reklama

Goleniów odzyska spichlerz?

drukuj
przeczytano: 1618 razy
Paweł Palica, 15.07.2019

Kolejne podejście do odkupienia od prywatnych przedsiębiorców stojącego nad Iną zabytkowego spichlerza, robią - wszystko na to wskazuje - władze Goleniowa.

Ten obiekt w 1995 roku został sprzedany lokalnym biznesmenom, od tej pory nie jest jednak w żaden sposób wykorzystywany i popada w ruinę. Inicjatywę w sprawie jego odzyskania podjęła więc już kilka lat temu gmina, zakładając, że dokona zamiany na inną nieruchomość. I wszystko wskazuje na to, że osiągnięto w tej sprawie wstępne porozumienie, bo ogłoszony został właśnie przetarg na wycenę gruntów wokół spichlerza oraz położonego przy ul. Słowiańskiej nieczynnego węzła ciepłowniczego. Prawdopodobnie ten drugi będzie przedmiotem barterowej wymiany.

Goleniowski spichlerz, wraz z całym terenem wokół niego, przed laty w skandalicznych okolicznościach sprzedano za kwotę stanowiącą równowartość niewielkiego mieszkania. Teraz cena przedstawiona przez właścicieli ma oscylować wokół 3 mln zł.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

50 000 PLN zdaje się taka była ówczesna cena sprzedaży zaakceptowana bodajże przez p. Wojciechowskiego.
PS. czy z tej nieruchomości przez ostatnie 24 lata wpływały podatki?

dodany przez Michal Wentruba, dnia 15.07.2019, 12:17:30

Na miejscu miasta nie odkupiłbym już tego spichlerza. Szkoda dobra kultury ale trudno...

dodany przez IT, dnia 15.07.2019, 12:30:36

Odkupić w formie zamiany ok, ale co dalej i jakie będą tego koszty?

dodany przez Mariusz, dnia 15.07.2019, 13:05:30

W pierwszej kolejności wizja wykorzystania, drugi krok dyskusja, trzeci finalizacja, czwarty realizacja.
Nie ma sensu inwestować środków gminnych przed wykonaniem pierwszych dwóch kroków. Obiekt ma niszczeć jako własność gminna? Jak na razie to obecna władza ma problem z realizacją dużych tematów i definiowania priorytetów. Tu nawiązuje do GDK i Rampy.

dodany przez JMD, dnia 15.07.2019, 13:24:08

A to „wszystko”, co to rzekomo wskazuje, to co to jest?

dodany przez cm, dnia 15.07.2019, 22:47:22

3 000 000 PLN to nie jest rynkowa cena za tę nieruchomość.

dodany przez Michał Grzybowski (jerzu007), dnia 16.07.2019, 11:31:38

No jasne Jerzu! To jest obiekt wysokiego ryzyka, objety scisla ochrona konserwatorska. Jakakolwiek zmiana sposobu uzytkowania powiazana z przebudowa i renowacja bedzie kosztowala ogromna ilosc pieniedzy, 10Mio powiedzmy, jesli konstrukcja jest w dobrym stanie. Blizszy plan to utrzymanie obiektu w obecnym stanie, ktore tez kosztuje niemalo. Dla porownania podam przyklad projektu nad ktorym pracuje obecnie - Domherrnhaus w bezposirednim sasiedztwie Katedry ratyzbonskiej, zaklasyfikowany jako najstarsza substancja budowlana na terenie Niemiec (czesc garnizonu rzymskiego z brama Porta Praetoria z roku ok. 78) Buduje hotel w tym budynku, 3 pietra. Zalozony budzet 12Mio € zostal przekroczony juz o okolo 3Mio, w tym ponad 700k€ koszty projktowe ze wzgledu na wynikle komplikacje z powodu uszkodzen biol-chem wiezby dachowej i belek stropowych. Powiem krotko do tych dyletantow-domoroslych architektow, marzycieli, trzeba miec jaja i worek pieniedzy, zeby brac sie za takie obiekty. Ich cena nie moze byc rynkowa, a MUSI byc symboliczna, by je poddac renowacji.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 16.07.2019, 12:53:44

Szanowny Hubercie, działka w centrum miasta koło muru raczej symboliczna nie jest :-)

dodany przez Michal Wentruba, dnia 16.07.2019, 21:28:15

Oj tak , to super miejsce pod apartamentowiec z widokiem na Planty i zieleń wokół Strugi Goleniowskiej , czyli super deal sprzed 25 lat , bingo !

dodany przez Pawlak, dnia 16.07.2019, 21:35:19

@ Michał Wentruba:

Masz rację, działka symboliczna nie jest ale...
Przez wiele lat właściciele próbowali sprzedać tę nieruchomość za dużo niższą kwotę - nie było chętnych.

Nic więc dziwnego, że gdy Gmina Goleniów zainteresowała się odkupem - teraz cena wzrosła :)

dodany przez Michał Grzybowski (jerzu007), dnia 17.07.2019, 09:23:24

Panie Michale, przepraszam z gory i z calym szacunkem, ale Panski powyzszy komentarz jest niestety dyletancki.
Prosze rozwazyc, ze przedmiotem tutaj nie jest dzialka w centrum miasta, ale dzialka w centrum miasta na ktorej znajduje sie zabytek, ponad to jest ona razem z cala infrastruktura na niej sie znajdujaca obwarowana najscislejszym nadzorem konserwatorskim. W tej kwestii nie ma zadnej dyskusji i w tym momencie prosze wrocic do mojego komentarza powyzej. Zwroce uwage, ze wiele takich obiektow i nawet samych pustych dzialek jest do sprzedania - na przyklad w Dreznie czy Lipsku - plakaty 1€ - czy masz odwage mnie kupic? Inny przyklad, w 2007 roku pracowalem nad projektem hotelu w irlandzkim Leighlinbridge. Wlasciel lokalnej restauracji kupil przylegajaca do jego nieruchomosci dzialke bez zastanowienia ani konsultacji konserwatorskich - bo i po co, mowil. Po pierwszych inwentaryzacjach stanu istniejacego i analizach materialow historycznych padlo podejzenie na istnienie fundamentow. Jako czlonek RIAI/RIBA (taka irlandzko-brytyjska izba architektow) zarzadalem natychmiast obligatoryjnych badan archeologicznych (w Irlandii za zniszczenie substancji budowlanej projektant odpowiada karnie do 1Mio. € i 10 lat wiezienia) Wyniki ogledzin wykazaly istnienie fundamentow zamku, murow warowni i wiezy z 13 wieku. Dzialka, za ktora inwestor lekkomyslnie zaplacil bodajze 300000 € stoi do dzis niezagospodarowana.
Zrozumcie, to sa bardzo skomplikowane tematy, zarowno w finansowaniu, jak i projektowaniu i wykonawstwie i sila rzeczy nie podlegaja trendom rynku nieruchomosci. Przykladow z wlasnego doswiadczenia moge podawac multum...temat chyba jest wyczerpany. Burmistrz wie, ze moze liczyc na moje wsparcie, ale obaj jestesmy tego samego zdania.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 17.07.2019, 12:07:41

Obok muru na 99% znajdują się fundamenty dawnego miasta potwierdziły to wykopy podczas remontu ulicy Słowiańskiej , czyli będzie zong !

dodany przez Pawlak, dnia 17.07.2019, 16:30:56

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach stawia przed władzami samorządowymi gmin same problemy do rozwiązania. Referujemy jej najważniejsze punkty w materiale obok. Warto się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, co nas czeka najpóźniej za rok. A trzeba przyznać, że ustawodawca chce mocno skomplikować życie nam, mieszkańcom, komplikując je najpierw wspomnianym władzom. No bo teraz te władze będą musiały jakoś dostosować gminne uchwały i regulaminy  śmieciowe do wymogów znowelizowanej ustawy i to, co uchwalą, jeszcze od nas wyegzekwować. A to bynajmniej proste nie będzie. Z kilku powodów zresztą.

 


Przede wszystkim wymuszone segregowanie - jak każdy przymus - spotka  się co najmniej z biernym oporem. Nie dlatego, że wszyscyśmy tacy nieekologiczni, ale po prostu większość z nas podchodzi do segregacji pragmatycznie, a nie religijnie. Rozsądna, ograniczona i nie wymuszona segregacja nikomu nie przeszkadza, ale teraz będzie inaczej. Oprócz konieczności przestawienia całego systemu odbioru odpadów w gminach naszego powiatu na odpowiednie do śmieciowych frakcji pojemniki w każdym domu i na każdym osiedlu, to jeszcze konieczny będzie skuteczny system kontroli - co, kto i gdzie wrzuca. A jak już uda się przyłapać delikwenta niesegregującego śmieci, to jeszcze trzeba mu ten fakt udowodnić. Jak? No właśnie. Nawet gdy już gminne organy zbiorą ów materiał dowodowy, to z kolei będą miały dowyboru: ukarać delikwenta grzywną, albo zastosować odpowiednio wyższą opłatę. Oczywiście na drodze administracyjnej, z uwzględnieniem korowodu odwołań, instancji itp. Procedura to czasochłonna i kosztowna, a przy tym wysoce niepewna co do finalnych rozstrzygnięć.  Dlatego może najrozsądniej będzie... przymknąć oko na brak segregacji. Co wydaje się wyjściem w tej sytuacji najbardziej pożądanym.

Leszek Ozimek - 19.08.2019

GALERIA ZDJĘĆ

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Goleniowie

Wiesław Krause - 06.08.2019

21
Środa
Sierpień 2019
Franciszka
Kazimiery
Ruty
Sierpień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator