordzielewski Sasza ze Stepnicy (poz. 21) oraz na liście KO - Łebiński Wojciech (poz. 10).

W naszym okręgu do zdobycia jest 12 mandatów poselskich; w ich podziale uczestniczyć będą te ugrupowania, które w skali kraju przekroczą 5-procentowy próg poparcia. Wybory do Sejmu są wyborami proporcjonalnymi, zatem liczba mandatów dla poszczególnych komitetów zależeć będzie od poparcia, jakie uzyskają. W polskim systemie prawnym oblicza się to metodą d’Honta.

Wybory do Senatu RP
Wybory do Senatu RP odbywają się w okręgach jednomandatowych, a to znaczy, że wygrywa je ten kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów. W naszym, 98 okręgu, o fotel senatora ubiega się dwoje kandydatów (podajemy w kolejności umieszczenia na liście):
1. Kochan Magdalena - parlamentarzystka z Goleniowa zgłoszona przez KO;
2. Kosmal Edward - rolnik z Tychowa gm. Stargard zgłoszony przez PiS.

Znak X stawiamy w kratce przy nazwisku osoby, której chcemy powierzyć mandat senatora. Jak już wspomniano, lokale wyborcze będą czynne do 21.00. I o tej godzinie spodziewać się można pierwszych, sondażowych jeszcze, wyników niedzielnego głosowania. Oficjalne będą znane później. Wtedy też okaże się, dla kogo trzynastka była szczęśliwa, a komu przyniosła pecha.

Nam pozostaje tylko zachęcić mieszkańców powiatu, by zechcieli skorzystać ze swego podstawowego prawa obywatelskiego, jakim jest prawo wyborcze.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

reklama

GALERIA ZDJĘĆ

Festyn Walczymy o Emilka

Paweł Palica - 20.10.2019

21
Czwartek
Listopad 2019
Janusza
Marii
Reginy
Listopad, 2019
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Inwestycje rekreacyjne dla mieszkańców nie muszą się zwrócić. Basen, lodowiska, bieżnie, stadiony, itp., to nasz dobrostan, zdrowie - rzeczy zwracające się inaczej. Nie piszcie o tym jak o inwestycji ..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"Dla Państwa, którzy nie dostrzegli, że wyrażenia typu „doszły mnie słuchy”, „podobno” , „wydaje się” napisane są w cudzysłowach. Pozostaje wierzyć, że stare porzekadło „Uderz w stół a nożyce same..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"Szanowni @ - tak śledzę dyskusję, podoba mi się że ludziska jednak interesują się sprawami naszej Gminy. Jednakże ta dyskusja toczy się pod hasłem do czego i jak się przy--piąć. Najbardziej rozśmieszy..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"... tak wpadl mi w oko punkt 27. Pytam "madrzejszych" w tej materii od siebie ... czy koncepcja centrum kultury moze kosztowac 50 000zl?!" - Co w budżecie na 2020 rok?

"@ KC Pytanie odnośnie cm jak najbardziej zasadne. W szczególności odnosząc się do godzin jakie pojawiają się pod jego wpisami. Czy my płacący podatki w tej gminie mamy płacić za te komentarze??..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"Brawo panowie patrzec na rece ile sie da! Jak wlodarze madrzy, wyciagna z tego wnioski, ze narod nie ciemny i nie wszystko kupi! A od powiedzmy "podinspektora" do spraw, powiedzmy "komunikacji", poza..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"Mnie `doszły słuchy" , że teren szumnie nazywany "Targowiskiem Miejskim" usytuowany w samym centrum miasta również ma nowego właściciela? "Podobno" to tylko kwestia czasu ( nierentowność tego miejsc..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"Behemot obudz sie! cm to cm, nie wietrz spisku, bi go nie ma. cm, tak tylko zapytalem, bo jak mowie, doszly mnie sluchy. A pytanie uwazam za stosowne, a nie mącące. Na domiar, jaknajbardziej wymaga..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"Jedno zasadnicze pytanie? Czy ktoś wie, czy osoba wypowiadająca na tym forum jakom "cm" to niejaki Cezary Martyniuk - osoba zawodowo zajmująca się" komunikacją" ze społecznością w imieniu BRK? Cz..." - Co w budżecie na 2020 rok?

"@cm Polecam artykuł - https://wyborcza.pl/7,155287,25375588,przewoznicy-nie-chca-placic-za-dworce-bilety-juz-drozeja.html Druga spraw to czy przewoźnicy kolejowi będą korzystać z dworca? A co np. z..." - Co w budżecie na 2020 rok?

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator