reklama

Park światła - odmieniam oblicze miasta

drukuj
przeczytano: 1976 razy
Leszek Ozimek, 30.04.2019

Z oceną oświetlenia miejskiego parku 750-lecia w Goleniowie burmistrz proponuje poczekać 2-3 lata i przyjmuje słowa krytyki, bo jego intencją nie jest kształtowanie gustów, tylko proponowanie koncepcji i idei.

Nowe oświetlenie goleniowskiego parku 750-lecia, które my nazywamy najjaśniejszym parkiem 750-lecia, a burmistrz Krupowicz parkiem światła, wzbudza duże kontrowersje. Co najmniej kilku tysiącom mieszkańców gminy ono się po prostu nie podoba, czemu dają wyraz choćby w internetowych komentarzach i towarzyskich rozmowach. Ten wyraźnie prześwietlony park, mógł być co najmniej o połowę mniej intensywnie oświetlony i znacznie przyjemniejszą dla człowieka barwą światła - co wykazaliśmy kilka tygodni temu w materiale wskazującym na techniczne możliwości zastosowania innych lamp. Ten materiał, jak i  generalnie krytyka tego oświetlenia nie zobligowały władz gminy do jakiejkolwiek rzeczowej reakcji na nią.  Wiceburmistrz Banach w rozmowie z nami publikowanej w gazecie wskazał, że takie było założenie koncepcyjne, którego celem było doświetlenie parku do celów rekreacyjnych. A tym, którym się takie rozwiązanie nie podoba, wiceburmistrz przypomniał wynik wyborów - ludzie oddając głos na Roberta Krupowicza, zaakceptowali wszystko to, co on w gminie robi, z oświetleniem parku włącznie.

Zapytaliśmy burmistrza Krupowicza, czy te głośne kontrowersje nie są wystarczającym powodem, żeby się z tego oświetlenia parku wytłumaczył mieszkańcom gminy.

- Teraz park daje możliwość rekreacji przez cały rok do późnego wieczora. Jest to absolutnie unikatowe podejście do architektury krajobrazu. Jest to park żyjący, z setkami nowych nasadzeń różnych roślin. Ten park w pełni pokaże swoje oblicze za 3-4 lata. Więc dajmy żyć temu parkowi. Te krzewy będą rosły, będą zasłaniały i tłumiły oświetlenie niższych lamp. Wiosną, latem i jesienią będziemy widzieli zupełnie inny efekt, kiedy liście będą na drzewach. Na razie mamy ocenę pustej przestrzeni. Według mojej oceny nasz park jest jedną z najlepszych realizacji architektury krajobrazu w tym kraju. Zbieramy wiele pozytywnych opinii na ten temat od ludzi z zewnątrz. Oczywiście przyjmuję słowa krytyki, ale nie jesteśmy tacy sami. Nie jest moją intencją kształtowanie gustów, po prostu jako burmistrz proponuję jakąś koncepcję, ideę. Słucham także ludzi, którzy się ze mną nie zgadzają. Z moimi realizacjami zawsze jest tak, że są dyskutowane. Przyszedłem do miasta i odmieniam jego oblicze i robię to konsekwentnie. Muszę się w związku z tym mierzyć z krytyką moich przeciwników, której wspólnym mianownikiem jest ocena mojej pracy. I z tym muszę żyć - odpowiedział burmistrz.  

Zapytany, czy mimo to wszystko co powiedział, jest szansa na korektę intensywności parkowego oświetlenia i jego barwy, burmistrz stwierdził:

- Poczekajmy, aż park zacznie żyć. Dajmy temu parkowi szansę, żeby pożył. Za rok, za dwa będzie wyglądał inaczej, a za trzy zobaczymy.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Koncepcja oświetlenia parku jest nie do przyjęcia. Nie jest możliwe aby przyrost roślinności na klombach spowodował zmniejszenie intensywności światła które świeci w oczy spacerowiczom na ścieżce i razi. Przynajmniej prawa panujące na tej planecie na to nie pozwolą.

dodany przez Mariusz, dnia 30.04.2019, 17:11:43

Bredzisz Pan ,panie Krupowicz!!!! I sam pan nie wierzysz w to co gadasz. Dziwne ,że według ciebie jest to super zrobione a setki ludzi śmieją się z tego parku. Jeśli takie to cudowne i super zrobione to skąd taka fala krytyki.? Odwaliliscie bubel nad bublami i próbujecie na siłę wmówić ludziom jakie to będzie piękne za 4 lata . Śmiech!!!!

dodany przez IT, dnia 30.04.2019, 17:48:01

Poczekajmy ze 2-3 lata, przez ten czas na pewno wiele żarówek się przepali i na pewno park zyska większe uznanie. A tak serio: czy ważniejsze są pozytywne opinie ludzi z zewnątrz czy negatywne opinie ludzi stąd, z miasta? Czy któryś z decydentów w ogóle mieszka w pobliżu tego parku?

dodany przez Pandemonium, dnia 30.04.2019, 21:18:22

Sytuacja z parkiem przypomina mi jak żywo sytuację z tego filmu. Kto jest kim chyba nie muszę objaśniać...

https://www.youtube.com/watch?v=2zJFhdZ6Ox4

dodany przez Pandemonium, dnia 30.04.2019, 21:24:06

Każdy wie, zwłaszcza pracownicy Gminy, że z Krupowiczem nie ma dyskusji.On wie najlepiej, tylko jego zdanie się liczy,nawet jeśli nie ma racji to nie daje się przekonać. W temacie lamp w życiu się nie przyzna że dali duuupci.

dodany przez AC/DC, dnia 30.04.2019, 22:06:27

Pytanie co ma oznaczac "park ma żyć?" Rozumiem,że pijaki mają mieć jasno.... hahahahahaha idzie ciepełko będzie żył !!!

dodany przez AC/DC, dnia 30.04.2019, 22:08:21

"burmistrz proponuje poczekać 2-3 lata" - z tym się zgadzam. Ileż to razy róznej maści eko...osobnicy wrzeszczą aby nie ruszać przyrody bo ginie szybko a rośnie powoli. Jeżeli posadzono tam ( iplanuje sie dalsze nasadzenia) roślinność, to faktycznie aby pokazała sie w pełnej krasie, trzeba i przyjaciela i wroga w jednym czyli ... czasu.
PS. jak ostatnio przejeżdżałem rowerem przez park (za dnia), zapytałem spacerowiczów czy im sie podoba, odpowiedź była twierdząca. Chyba muszę spróbować wieczornej jazdy, ale to zapewne na jesień bo teraz dzień coraz dłuższy :-).

dodany przez Michal Wentruba, dnia 01.05.2019, 14:58:23

Dzień coraz dłuższy, to fakt, ale najciemniej pod latarnią, radzę samemu się przekonać ;)

dodany przez Mariusz, dnia 02.05.2019, 09:59:05

Szanowni @ krytycy jasnej strony parku im. 750-lecia. Jak długo można być krytykiem ciągle tego jednego , jedynego tematu. Park jest odnowiony, oświetlenie jest takie jak zaprojektowano i jednym / wiecznym krytykantom nie pasuje/, innym takie rozwiązanie się podoba. Po prostu amatorom "ciemnego parku" pozostaje wybrać się na spacer do parku im. Paderewskiego lub w okoliczne piękne lasy. Z moich informacji póki co Lasy Państwowe nie przewidują oświetlenia Puszczy Goleniowskiej. Pozdro

dodany przez jzw, dnia 02.05.2019, 22:24:44

Tak długo będzie to krytykowane przy każdej okazji do póki nie zostanie poprawiona koncepcja tak, jak się należy. Nie skupia się źródła tak intensywnego światła na wysokości oczu ludzi którzy tam przebywają co kilka metrów. Światła, które zamiast oświetlać - oślepia. Nie podoba się to do lasu... Bardzo płytkie. Nie podoba się, nie czytaj.

dodany przez Mariusz, dnia 03.05.2019, 12:33:19

Szanowny @ Mariusz- " poprawiona koncepcja " przez kogo? Taką "koncepcję " wybrali specjaliści chyba od oświetlenia, nie sądzę bowiem że wymyśliła ową koncepcję jakaś osobowość urzędowa lub Pan Wacek złota rączka. Dajmy na to nową "koncepcję" wymyśli inny "specjalista" i zaraz się znajdą tacy którzy poprawioną "koncepcję" zaleją " falą krytyki"/cyt.Szanownego @ IT/ , i tak mona wkoło Macieju. Można by też zacytować Winstona Churchilla z czasów II wojny - " każdy głupiec może krytykować . I wielu to robi". Pozdro

dodany przez jzw, dnia 03.05.2019, 21:12:17

Światło padające z góry w dół wystarczy, aby nikt tej koncepcji nie krytykował podobnie jak w wielu miejscach na świecie. Nic więcej nie potrzeba. Na prawdę myśli Pan że w przypadku prawidłowego padania światła, które pomija kąt widzenia człowieka, w tym miejscy byłby nie właściwy?

dodany przez Mariusz, dnia 03.05.2019, 22:08:46

@jzw
No właśnie- ciekawe kto odpowiada bezpośrednio za projekt oświetlenia parku, jacy "specjaliści"? Byłbym za oświeceniem mieszkańców w tym temacie

dodany przez Pandemonium, dnia 04.05.2019, 00:24:46

Koncepcje oświetlenia wymyślili Ci którzy chcieli sprzedać jak najwiecej lamp. Zatwierdził ten który bezmyślnie ufa sprzedawcy i teraz powinien za to zostać zamknięty w tym parku by przekonać się ze to nie było dobre.

dodany przez Biustonosz, dnia 05.05.2019, 10:28:49

Zatwierdzającego to trzeba zamknąc ale w naprawdę innym miejscu!

dodany przez behemot, dnia 05.05.2019, 17:34:01

Szanowni@ Biustonosz i behemot- miast dywagować lub ujadać , możecie złożyć odpowiedni wniosek do instytucji która mieści się w naszym mieście naprzeciwko dworca kolejowego. Do dzieła !! Pozdro

dodany przez jzw, dnia 05.05.2019, 21:17:06

JZW czy ja pisałem o zamknięciu w więzieniu??? Pisałem by autor tej koncepcji spędził pare godzin w tym rozświetlonym miejscu to może zrozumie co tez najlepszego uczynił.

dodany przez Biustonosz, dnia 06.05.2019, 15:26:26

Ja natomiast miałem na mysli jedną z placówek finansowanych z funduszu zdrowia ( względnie prywatną palcówkę)!

dodany przez behemot, dnia 06.05.2019, 16:05:49

"Według mojej oceny nasz park jest jedną z najlepszych realizacji architektury krajobrazu w tym kraju." Czy to jeszcze megalomania czy juz zaburzenia osobowości?

dodany przez behemot, dnia 13.05.2019, 08:54:43

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Najbliższa niedziela 26 maja będzie wyjątkowo świąteczna. Oto w tym samym dniu mamy ważne dla wielu z nas święta - Dzień Matki, a na dodatek wybory do parlamentu europejskiego, które - jak każde wybory - słusznie nazywane są świętem demokracji. W tym ostatnim święcie możemy uczestniczyć niezależnie do naszej wiary i stosunku do rodzicielki, bo to po prostu prawo każdego polskiego obywatela i świadectwo stanu naszej demokracji. Prawo, z którego możemy, ale nie musimy skorzystać, bo wolność gwarantuje nam swobodę wyboru - możemy głosować lub nie, a jak zdecydujemy się głosować, to oddamy głos na  kogo zechcemy. I oczywiście ten ostatni wariant wszystkim rekomenduję. Zamiast tylko gardłować, że jest źle, lepiej oddać głos za tymi, którzy naszym zdaniem będą rządzić dobrze. A jak pasuje nam aktualny rząd, to koniecznie trzeba poprzeć tworzącą go partię w głosowaniu. To nic, że w niedzielnych wyborach mamy de facto wybierać tych, którzy  będą Polskę reprezentować w Unii Europejskiej (nawiasem warto tu koniecznie przypomnieć, że te wybory posłów do europarlamentu to jedyne w strukturach Unii Europejskiej wybory, dające demokratyczny  mandat zależny od woli obywateli - reszta to mało demokratyczne i niejawne ustalenia, poza demokratyczną kontrolą), bo i tak wszyscy wiemy, że w aktualnych realiach politycznych to plebiscyt "za" lub "przeciw" PiS. Ten plebiscyt na naszym terenie jest o tyle inny niż gdzie indziej, że zachodniopomorskie jest uznawane za platformerskie województwo, choć PiS od kilku lat szybko odrabia tu straty. Weźmy w nim aktywny udział głosując, a za kilka dni zobaczymy jak nam wyszło - uczestnikom, a nie tylko kibicom. Wprawdzie termin ukazania się tego komentarza pozwala jeszcze na agitacje wyborczą, ale z tej możliwości nie skorzystam i nie będę nikogo przekonywał do głosowania na PiS lub antypis. Raz jeszcze namawiam za to wszystkich mocno do świątecznego głosowania i wybierania według własnego uznania. Oczywiście sam też  będę głosował, a nie tylko namawiał do głosowania. Na kogo głosował? - na PiS naturalnie...

 

Leszek Ozimek - 24.05.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Budowa drogi S6 - maj 2019

Paweł Palica - 24.05.2019

25
Sobota
Maj 2019
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2019
PnWtŚrCzPtSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Widzę że uwaga pomogła i redaktor Ozimek edytował komentarz aktualny, jednocześnie wybięgnę w przyszłość i przypomnę że Zielone Świątki w 2020r.są 31 maja" - Wyłącz smartfona i żyj

"Tutaj napiszę zadając pytanie do red.Ozimka .Kto Islamiści,prawosławni ,grekokatolicy,muzułmanie ,judaizm a może jehowi obchodzą święto zesłania Ducha Świętego 26 maja, bo my katolicy mamy te święto 9..." - Wyłącz smartfona i żyj

"A w jakimś internetowym portalu no name który nawet nie podał autora niusa można było przeczytać, że PiS zamknie goleniowskie lotnisko. Widziałem gościa z pękiem kluczy ale nigdy bym nie przypuszczał ..." - Rozmowy o lotnisku

"Mieszkamy przy lotnisku, z którego może latać wojsko na bliski wschód. Nie możemy jednak polecieć w kierunkach wakacyjnych, no może z wyjątkiem Grecji. Życie jest po to, żeby wypocząć, a nie latać do ..." - Rozmowy o lotnisku

"Osobiście uważam, że większym problemem jest to, że piesi nie znają - lub nie chcą znać - przepisów i uważają, że przejście dla pieszych to część chodnika a nie jezdni." - Wyłącz smartfona i żyj

"Jasne! , do Niewiadowa też zróbta , toż to perełka Powiatu , cisza , ostoja zieleni i spokoju." - Sfrezowali asfalt

"100 tyś zł za krzesło... 1000 zł/m2 drogi osiedlowej...(Kalinowa street) Słuszne podejście ma nasza WŁADZA :/ na bogato" - Rusza remont "Rampy"

"Zespoly np. Led Zeppelin, Deep Purple, AC-DC i jakas Metallica" - Rusza remont "Rampy"

"Ależ domów napchali na tym torfowisku..." - Piorun strzelił w dom

"Przezorny zawsze ubezpieczony !!! Ale nie w tym przypadku." - Piorun strzelił w dom

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator