reklama

Debatowali o nowym centrum kultury

drukuj
przeczytano: 1712 razy
Paweł Palica, 12.09.2019

Około stu osób osób wzięło wczoraj udział w debacie dotyczącej planowanej od lat budowy nowego centrum kultury w Goleniowie.

Spotkanie odbyło się w magistracie, a zwołane zostało z inicjatywy środowisk senioralnych. Pod wnioskiem w tej sprawie, o czym informowaliśmy, podpisy złożyło ponad 500 osób, a podczas debaty ich część zwracała uwagę przede wszystkim na to, że należy możliwie najszybciej przystąpić do działania.

Jak wyjaśniał w trakcie trwającej ponad 3 godziny debaty wiceburmistrz Tomasz Banach, według władz Goleniowa nowe centrum kultury z dużą salą widowiskową powinno zostać zbudowane przy ul. Kilińskiego, jako dodatkowe "skrzydło" mającej profil artystyczny Szkoły Podstawowej nr 1. Gmina rozpoczęła już zresztą starania o pozyskanie funduszy na realizację inwestycji z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a jeśli zostanie on zaakceptowany, dotacje pokryć może w zasadzie 100% kosztów.

Pojawiły się też sugestie, że bez względu na decyzje, które zapadną w Norwegii, pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej nowego centrum kultury mogą się pojawić w budżecie gminy na przyszły rok.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Kto wpadł na tak idiotyczny pomysł? Budowa sali widowiskowej przy szkole? Schowajmy kulturę jeszcze pod ziemię, po co nam... mamy teatrzyk bramka.

Miejsce domu kultury jest tam gdzie znajduje sie obecnie. Już dawno mogly sie rozpocząć prace związane z budową na tyłach GDK. Terenu jest tam dostatek. Chyba , że nasi włodarze już widzą kolejny nikomu nie potrzebny biznes w miejscu obecnego GDK. A może blokowisko. Hmm.... A może dworzec w miejsce GDK.??

Kubel zimnej wody na głowę Panowie i nie kombinujcie za bardzo . Już wystarczy waszych pomysłów z kosmosu, a Marszałek patrzy.

dodany przez zmartwych.wstaly, dnia 12.09.2019, 13:28:17

Chciałbym zauważyć, że część Radnych RM wnioskowało wielokrotnie o otwartą, opartą o konkrety (a nie jedynie słuszną koncepcję) dyskusję w zasadzie od początku tej kadencji. Ich, a w zasadzie nasz głos był ignorowany. Dobrze zatem się stało, że pojawiła się aktywność Seniorów w obronie GDK. Widocznie trzeba było aż takiego postawienia sprawy (500 zebranych podpisów) żeby zwyczajnie porozmawiać.

A sama wczorajsza dyskusja? Cóż. Brak obecności burmistrza Krupowicza, długa prezentacja jego zastępcy, z której niewiele znowu wynika poza ładnymi i perswazyjnymi obrazkami, brak konkretu i twardych danych -> kiedy, za ile, co w sytuacji, kiedy nie będziemy w top 15 spośród 250 ubiegających się wnioskodawców o dofinansowanie z Funduszy Norweskich, brak wiedzy na co pozwalają warunki gruntowe, jaki będzie podział funkcji pomiędzy SP1 i GDK oraz jaka będzie forma prawna dwóch przenikających się podmiotów, brak porównania z innymi lokalizacjami typu proponowana przy SP 1, obecna, a może Amfiteatr... Ale po co, OBIECUJMY DALEJ, ŻE WYBUDUJEMY. I tak do kolejnych wyborów, a później się zobaczy.

W kwestii GDK potrzebna jest naprawadę pilna decyzja, TYLE ŻE Z GŁOWĄ, a nie na zasadzie "bo ja tak chcę". Inaczej to środowisko "wyginie śmiercią" naturalną.

dodany przez Krzysztof Sypień, dnia 12.09.2019, 16:38:03

Krzysiu... A któż dotąd wam bronił dyskutować? Przecież mogliście to zrobić sami, w gronie radnych, tylko jakoś nikt do tego się nie rwał.
Gdyby Ci wczoraj Banach przedstawił efekty odwiertów, to zaraz by mu jakiś radny/a mędrzec zarzucił, że wyrzucono pieniądze w błoto, bo przecież nie było wczesniej dyskusji etc.
Jeśli twierdzisz, że wystąpienie Banacha było niewiele warte, to co powiedziec o tym kabaretowym wtargnięciu orkiestry na salę obrad? Jeśli już taki happening przygotowaliście, to trzeba było przynajmniej wytłumaczyć dzieciom co mają mówić. Bo usłyszałem, ze to jest protest przeciwko zamiarowi likwidacji GDK. Mam się śmiać, czy płakać?

dodany przez cm, dnia 13.09.2019, 00:34:15

@cm

Bardzo proszę, dopełnij formy i nie "Czarusiujmy" sobie publicznie, gdyż jest to nieprofesjonalne, nie na miejscu, poza tym zwyczajnie nie mam na to ochoty. Mam nadzieję, że przyjmiesz to (w końcu) do wiadomości, za co z góry dziękuję.

Co do "sytuacji orkiestrowej", byłem nią tak samo zaskoczony jak każdy na tej sali. Dla Ciebie to „kabaretowy happening warty śmiechu lub płaczu”, dla kogo innego wzruszający gest zainteresowania młodych ludzi sprawą GDK i wyrażenia siebie tak jak potrafili najlepiej w tamtej sytuacji. Masz oczywiście prawo do osobistego odbioru i nawet takie zdanie szanuję. Wiedz też, że gdyby była to zorganizowana akcja, byłaby przygotowana w każdym calu. Być może Ty też, jako Inspektor ds. Komunikacji Społecznej w Urzędzie Gminy, miałbyś w niej swoją rolę. ps. A może Ty masz pomysł, jak przełamać impas?

dodany przez Krzysztof Sypień, dnia 13.09.2019, 18:22:22

co na to rada społeczna przy Burmistrzu istnieje jeszcze?

dodany przez mercedes555, dnia 14.09.2019, 11:42:43

szanowni@- widzę że inicjatywa seniorów wzbudziła duże zainteresowanie, o to chyba chodziło. Jednakże w niektórych przypadkach można odnieść wrażenie iż dyskutanci nie zrozumieli o co tak naprawdę chodzi. W tej sprawie nie chodzi o ustalanie jakichś technicznych szczegółów ,jak ma wyglądać przyszły GDK. Inicjatywa nie była również wyrazem "obrony GDK",nikt przecież nie atakuje placówki. Chodzi oto by podjęto DZIAŁANIA, bo dyskusje trwały już zbyt długo.

dodany przez jzw, dnia 16.09.2019, 10:33:08

szanowny @zmartwych.wstały a dlaczegóż by nie w dawnej SP1? Na ile pamiętam to tam zdaje się uczęszczało za moich czasów coś z 500 osób. Obecnie z tego co pamiętam 180. Tzn. że budynek jest NIEWYKORZYSTANY (zresztą jak większość szkół po zakończeniu zajęć lekcyjnych). Tzn. że rodzi koszty a nie tworzy wartości dodanej. Budynek ma DWIE klatki schodowe, więc z jego fizycznym podziałem problemu nie ma. Koszty stałe można przy obecnej technice i technologii opomiarować tak, że będą przypisane konkretnej instytucji tj. SP1 albo GDK. I zapewne będą one per saldo niższe w przeliczeniu na 1 dziecko korzystające z usług w tym budynku, niż w dwóch osobnych budynkach. A i standard będzie leszy.
PS. Na halę widowiskową miejsce od strony ZE jak najbardziej jest. Szkoła budowana przed WWII i stoi do tej pory, więc bagien za dużych tam nie ma. Jedyny mankament to parkingi dla przyjezdnych ale tak samo jest przy starym GDK (trupie budowlanym). Dla większości Goleniowian dostęp jest taki sam jak nie lepszy, niż do „starego” GDK. Dobrze by było aby sala była w jakiś sposób skierowana na rzekę. Ot. odrobina dobrej woli przy spoglądaniu na samą tę ideę by się przydało.
A co do starego budynku GDK ..... wyburzyć, przygotować działkę i droooogo sprzedać, dobremu deweloperowi. Tzw. trupów budowlanych się nie reanimuje. Taniej wyburzyć. Tak jak to zrobiono lata temu z dawnym (G)DK przy ulicy Szczecińskiej róg Matejki.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 16.09.2019, 13:39:35

Szanowny @ Michal Wentruba

Gratuluje argumentów o wiedzy.

Hala widowiskową to jest na ul. NIEPODLEGLOSCI ( zresztą dojazd do hali pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w godzinach tak zwanego szczytu, o autobusach już nie wspomnę.

Z tego ci się orientuję jest plan, żeby przy SP 1 ( i nie byłej drogi Michale, bo szkoła chyba nadal funkcjonuje?) Powstała sala widowiskowa.

Podtrzymuję pomysł idiotyczny.

Jedyny mankament miejsca parkingowego. Brawo!
Przy takiej inwestycji warto wziąć pod uwagę miejsca parkingowe i popatrzeć nieco do przodu. NIE MA TAM MIEJSCA! Tylko proszę nie wyskakuje z pomysłem kładki przez rzekę INE .Konserwator zabytków już pewnie czeka żeby tylko wydać zgodę. Bzdura.

Polecam się również czytać że zrozumieniem. Nawet słowem nie wspomniałem o remoncie obecnego budynku. Absolutnie. Jednakże jeżeli się choć troszkę zastanowiesz to nowy GDK mogl by już ppwstawac na tylach obecnego gdk. Miejsca jest tam bardzo dużo . Nastepnie wybirzyc stary GDk i zrobic w ttm moejscu duzy i przede wszystkim funkcjonalny parking.


Na koniec przemyślenie ...

CO SIĘ STANIE JEŚLI KOMUŚ ODWIDZI SIE SZKOLA ARTYSTYCZNA?? A Przecież jest to bardzo możliwe. Co wtedy?

dodany przez zmartwych.wstaly, dnia 18.09.2019, 08:54:20

reklama

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

W Nowogardzie pod względem politycznym dzieje się najwięcej w naszym powiecie. Najświeższym dowodem na to jest nagła i niespodziewana zmiana na stanowisku przewodniczącego tamtejszej rady miejskiej. Tym samym krucha, jednoosobowa większość popierająca burmistrza Czaplę zamieniła się w równie kruchą i też jednoosobową większość opozycyjną. W ten sposób, po raz pierwszy chyba w historii, eksponowaną funkcję samorządową w powiecie goleniowskim objął działacz PiS, na dodatek w aliansie z działaczami PO. I wszystko to zgodnie z prawem, z wykorzystaniem normalnej procedury, poprzedzonej politycznymi uzgodnieniami. Więcej, w pewnym sensie poprawia to niedoreprezentowanie w powiecie i jego gminach elektoratu, który w ostatnich wyborach parlamentarnych we wszystkich gminach powiatu, z wyjątkiem goleniowskiej, w większości poparł PiS.
W goleniowskiej radzie miejskiej ugrupowanie burmistrza zdobyło po wyborach jednoosobową większość, dokoptowując potem do siebie jednego z radnych spoza swego grona i dzięki temu burmistrz ma w radzie komfortową wydawałoby się i stabilną przewagę nad opozycją. Przebieg wypadków w sąsiednim Nowogardzie pokazuje jak to bywa z jednym głosem przewagi, który szybko może się przekształcić w... ten sam głos przewagi opozycji. Skoro było to możliwe w Nowogardzie, jest możliwe i w Goleniowie. Tym bardziej, że mimo wielu zasadniczych różnic między obiema gminami, są też spore podobieństwa. Oprócz wyżej opisanego, widoczne dla każdego, kto chce to dostrzec jest działanie gminnej propagandy. Za pieniądze podatników i tu, i tam gminni urzędnicy nie tyle informują, co wychwalają swoich pracodawców. Owszem, goleniowscy robią to sprawniej technicznie i merytorycznie, jednak co do zasady różnicy nie ma. Obie propagandy równie efektywne, tyle że nowogardzka ma tę zaletę, że jest znacznie tańsza...

Leszek Ozimek - 08.11.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Festyn Walczymy o Emilka

Paweł Palica - 20.10.2019

12
Wtorek
Listopad 2019
Konrada
Renaty
Witolda
Listopad, 2019
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator