Drogi czytelniku

Od 20 grudnia awarii uległ portal goleniowska.com, w związku z tym nie możemy dodawać nowych tekstów. Do czasu uruchomienia jego nowej odsłony, ta strona jest tylko archiwalna.
Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Wiercą pod blokiem

drukuj
przeczytano: 4137 razy
Paweł Palica, 08.10.2019

76 rodzin, mieszkających w bloku przy ul. Kościuszki 3 w Goleniowie, z niepokojem przygląda się temu, co dzieje się dzisiaj wokół budynku.

Na zlecenie Goleniowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego prowadzone są tam przy pomocy wielkich wierteł, zainstalowanych na półciężarówce, badania geologiczne gruntu. Odwierty są niezbędne, bo budynek zaczyna nieco osiadać w torfowych pokładach gruntu, na których został kilkadziesiąt lat temu wybudowany. Katastrofą budowlaną to nie grozi, trzeba będzie jednak wzmocnić i żelbetowe filary, i - co będzie wymagać bardziej skomplikowanej operacji - fundamenty. Koszty robót naprawczych nie są jeszcze znane.

16 października ma się odbyć w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami bloku. Więcej na ten temat w najbliższym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Pawle, z doswiadczenia powiem, ze jakiekolwiek zmiany strukturalne w posadowieniu budynku po tylu latach, powiedzmy 50, sa spowodowane w prawie kazdym przypadku czynnikami zewnetrznymi. Oczywiscie, moze miec na nie wplyw tektonika podbudowy i gruntu, ale w niewielkim stopniu i jest to malo prawdopodobne. Dodam, ze sama koniecznosc badania tektoniki gruntu (odwierty wibrowiertnica) jest bardzo alarmujacy i nie wrozy nic dobrego. Nie wiemy z jakich powodow ja zlecono - pojawily sie przemieszczenia gruntowe w obrebie obiektu, albo co gorsza stwierdzono uszkodzenia substancji budowlanej - rysy w scianach budynku, spekania i odpoziomowania stropow, przemieszczenia scian nosnych, fundamentow czy filarow. Malo, stabilizowanie posadowienia takich obiektow budowlanych jest niezwykle skomplikowane i kosztowne, a w efekcie nieoplacalne, gdyz nalezaloby "podeprzec" w ten czy inny sposob budynek. Na szybko analizujac sytuacje polozenia podejzewam dlugoterminowe osuniecia w podbudowie poludniowo-wschodniego skrzydla bloku przy Kosciuszki 3. Moga byc one spowodowane podmyciem, wale tez uszkodzeniem muru oporowego wzdluz ulicy i strugi goleniowskiej. Sprawa bardzo niewesola.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 08.10.2019, 16:17:28

A dla zainteresowanych dodam, ze kazdy moze podejsc i spojzec na taras wzdluz sciany, widoczny na zdjeciu. Ja tu nie widze, ale jesli widoczne sa spekania spoin miedzy plytkami gresu na wysokosci filarow, takie powiedzmy 1-2cm, to jest to pewien sygnal.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 08.10.2019, 16:22:49

Zamiast sprzedawać te mieszkania należało zdecydować o wyburzeniu tych bloków. Niestety, pozbyto się problemu za grosze, które wpłynęły do gminnej kasy.
Ciekawe, skąd ci ludzie wezmą pieniądze na kosztowne roboty zabezpieczające blok przed zawaleniem? Bo skoro jest on własnością prywatną, to po portfele sięgną właściciele.

dodany przez cm, dnia 08.10.2019, 17:01:20

Ale wy wszyscy jesteście naiwni.!! Tu chodzi tylko o wyciąganie kasy od mieszkańców za bzdurne odwierty. Kto nie zapłaci to i tak sprawa trafi do komornika. Proste. I tak to jest mieszkać w bloku,Wspólnocie czy spółdzielni. A koszty będą masakrycznie wysokie. !!! Kto wogóle kupi teraz mieszkanie w takim bloku obciążonym znacznie podwyższonym czynszem.

dodany przez IT, dnia 08.10.2019, 19:50:34

Kolejny wierzący w spiski się odezwał ze swoimi internetowymi mądrościami...
Odwiert jest po to, żeby wiedzieć na czym ten blok stoi i dobrać odpowiednią do sytuacji metodę.

dodany przez cm, dnia 08.10.2019, 20:21:04

KC_Designer są pęknięcia na ścianach u mieszkańców

dodany przez ann, dnia 08.10.2019, 20:42:46

@ cm:

"Zamiast sprzedawać te mieszkania należało zdecydować o wyburzeniu tych bloków."
- W sumie, muszę przyznać rację :)

Problem w tym, że co się stało, to się "nie odstanie".
Skoro prowadzone są odwierty, to trzeba się wstrzymać z komentarzami do zaprezentowania wyników.

Faktem jest, że ludzie muszą gdzieś mieszkać.
Niestety Kościuszki 1-3, to pokłosie wielu bardzo błędnych nawarstwiających się decyzji
- począwszy na samej budowie bloków bez zabudowanych klatek schodowych
- poprzez usytuowanie 5-piętrowych budynków w obrębie starego miasta (w miejscu zburzonych kamienic)
- skończywszy na sprzedaży mieszkań w budynkach, które powinny być wyburzone

dodany przez Michał Grzybowski (jerzu007), dnia 09.10.2019, 00:22:32

Michale, do Twojej listy dorzuce jeszcze niekorzystna niwelete posadowienia, w szczegolnosci poludniowo-wschodniego skrzydla, budynku.
ann, jak duze, w ktorych miejscach mniej wiecej?

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 09.10.2019, 10:33:24

W ogóle nie należało tam budować bloków, a jedynie zezwolić na lekkie budownictwo jednorodzinne. Conajmniej od lat 80-tych, czyli kilkudziesieciu lat, każdy uczeń wiedział, że SP2 zapada się na bagnie. Teraz się dziwią, że po drugiej stronie ulicy, gdzie nie bez powodu były działki, z wyższymi blokami dzieje się to samo co z dwupięteową szkołą? Gdzie byl geodeta?

dodany przez .., dnia 10.10.2019, 09:42:43

Ina z Wiśniówką upominają się o swoje...MAGNA POMERANIA

dodany przez krew i jatka, dnia 10.10.2019, 18:17:30

KC_Designer nie wiem dokładnie, wiem ogólnie,że są ale raczej wąskie pajączki. Dużo ludzi ma tapety i komuś tez tam pękały tapety. Natomiast to co widziałam na własne oczy to takie rozejścia ściany od belek stropowych przy wyjściach z klatek w tej części bloku dalszej od mostu,na każdym piętrze,na około 4-5mm

dodany przez ann, dnia 11.10.2019, 17:19:03

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Po głosowaniach na ostatniej sesji rady miejskiej widać wyraźnie, że burmistrz Krupowicz odzyskał kontrolę nad swoim klubem radych, który wraz z radnym Kuszyńskim tworzy wciąż jednoosobową większość w radzie. I ta większość przegłosowała propozycje budżetowe burmistrza na rok 2020 – w tym podwyżkę podatku od nieruchomości oraz zdjęcie z przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych budowy przedłużenia ul. Metalowej. Obie te decyzje generują niezadowolenie dotkniętych nimi mieszkańców. Przedsiębiorcy miejscowi będą musieli bowiem znacznie więcej zapłacić podatku od nieruchomości, a mieszkańcy ul. Grenadierów dalej znosić uciążliwości związane z ruchem ciężkich pojazdów pod oknami. Jedni i drudzy pewnie zaprotestują – przedsiębiorcy raczej mrucząc pod nosem, ale protestujący już wcześniej mieszkańcy ul. Grenadierów  mogą to zrobić mniej kameralnie. Całość tej operacji to porażka wizerunkowa burmistrza i jego klubu. Gdyby bowiem choćby symbolicznie zrezygnowali z niektórych wydatków w przyszłym roku, to już było by coś. Na przykład z finansowania przez  podatników, urzędników pracujących na potrzeby propagandowej strony burmistrza na FB, z pieniędzy wydatkowanych na ten łatwy lans poprzez zatrudnianie operatora propagandowych filmików i drogi sprzęt dla niego. Wtedy burmistrz i jego radni mieli by moralne prawo sięgać do kieszeni przedsiębiorców oraz po raz kolejny namawiać mieszkańców ul. Grenadierów by poczekali. A tak swoje prywatne potrzeby propagandowe burmistrz Krupowicz de facto realizuje teraz  bezpośrednio ich kosztem. Wisienką na torcie jest w tej sytuacji całkowite milczenie burmistrza i jego propagandzistów na rzeczonym profilu na FB "Robert Krupowicz twój burmistrz Goleniowa". Oczywiście milczenie na temat podwyżki podatków i rezygnacji z budowy przedłużenia ul. Metalowej. Nie ma tam żadnego tłumaczenia, żadnego wyjaśnienia,  żadnej informacji. Nic, tylko jak zawsze łatwy lansik...

W tej sytuacji warto obejrzeć i zapamiętać to, co prezentujemy na filmiku dołączonym do materiału z sesji budżetowej.

Leszek Ozimek - 20.12.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Koncert Stowarzyszenia Niepokonani

Maria Palica - 20.12.2019

23
Czwartek
Styczeń 2020
Fernandy
Jana
Rajmundy
Styczeń, 2020
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Z tego co mi wiadomo Pan redaktor naczelny dalej żyje i pewnie ma się nieźle. Przez zwykły szacunek dla swoich, niejednokrotnie wieloletnich czytelników, powinien poinformować co się dzieje." - I tak trzymać!

"Czyli cytujac klasyka ... The reports of my death are greatly exaggerated." - I tak trzymać!

"W temacie Gazety Goleniowskiej: Jest trochę informacji na profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Gazeta-Goleniowska-472249546289387/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARD3zqhoKlAhGfjVvuaGbPx11Wh9hvRk4M..." - I tak trzymać!

"Witam panowie. Czasy sie zmieniaja, zwykla telewizje zastepuje powoli Netflix i temu podobne platformy streaminowe, a papier wypieraja wersje cyfrowe. Pozycja naszej lokalnej gazety wydawala sie jed..." - I tak trzymać!

"Co do upadku Gazety Goleniowskiej, to moim zdaniem nie ma co sie doszukiwac spektakularnych przyczyn, Ufo, szarakow, Krupowicza...po prostu koniunktura jaka jest to jest, a LO skonczyla sie kasa, ludz..." - I tak trzymać!

"https://www.facebook.com/Superportal24-Powiat-Goleniowski-112234183585246/" - I tak trzymać!

"Chodziło mi o to, że Gazeta mijała sie z faktami, zasadami dziennikarstwa, języka polskiego. Zwłaszcza pan Palica - jeszcze przed Krupowiczem. Za to za Krupowicza, nagle zmieniła front, gdy zakończyło..." - I tak trzymać!

"@seroy Masz rację. Jak widzę to superportal24 obejmuje powiat gryficki. Blisko i pewnie sporo przydatnych informacji jak się jedzie wypocząć w Pobierowie, czy Trzęsaczu, ale to nie to... @.. Pewn..." - I tak trzymać!

"Za nic w świecie nie mogę nic znaleźć o naszym rejonie na superportal. Nie ma nic?" - I tak trzymać!

"Superportal24 Powiat Goleniowski Panie Michale." - I tak trzymać!

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator