Drogi czytelniku

Od 20 grudnia awarii uległ portal goleniowska.com, w związku z tym nie możemy dodawać nowych tekstów. Do czasu uruchomienia jego nowej odsłony, ta strona jest tylko archiwalna.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Budynek może się zawalić

drukuj
przeczytano: 3623 razy
Leszek Ozimek, 24.10.2019

Z Magdaleną Miklaszewską, prezesem spółki z o.o."Goleniowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego", rozmawiamy o budynku wielorodzinnym, którego konstrukcja podlega postępującej degradacji.

- Słupy tworzą tzw. galerię. Na nich pojawiły się pierwsze rysy - widoczne i duże. One wymagały dokładniejszego sprawdzenia, niż to się dzieje rutynowo. A dzieje się coś więcej, bo te rysy się powiększają i powstają nowe. Zleciliśmy ekspertyzę techniczną, która wykazała konieczność wykonania wielu napraw. Ona nas o tyle nie zadowoliła, że nie wskazała przyczyny powstawania rys. Wspólnota mieszkaniowa tego bloku wyraziła uchwałą zgodę na wykonanie jeszcze jednej ekspertyzy technicznej, której częścią były badania geologiczne gruntu pod budynkiem. Okazało się, że aktualny stan gruntu pod tym blokiem powoduje zarysowania i budynek nierównomiernie osiada - od strony Iny bardziej. Osiada, ponieważ został postawiony na warstwie torfu. To nie jest błąd, ale posiadana przez nas wiedza wskazuje, że żywotność tego budynku zaplanowano na ok. 50 lat, czyli została już przekroczona - mówi M. Miklaszewska.

Pełen tekst wywiadu w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej". Rozmowa została nagrana przez TV Goleniów i będzie ją można obejrzeć na portalu.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Wielka płyta na Matejki jaki ma "termin przydatności"?

dodany przez Mariusz, dnia 24.10.2019, 15:14:10

Skoro ten blok obliczony był na jakiś okres to kto wydał zezwolenie na sprzedaż tych mieszkań ? Jak to będzie dalej wyglądać?

dodany przez amira, dnia 24.10.2019, 19:42:19

Ciekawe, jaka jest aktualna cena sprzedaży mieszkania w bloku Kościuszki 3? Czy ktoś w ogóle pokusi się o zakup takiego lokalu?

dodany przez Nabi, dnia 24.10.2019, 20:03:59

@mariusz
Sprawa ``wielkiej plyty`` dotyczy calej Polski, takze tu mozemy oczekiwac rozwiazania systemowego. W tym przypadku bedzie gorzej.
Wspolnotowy fundusz remontowy tego nie zalatwi. Ludzie powinni zostac przeniesieni do innych mieszkan, bloki wyburzone i na tym miejscu, bardzo atrakcyjnym zreszta, powinno powstac nowe osiedle. A jak to zrobic? Burmistrz, radni ... prosze bardzo, jest pole do popisu!

dodany przez saturator, dnia 24.10.2019, 20:15:17

Wspólnoty i spółdzielnie to najgorsze dziadostwa jakie zostały stworzone. Tylko po to aby ciągnąć pieniądze w legalny sposób od właścicieli mieszkań.

dodany przez IT, dnia 24.10.2019, 21:13:07

blok wyburzyć i wybudować nowy dla mieszkańców. Skoro termin przydatności był na 50lat to miasto jest za to odpowiedzialne i mieszkańcy mogą ew pokryć ułamek wartości nowego mieszkania, np 1/10

dodany przez ann, dnia 25.10.2019, 09:40:36

IT Piszesz że "wspólnoty i spółdzielnie to najgorsze dziadostwa jakie zostały stworzone" - widzisz inne rozwiązanie na administrowanie budynkami?

dodany przez Marcel, dnia 25.10.2019, 11:31:59

W obecnej sytuacji jedyne wyjście to rozebranie stopniowo wszystkich tych bloków. Mieszkańcom wybudować nowe mieszkania np. w Helenowie, a w miejscu obecnych bloków zacząć odbudowę starówki i prawdziwego „serca miasta”. Wiem, że nie jest to prosty temat i od razu się tego nie zrobi. To plan długoletni, ale ktoś musi to zacząć. W ten sposób odbudowuje się starówki w wielu miastach w Polsce (Elbląg, Lidzbark Warmiński). W przyszłości przyjdzie pewnie kolej na inne bloki stojące na „starówce”, bo i je nie stawiano z myślą o wiecznym użytkowaniu. Pewnie tylko problem byłby z trójkątem, w którym stoją sklepy. Nie jestem pewien, ale chyba wszystko już jest w prywatnych rękach, a znając życie część się nie zgodzi na wyburzenie i przebudowanie owego miejsca. Tutaj spółdzielnie czy też właściciele sami sobie nie poradzą i jak napisał „ Saturator” pole do popisu dla radnych i Burmistrza. Uważam, że warto nad takim tematem się pochylić, bo tworzenie „serca miasta” z drugiej strony Iny nie powiodło się i raczej się nie powiedzie. Naturalne jest że owe „serce” jest zawsze przy rynku i kościele – tam gdzie mieściła się historyczna starówka.

dodany przez Wojtek52, dnia 25.10.2019, 11:47:21

Do Marcel; rozwiązanie jest bardzo proste. Poprostu zarząd który jest wybierany musi działać na korzyść lokatorów. Trzeba myśleć i negocjować z wykonawcami remontów i dostawcami materiałów. Dzisiaj jest tak ,że ta spółdzielnia która buduje bloki za pieniądze ludzi nie swoje w dupie ma ile to będzie kosztowało bo koszty pokrywają nabywcy. Kolesiostwo rządzi. Buduje się z założenia tak aby po czterech latach dachy zaczęły przeciekać,docieplenia za mało,płytki odpadają itp... Wtedy lokatorzy zgłaszają to do spółdzielni a tam prezes ma już swoją firmę naprawczą i zaciera ręce ,że jest robota. I tak w kółko. Ludzie są bierni i na takie coś pozwalają. Kto mądry buduje swój dom i sam za niego odpowiada.

dodany przez IT, dnia 25.10.2019, 13:53:46

Poniżej dwa racjonalne głosy. Jest to wielkie wyzwanie dla wielu instytucji.
Problemy mogą mieć mieszkańcy tych bloków - zdrowotne z nerwów i oby nie katastrofy budowlanej.
Wpisy:
"Budynki te jak i parterowa zabudowa tzw pawilonu , miała trwać tylko trochę , a przetrwało 60 lat , prowizorki najtrwalsze , wiadomo . Taki super teren centrum miasta i parterówki ! Brawo ! Na świecie oprócz budów prowadzone są też wyburzenia... moi Taplarscy.

dodany przez Pawlak, dnia 24.10.2019, 12:23:36

Tragedia dla właścicieli bo nikt im mieszkania w tym bloku nie kupi.Tragedia i patologia. Jak ludzie dadzą się namówić na jakieś roboty naprawcze to koszt zadłużenia za te prace będą musieli pokrywać w większym dużo czynszu. Co będzie prowadziło do tego ,że na żadne remonty bieżące kasy już nie będzie.

dodany przez IT, dnia 24.10.2019, 21:19:05"

dodany przez Michal Wentruba, dnia 25.10.2019, 13:57:11

Rzadna gmina, miasto nie wybuduje prywatnym właścicielom mieszkań ,nowych mieszkań. Nie ma takiego prawa które na to by pozwalało. Ludzie opanujcie się ze swoimi pomysłami!!! Mogą wybudować ale później takim ludziom wynająć tylko tyle.

dodany przez IT, dnia 25.10.2019, 13:58:06

@ IT
coś ci się "wcisło" chyba..."RZ"
a można wybudować stare mieszkanie?

dodany przez epithafium, dnia 25.10.2019, 15:29:40

Blok stoi na Bagnach to co nie wiedzieli

dodany przez zyga, dnia 25.10.2019, 18:25:14

Ci co wiedzieli, a jednak budowali, dawno już nie żyją. Może ścigać ich dzieci? :)

dodany przez cm, dnia 25.10.2019, 19:53:19

Jedno jest pewne - żywotność budynku 3 się skończyła. Lepiej to już było. Potrzebne są zdecydowane działania i sami mieszkańcy bloku (bloków) sobie z problemem nie poradzą. Póki co mieszkania są zdatne do użycia, ale co będzie gdy inspektor nadzoru budowlanego wyda zakaz użytkowania obiektu? Co wtedy zrobi Gmina? Czy OPS i CPR będzie w stanie pomóc ludziom, którzy nagle stracą dach nad głową?

dodany przez Nabi, dnia 26.10.2019, 13:35:00

Jedno jest pewne, przybyli tu po wojnie mieli tylko jedno zadania...zniszczyć do końca a nie odbudowywać.

dodany przez krew i jatka, dnia 26.10.2019, 23:21:53

Jest jeszcze jeden aspekt tej sytuacji. Jak wygląda ubezpiczenie tych budynków? Czy w jego ramacha aby zapobiec katastrofie ubezpieczyciel może pokryć jakieś koszty?

dodany przez Michal Wentruba, dnia 28.10.2019, 13:54:29

Ciekawe, czy Gmina wiedziała o ukrytych wadach mieszkań sprzedawanych blokach? Jeżeli wiedziała, to czy poinformowała o tym potencjalnych kupców. Ciekawe, czy właściciele mogą rościć sobie odszkodowanie od Gminy za wprowadzenie w błąd? Czy takie odszkodowania są możliwe?

dodany przez Nabi, dnia 29.10.2019, 06:30:07

@ Michał

No chyba żartujesz. Kto przytomny wyda polisę zabezpieczającą od skutków błędnych decyzji sprzed 60 lat?

dodany przez cm, dnia 29.10.2019, 12:45:54

@cm
nie 60 lat a góra kilkunastu kiedy te mieszkania sprzedawano. wiedza już na pewno była

dodany przez kudłaty, dnia 29.10.2019, 12:59:34

@michalwentruba
Jak zachowuja sie ubezpieczyciele, miales przyklad na naszym podworku. Galezie spadly na samochody, a ubezpieczyciel odmowil wyplaty odszkodowania, bo ... na drzewach rosly zoledzie. A w tym przypadku, gdzie sumy sa niebotyczne, sztab adwokatow na pewno zrobi wszystko zeby nie wyplacic poszkodowanym ani zlotowki.

Przypominam sprawe:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-12-28/spadajacy-konar-zniszczyl-auta-odszkodowania-nie-bedzie-z-powodu-zoledzi/

dodany przez saturator, dnia 29.10.2019, 19:45:01

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Po głosowaniach na ostatniej sesji rady miejskiej widać wyraźnie, że burmistrz Krupowicz odzyskał kontrolę nad swoim klubem radych, który wraz z radnym Kuszyńskim tworzy wciąż jednoosobową większość w radzie. I ta większość przegłosowała propozycje budżetowe burmistrza na rok 2020 – w tym podwyżkę podatku od nieruchomości oraz zdjęcie z przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych budowy przedłużenia ul. Metalowej. Obie te decyzje generują niezadowolenie dotkniętych nimi mieszkańców. Przedsiębiorcy miejscowi będą musieli bowiem znacznie więcej zapłacić podatku od nieruchomości, a mieszkańcy ul. Grenadierów dalej znosić uciążliwości związane z ruchem ciężkich pojazdów pod oknami. Jedni i drudzy pewnie zaprotestują – przedsiębiorcy raczej mrucząc pod nosem, ale protestujący już wcześniej mieszkańcy ul. Grenadierów  mogą to zrobić mniej kameralnie. Całość tej operacji to porażka wizerunkowa burmistrza i jego klubu. Gdyby bowiem choćby symbolicznie zrezygnowali z niektórych wydatków w przyszłym roku, to już było by coś. Na przykład z finansowania przez  podatników, urzędników pracujących na potrzeby propagandowej strony burmistrza na FB, z pieniędzy wydatkowanych na ten łatwy lans poprzez zatrudnianie operatora propagandowych filmików i drogi sprzęt dla niego. Wtedy burmistrz i jego radni mieli by moralne prawo sięgać do kieszeni przedsiębiorców oraz po raz kolejny namawiać mieszkańców ul. Grenadierów by poczekali. A tak swoje prywatne potrzeby propagandowe burmistrz Krupowicz de facto realizuje teraz  bezpośrednio ich kosztem. Wisienką na torcie jest w tej sytuacji całkowite milczenie burmistrza i jego propagandzistów na rzeczonym profilu na FB "Robert Krupowicz twój burmistrz Goleniowa". Oczywiście milczenie na temat podwyżki podatków i rezygnacji z budowy przedłużenia ul. Metalowej. Nie ma tam żadnego tłumaczenia, żadnego wyjaśnienia,  żadnej informacji. Nic, tylko jak zawsze łatwy lansik...

W tej sytuacji warto obejrzeć i zapamiętać to, co prezentujemy na filmiku dołączonym do materiału z sesji budżetowej.

Leszek Ozimek - 20.12.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert Stowarzyszenia Niepokonani

Maria Palica - 20.12.2019

23
Czwartek
Styczeń 2020
Fernandy
Jana
Rajmundy
Styczeń, 2020
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Z tego co mi wiadomo Pan redaktor naczelny dalej żyje i pewnie ma się nieźle. Przez zwykły szacunek dla swoich, niejednokrotnie wieloletnich czytelników, powinien poinformować co się dzieje." - I tak trzymać!

"Czyli cytujac klasyka ... The reports of my death are greatly exaggerated." - I tak trzymać!

"W temacie Gazety Goleniowskiej: Jest trochę informacji na profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Gazeta-Goleniowska-472249546289387/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARD3zqhoKlAhGfjVvuaGbPx11Wh9hvRk4M..." - I tak trzymać!

"Witam panowie. Czasy sie zmieniaja, zwykla telewizje zastepuje powoli Netflix i temu podobne platformy streaminowe, a papier wypieraja wersje cyfrowe. Pozycja naszej lokalnej gazety wydawala sie jed..." - I tak trzymać!

"Co do upadku Gazety Goleniowskiej, to moim zdaniem nie ma co sie doszukiwac spektakularnych przyczyn, Ufo, szarakow, Krupowicza...po prostu koniunktura jaka jest to jest, a LO skonczyla sie kasa, ludz..." - I tak trzymać!

"https://www.facebook.com/Superportal24-Powiat-Goleniowski-112234183585246/" - I tak trzymać!

"Chodziło mi o to, że Gazeta mijała sie z faktami, zasadami dziennikarstwa, języka polskiego. Zwłaszcza pan Palica - jeszcze przed Krupowiczem. Za to za Krupowicza, nagle zmieniła front, gdy zakończyło..." - I tak trzymać!

"@seroy Masz rację. Jak widzę to superportal24 obejmuje powiat gryficki. Blisko i pewnie sporo przydatnych informacji jak się jedzie wypocząć w Pobierowie, czy Trzęsaczu, ale to nie to... @.. Pewn..." - I tak trzymać!

"Za nic w świecie nie mogę nic znaleźć o naszym rejonie na superportal. Nie ma nic?" - I tak trzymać!

"Superportal24 Powiat Goleniowski Panie Michale." - I tak trzymać!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator