reklama

Radość i łzy

drukuj
przeczytano: 2587 razy
Maria Palica, 17.07.2019

Tego można się było spodziewać – do szkół średnich "zapukał" podwójny rocznik i nie wszyscy tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów dostali się tam, gdzie chcieli. Kiedy więc ogłoszono wyniki rekrutacji, była i radość, że się udało, i łzy, że nazwiska nie ma na liście przyjętych.

W naszym powiecie najwięcej rozczarowanych było w goleniowskim Zespole Szkół nr 1 (liceum, technikum i branżówka), gdzie chętnych było znacznie więcej niż miejsc (nabór prowadzono do 16 klas pierwszych po 32 uczniów każda). Komisja rekrutacyjna zgodnie z regulaminem rozpatrywała tylko podania z kompletem dokumentów i formalnie jedynie 9 absolwentów gimnazjów znalazło się na liście nieprzyjętych na wybrane kierunki z powodu braku miejsc. Mogą jednak wybrać inne, bo i w tej szkole jest jeszcze 6 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych oraz 32 dla gimnazjalistów, łącznie – 38. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca.

Więcej na ten temat w jutrzejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Ciekawe czy burmistrz, podobnie jak pani Dulkiewicz, ma sygnaly o zapedach samobojczych nieszczesliwie nieprzyjetych ...

dodany przez saturator, dnia 17.07.2019, 13:28:21

Zbędny sarkazm. To nie ta remoma, nie te ambicje uczniów (co jest niezałeżne od poziomu nauczycieli). Nie wątpię, że w Gdańsku jest sporo głebokich rozczarowań.
Rocznik nie jest podwójny. Jest więcej, bo był większy napływ z przedszkoli dla tych roczników. Uczniowie mogą być z 3 różnych lat - była przecież presja na rodziców, żeby wcześniej słać do 1szej. klasy.

dodany przez .., dnia 17.07.2019, 15:28:50

Spokojnie , murarze , malarze , operatorzy procesów technologicznych itd są bezcenni , po co pchać młodych ludzi na siłę do "przechowalni" , ,życie i tak zweryfikuje niby wykształconych , nie lękajcie się Taplarscy i nie realizujcie swoich niespełnionych marzeń poprzez dzieci , to bez sensu , bo później absolwent ekonomii siedzi w Biedronaku na przysłowiowej kasie , nie tędy droga ...

dodany przez Pawlak, dnia 17.07.2019, 16:25:23

Kiedyś chyba też było tak strasznie, że potrzeba było mieć niezłe świadectwo, komplet dokumentów i jeszcze jakiś egzamin wstępny zdać. A i to nie dawało gwarancji. Pamiętam po egzaminie rozchorowałem się - dobrze, że tylko tyle :-)

dodany przez tasia, dnia 17.07.2019, 22:35:26

@tasia
I wtedy nikt nie narzekał. Zdałeś dobrze egzamin, to się dostawałeś. Jak nie - to rok na douczenie. Znam takiego, który 7 razy startował na medycynę, w końcu mu się udało.
Ja egzaminu na studia nie musiałem odchorować. Zdałem najlepiej na wydziale :)

dodany przez cm, dnia 18.07.2019, 11:29:04

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach stawia przed władzami samorządowymi gmin same problemy do rozwiązania. Referujemy jej najważniejsze punkty w materiale obok. Warto się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, co nas czeka najpóźniej za rok. A trzeba przyznać, że ustawodawca chce mocno skomplikować życie nam, mieszkańcom, komplikując je najpierw wspomnianym władzom. No bo teraz te władze będą musiały jakoś dostosować gminne uchwały i regulaminy  śmieciowe do wymogów znowelizowanej ustawy i to, co uchwalą, jeszcze od nas wyegzekwować. A to bynajmniej proste nie będzie. Z kilku powodów zresztą.

 


Przede wszystkim wymuszone segregowanie - jak każdy przymus - spotka  się co najmniej z biernym oporem. Nie dlatego, że wszyscyśmy tacy nieekologiczni, ale po prostu większość z nas podchodzi do segregacji pragmatycznie, a nie religijnie. Rozsądna, ograniczona i nie wymuszona segregacja nikomu nie przeszkadza, ale teraz będzie inaczej. Oprócz konieczności przestawienia całego systemu odbioru odpadów w gminach naszego powiatu na odpowiednie do śmieciowych frakcji pojemniki w każdym domu i na każdym osiedlu, to jeszcze konieczny będzie skuteczny system kontroli - co, kto i gdzie wrzuca. A jak już uda się przyłapać delikwenta niesegregującego śmieci, to jeszcze trzeba mu ten fakt udowodnić. Jak? No właśnie. Nawet gdy już gminne organy zbiorą ów materiał dowodowy, to z kolei będą miały dowyboru: ukarać delikwenta grzywną, albo zastosować odpowiednio wyższą opłatę. Oczywiście na drodze administracyjnej, z uwzględnieniem korowodu odwołań, instancji itp. Procedura to czasochłonna i kosztowna, a przy tym wysoce niepewna co do finalnych rozstrzygnięć.  Dlatego może najrozsądniej będzie... przymknąć oko na brak segregacji. Co wydaje się wyjściem w tej sytuacji najbardziej pożądanym.

Leszek Ozimek - 19.08.2019

GALERIA ZDJĘĆ

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Goleniowie

Wiesław Krause - 06.08.2019

21
Środa
Sierpień 2019
Franciszka
Kazimiery
Ruty
Sierpień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator