reklama

Znikome zainteresowanie

drukuj
przeczytano: 1987 razy
Paweł Palica, 10.06.2019

Zaledwie jeden miejski radny wziął udział w wyprawie w okolice Świętej, którą zorganizowało stowarzyszenie "Biały Grosz".

Prezes "Białego Grosza" Wojciech Janda, jak niedawno informowaliśmy, do wzięcia udziału w wycieczce historyczno - przyrodniczej zaprosił wszystkich radnych. Odzew był jednak znikomy, bo 8 czerwca na miejscu pojawił się jeden Łukasz Mituła (Ruch Miejski), a Andrzej Różański wcześniej przeprosił za nieobecność.

Do wyprawy tak czy owak doszło, a jej uczestnikom zaprezentowane zostały między innymi nieistniejący port i przeprawa promowa w Świętej, pozostałości trzech nieistniejących wiosek i cmentarzy, stanowisko dowodzenia wojsk niemieckich z 1945 roku oraz relikty umocnień obrony przeciwlotniczej. Działacze "Białego Grosza" uważają, że niewielkim nakładem środków można w tym miejscu stworzyć i oznaczyć ścieżkę pieszo – rowerową, która stałaby się atrakcją turystyczną dla mieszkańców gminy. Do zabezpieczenia w budżecie gminy pieniędzy właśnie na ten cel chcieli przekonać radnych. Efekt - jak wyżej.

Ł. Mituła zapowiedział, że będzie chciał nadać inicjatywie dalszy bieg. Wniosek w tej sprawie złoży najpewniej na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Więcej , nie trzeba , Pan Radny przekaże zastany obraz pozostałym i git! , a pozostali mam nadzieję przyklepią i będzie dobrze.

dodany przez Pawlak, dnia 10.06.2019, 13:06:36

Komentarz aktualny Pawła Palicy jak najbardziej na miejscu. Okolice Świętej często odwiedzam rowerem. Jest tam też sporo wędkarzy. Tereny dzikie, ale z dość dobrym dojazdem. Nawet na zdjęciu widać, że osobówka dojechała. Oznaczenie ścieżki, zrobienie w kilku piaszczystych miejscach bardziej przyjaznej rowerom nawierzchni, kilka tablic informacyjnych, może jakiś miejsce do zostawienia samochodu, miejsce na ognisko (jest jedno obok wałów, przy porzuconej budowie, drugie widziałbym na piaszczystym terenie przy bunkrach), jakaś wiata, a na deser wieża widokowa :-)

Szkoda, że nie ma mostu, albo choć kładki, nad Krępą, w miejsce ukradzionego mostu. Z drugiej strony też by się przydała kładka nad Iną przy Inoujściu, w miejscu spalonego mostu. Wtedy można zrobić fajną wycieczkę rowerową Goleniów-Lubczyna-betonowiec-Święta-bunkry-Stepnica-Goleniów. Wie ktoś, czy budowa dróg rowerowych na wałach przewiduje takie kładki?

dodany przez Michał Niklas, dnia 11.06.2019, 07:18:54

Kładek nie przewiduje się. Do Inoujścia jest dobry dojazd ale w parze ze Świątą to trzeba by spore kółko wykręcić, realizowany jest właśnie odcinek Luczyna-Inoujście i dalej przez most to kilkanaście nadprogramowych kilometrów. Tereny wyludnione dawno temu ale nie jest tajemnicą że działki właścicieli mają. Gdyby nie to, można byłoby tam stworzyć coś ciekawego ale w tym stanie jest to po prostu nie wykonalne.

dodany przez Mariusz, dnia 11.06.2019, 09:22:59

Szkoda, że nie ma tych mostów. Za małolata jeździliśmy przez Świętą do Inoujścia i do betonowca. Z tego mostu, co potem spłonął, łowiliśmy ryby. Oczywiście teraz do betonowca można dojechać wałami, ale taka kładka dałaby większe możliwości komunikacyjne. Takich kładek brakuje zresztą i w innych miejscach, choćby w Goleniowie przy SP1, czy w okolicach Zabrodu, żeby wycieczkę na Górę Lotnika połączyć z odwiedzinami przy Królewskim Źródle.

dodany przez Michał Niklas, dnia 11.06.2019, 09:52:42

Kładka przydałaby się w wielu miejscach na rzece, to fakt. Od Zabrodzia przez las prowadzi leśny dukt, to była fajna ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa, przynajmniej kiedyś była bo nie byłem tam od lat. To pewnie dopełnienie tej przy Królewskim Źródełku, dopełnieniem całości była by możliwość "skoku" na drugą stronę Iny. Tego rodzaju terenów nie brakuje, także w okolicach Świętej. Przyrodniczy raj, niestety także dla myśliwych. Incydentalnie, ale potrafią popsuć wycieczkę aroganckim zachowaniem, ze wzajemnością.

dodany przez Mariusz, dnia 11.06.2019, 11:33:05

GALERIA ZDJĘĆ

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Goleniowie

Wiesław Krause - 06.08.2019

26
Poniedziałek
Sierpień 2019
Ireneusza
Konstantego
Marii
Sierpień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator