reklama

f

Dołożą do przydomowych oczyszczalni 

drukuj
przeczytano: 589 razy
Paweł Palica, 09.08.2019

NOWOGARD. Program polegający na dotowaniu zakupu przydomowych oczyszczalni ścieków uruchomiony został przez gminę Nowogard.

Jej władze chcą, by pomagające chronić środowisko urządzenia były montowane tam, gdzie do tej pory nie została doprowadzona sieć kanalizacji sanitarnej, czyli przede wszystkim na terenach wiejskich. Osoby tym zainteresowane mogą ubiegać się o dofinansowanie tej inwestycji kwotą do 4,5 tys. zł i dodatkowym tysiącem od każdego kolejnego budynku przyłączonego do instalacji. Procedura ma być bardzo prosta.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.nowogard.pl w zakładce "Przydomowe oczyszczalnie ścieków".

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

To bardzo ładnie brzmi: przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ale żeby faktycznie działała jako mała oczyszczalnia, trzeba dbać o utrzymanie właściwej flory bakteryjnej. Mało kto wie, że zabija ją nawet użycie zwykłego domestosa czy innego chlorowego preparatu do utrzymania czystości. A wtedy oczyszczalnia zamienia się już w zwykłe szambo.

dodany przez cm, dnia 09.08.2019, 10:09:02

Może trochę nie w temacie... Chciałbym zwrócić na śmieci, które się walają po okolicy Lidla za sprawą tegoż sklepu. Będąc w piątek widziałem przy wejściu pełen śmietnik i wysypujące się z niego śmiecie. Śmiecie latały po całym parkingu. Dziś w niedzielę kubeł na śmieci nadal jest pełny a parking i okolica nadal są zaśmiecone. Gdzie jest straż miejska?

dodany przez Pandemonium, dnia 11.08.2019, 21:53:35

@cm

To chyba logiczne, żeby coś działało musi być spełniony reżim technologiczny.

dodany przez JMD, dnia 12.08.2019, 15:39:48

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach stawia przed władzami samorządowymi gmin same problemy do rozwiązania. Referujemy jej najważniejsze punkty w materiale obok. Warto się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, co nas czeka najpóźniej za rok. A trzeba przyznać, że ustawodawca chce mocno skomplikować życie nam, mieszkańcom, komplikując je najpierw wspomnianym władzom. No bo teraz te władze będą musiały jakoś dostosować gminne uchwały i regulaminy  śmieciowe do wymogów znowelizowanej ustawy i to, co uchwalą, jeszcze od nas wyegzekwować. A to bynajmniej proste nie będzie. Z kilku powodów zresztą.

 


Przede wszystkim wymuszone segregowanie - jak każdy przymus - spotka  się co najmniej z biernym oporem. Nie dlatego, że wszyscyśmy tacy nieekologiczni, ale po prostu większość z nas podchodzi do segregacji pragmatycznie, a nie religijnie. Rozsądna, ograniczona i nie wymuszona segregacja nikomu nie przeszkadza, ale teraz będzie inaczej. Oprócz konieczności przestawienia całego systemu odbioru odpadów w gminach naszego powiatu na odpowiednie do śmieciowych frakcji pojemniki w każdym domu i na każdym osiedlu, to jeszcze konieczny będzie skuteczny system kontroli - co, kto i gdzie wrzuca. A jak już uda się przyłapać delikwenta niesegregującego śmieci, to jeszcze trzeba mu ten fakt udowodnić. Jak? No właśnie. Nawet gdy już gminne organy zbiorą ów materiał dowodowy, to z kolei będą miały dowyboru: ukarać delikwenta grzywną, albo zastosować odpowiednio wyższą opłatę. Oczywiście na drodze administracyjnej, z uwzględnieniem korowodu odwołań, instancji itp. Procedura to czasochłonna i kosztowna, a przy tym wysoce niepewna co do finalnych rozstrzygnięć.  Dlatego może najrozsądniej będzie... przymknąć oko na brak segregacji. Co wydaje się wyjściem w tej sytuacji najbardziej pożądanym.

Leszek Ozimek - 19.08.2019

GALERIA ZDJĘĆ

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Goleniowie

Wiesław Krause - 06.08.2019

21
Środa
Sierpień 2019
Franciszka
Kazimiery
Ruty
Sierpień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator