reklama

Święty Jerzy ma aleję

drukuj
przeczytano: 1167 razy
Wiesław Krause, 25.04.2019

W środę 24 kwietnia w kościele św. Jerzego w Goleniowie odbyła się uroczysta msza odpustowa poświęcona patronowi parafii. Przewodniczył jej arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

We mszy uczestniczyli proboszczowie dekanatu Goleniów, harcerze goleniowskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego (św. Jerzy jest patronem harcerzy) oraz parafianie.  Po mszy wszyscy udali się na uroczyste nadanie nazwy zmodernizowanej alei lip między ulicami gen. Władysława Andersa a gen. Grota -Roweckiego. Aleję poświęcił arcybiskup Andrzej Dzięga, a przecięcia wstęgi na tablicy informującej o tym, iż jest to Aleja Św. Jerzego, dokonał burmistrz Robert Krupowicz w towarzystwie pierwszego a potem wieloletniego proboszcza parafii ks. kan. Bogdana Schmidta i parafianki Anny Rutkowskiej.

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

To ta alejka oświetlona do góry nogami?

dodany przez Mariusz, dnia 25.04.2019, 16:00:03

Kolejny raz klechy coś dostały od państwa ..czyt od gminy, masakra , ciemny kraj, ciemnogród miasto Goleniów .... no ale jak się publicznie burmistrz wystawia Goleniów na pośmiewisko w Polsce i Europie zawierzając miasto Jezusowi Królowi czegoś tam ...to co tu się dziwić, że to ciemnogród.

dodany przez mieszkaniecgminy, dnia 25.04.2019, 18:28:14

No można by wyjść z inicjatywą nazwy czegoś tam imieniem Światowida. Pewnie jest dłużej związany z wierzeniami na tych terenach rdzennych jego mieszkańców.

dodany przez Mariusz, dnia 25.04.2019, 20:25:30

Nadanie nazwy alejce pewnie nie generuje dużych kosztów, ale proponuję zapoznać sie z uchwałami z ostatniej sesji Rady Miejskiej, trochę poszło kasy na kościoły w okolicy.

dodany przez kool, dnia 25.04.2019, 23:29:35

a jak trwoga to do Boga! twardziele hm

dodany przez gitara34, dnia 26.04.2019, 00:21:16

Wzięli, więc będą sprzątać i odśnieżać? Czy wolno chodzić agnostykom?

dodany przez .., dnia 26.04.2019, 06:43:55

Spokojnie, nic wielkiego się nie stało. Tylko widoczna jest pewna zależność. Kościoła nie ma tam gdzie trzeba materialnie dać coś od siebie, tylko brać, podwyższając jednocześnie rangę wydarzenia swoją obecnością. A Bóg... cóż, jeśli otaczający świat i My jesteśmy jego dziełem, to on jest wszędzie. Nie ma go szczególnie więcej w kościele czy na ławce w Alei św. Jerzego.

dodany przez Mariusz, dnia 26.04.2019, 07:26:04

@mieszkaniecgminy
Jak to "klechy coś dostały od państwa"? Z nazwaniem alejki wiążą się jakieś wpłaty?

@Mariusz
Wydaje mi się, że lepiej patrzeć na współczesność, a wyznawców Światowida jakoś za dużo nie widać. Proszę przejść się po cmentarzu (niektórzy twierdzą, że ważne jest jak się kończy) i sprawdzić ilu mieszkańców Goleniowa jest pochowana pod znakiem krzyża. To chyba o czymś świadczy.

@kool
Z niecierpliwością czekam na zakończenie remontu kościoła w Podańsku. Wg mnie to perełka, podobna do kościoła w Miękowie, a straszy już chyba z 2 lata. Nie mamy w okolicy zbyt wielu zabytków, a w wielu wioskach kościół jest jedynym zabytkowym budynkiem. Powinniśmy dbać o nasze dziedzictwo nie tylko w formie trzymania się wiary naszych ojców i dziadków, ale dbania także o dziedzictwo materialne.

@gitara34
Bardzo ciekawie pokazuje to: https://pl.wikipedia.org/wiki/W_okopach_nie_ma_ateist%C3%B3w

@..
Myślę że w Goleniowie, podobnie jak w całej Polsce większość podatków jest płacona przez katolików. Każdy może chodzić po ulicach i chodnikach opłacanych z podatków zebranych od katolików, niezależnie jak ulica będzie się nazywała.

@Mariusz
Wystarczy ściągnąć klapki z oczu. Skąd przeświadczenie, że Kościoła nie ma tam, gdzie trzeba materialnie dać coś od siebie? Proszę sprawdzić ile Kościół prowadzi hospicjów, domów pomocy, szkół i podobnych dzieł. Robi to mimo tego, że wrogowie Kościoła odebrali sporo majątków kościelnych: kasata (kradzież) klasztorów, przejmowanie, czyli też kradzież szpitali, szkół.

Bóg jest wszędzie, ale nie wszędzie są Sakramenty. Dlatego potrzebni są księża i potrzebne są kościoły. Polecam przeczytanie wspomnień z niemieckich obozów choćby rtm. Pileckiego, czy wspomnień z kobiecego obozu w Ravensbrück (niedawno wydana książka goleniowianina, p. Stanucha pt. "Golgota kobiet"), jak ci ludzie potrzebowali wsparcia duchowego i jak dużo znaczyła dla nich przemycona Hostia. Z drugiej strony rtm. Pilecki wspominał o szczególnej nienawiści SS-manów do katolickich księży i zakonnic, większej niż do Żydów. Dlatego cieszmy się, że mamy księży, mamy kościoły i że na patrona alejki możemy wybrać któregoś ze świętych. Za rządów hitlerowskich, czy komunistycznych takiej wolności nie było.

dodany przez Michał Niklas, dnia 26.04.2019, 08:52:53

Spokojnie... Nie wszystkie miejsca kultu i pochówków naznaczone są krzyżem a miejsc takich jest sporo w okolicy a im bliżej rzeki Viadrus tym są starsze, z czasów gdy o chrześcijaństwie i żadnej innej wierze nikt długo jeszcze nie słyszał. Cmentarze naznaczone krzyżem to raptem kilka pokoleń. Nieco wcześniejsze, z racji innej nacji pewnie zniszczono, po chrześcijańsku.

dodany przez Mariusz, dnia 26.04.2019, 11:05:12

@ M.N. dbajmy o dziedzictwo, szczególnie w kontekście podupadającego szpitala i ubożejącej policji i systemu emerytalnego w coraz gorszym stanie, to za niedługo nikt nie doczeka oglądania tego dziedzictwa....

dodany przez kool, dnia 26.04.2019, 12:00:53

@Mariusz

Przepraszam, że spytam: jak daleko sięgają Pańskie korzenie? Pra-pra dziadkowie? 5-10 pokoleń? Czasy przed zaborami? Przed sprowadzeniem Krzyżaków? Wcześniej niż chrzest Mieszka I? Pod jakim znakiem są pochowani znani Panu przodkowie? Pod jakim znakiem Pan chciałby być pochowany?

Jasne że czasem mamy do czynienia z macewami, o ile ta "inna nacja", z mylącym znakiem krzyża na czołgach i samolotach, tego nie zniszczyła, jak w Maszewie. Komunistyczni dygnitarze na Powązkach nie mają krzyży, np. Wojciech Jaruzelski ma skromny napis "żołnierz". Zdarza się. Jednak w Goleniowie, mimo wieloletniej obecności wojska, w tym oficerów politycznych, większość pochowanych mieszkańców ma krzyże. Naprawdę polecam przejść się cmentarnymi alejkami i sprawdzić to samemu.

Niestety, czasem krzyże nawet na cmentarzach przeszkadzają:
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Ukraina.-Zniszczone-krzyze-na-polskim-cmentarzu-w-Kolomyi
https://wiadomosci.wp.pl/bialorus-w-kuropatach-robotnicy-usuwaja-nielegalne-krzyze-z-masowych-grobow-ofiar-nkwd-teren-otoczyla-milicja-6366797795325569a

@kool

Wiadomo, że potrzeb jest bardzo dużo. Czy to znaczy, by podatki pobrane od katolików nie mogły trafić na zakończenie remontu kościoła w Podańsku? Może lepiej poszukać oszczędności przykładowo w zmniejszeniu biurokracji? Czekaj, czekaj... Był taki jeden. Nazywał się Palikot i obiecywał zmniejszenie biurokracji, ułatwienia dla lokalnych biznesmenów i tego typu cuda. Po chwili jednak stwierdził że zmierzy się z prawdziwymi problemami Polaków i ... rozpoczął walkę z Kościołem Katolickim :-)

dodany przez Michał Niklas, dnia 26.04.2019, 13:21:30

Szanowny kool jeżeli w szpitalu pracowali by spece to by nie był upadający a dlaczego mamy się zrzucać na pensje dla lekarzy? By do pracy mieli bliżej ? Przecież jak coś Ci się stanie i tak Ci spece odeślą Cię do Szczecina. Jedynie gorszy szpital maja w Dębnie ale tam to zupełny odpad

dodany przez Biustonosz, dnia 26.04.2019, 14:05:32

Zbyt dobrze zna pan historię tych ziem aby opierać się wyłącznie na tym co polskie, rosyjskie, niemieckie czy nawet szwedzkie. To akurat jest historia kilku pokoleń. Od zarania dziejów pisanych zaś było tu Księstwo Pomorskie a panowała dynastia Gryfitów, słowiańska dynastia. Starto historię rodu jak i ich państwa na rzecz Brandemburgii, następnie Prus i w końcu Niemiec wtedy, gdy historia państwa niemieckiego na tych konkretnie ziemiach zaczyna się dopiero z początkiem XVIIIw. Wszelkie słowiańskie ślady w postaci choćby cmentarzy zostały zniszczone. Po chrześcijańsku.

dodany przez Mariusz, dnia 26.04.2019, 14:15:50

@Mariusz

Czy uważa pan, że goleniowscy katolicy są w jakiś sposób odpowiedzialni za wandalizm na cmentarzach sprzed wielu, wielu lat? Skąd pomysł, że ten wandalizm był "po chrześcijańsku"?

Z tym niszczeniem po "chrześcijańsku", to mam pytanie: jak Wieluń i Warszawę bombardowali lotnicy Luftwaffe z krzyżami na skrzydłach, albo jak żołnierze z hasłem "Gott mit uns" na pasach rozstrzeliwali Polaków, w tym księży katolickich, to było to "po chrześcijańsku", czy bardziej "po ateistycznemu"?

dodany przez Michał Niklas, dnia 26.04.2019, 22:16:41

To nie miało znaczenia, o tym decydowali ludzie. Podobnie jak po publikacji "Malleus Maleficarum", za wszelkie następstwa tej publikacji winę ponoszą ludzie.

dodany przez Mariusz, dnia 26.04.2019, 23:05:04

Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności kościół nie dokłada do budowy dworca, rewitalizacji parku, ale chętnie wyciąga rękę po to zostało przez gminę poprawione , wyremontowane. Fajnie organizuje się ADM za państwową czyli naszą kasę.

dodany przez Cezarka, dnia 02.05.2019, 22:12:35

Szanowni@ - w jednym z ostatnio czytanych felietonów W. Łysiaka doczytałem się frazy , która pasuje do zamieszczonych tu kpin ?? o nadaniu nazwy alejce w parku -- "nie ma nic gorszego aniżeli człowiek wykształcony ponad swoją inteligencje". I to by było na tyle .

dodany przez jzw, dnia 04.05.2019, 10:40:08

@Cezarka

Skąd pomysł, że kościół nie dokłada do budowy dworca? Jestem częścią kościoła, podobnie jak tysiące wiernych w Polsce, jak tysiące księży, zakonnic, ludzi świeckich, ochrzczonych, uczących dzieci pacierza i chcących mieć katolicki pogrzeb. Płacimy podatki. Czy urząd skarbowy jakoś psiejsko-czarodziejsko wie, że te pieniądze są od katolików i prawosławnych, więc powinny iść na alejkę nazwaną imieniem św. Jerzego, te są od jeżdżących koleją i powinny iść na remont okolic dworca? Wszystko fajnie się organizuje, od uzbrojenia, przez drogi, szkoły, urzędników, muzea, teatry za państwową, czyli naszą, także opłacaną przez katolików, kasę.

@jzw
Czasem tzw. mądrość nie ma nic wspólnego z edukacją. W Ewangelii św. Łukasz znajdziemy "W tej to chwili rozradował się Jezus w Duchu Świętym i rzekł: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom."

dodany przez Michał Niklas, dnia 04.05.2019, 23:13:10

GALERIA ZDJĘĆ

Gminne Dożynki 2019 - Miękowo

Wiesław Krause - 02.09.2019

16
Poniedziałek
Wrzesień 2019
Jagienki
Kamili
Korneliusza
Wrzesień, 2019
PnWtŚrCzPtSN
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Dla kandydatow KO ... kU Pamieci ;) https://www.youtube.com/watch?v=DvKBGnrB3Jo" - Goleniowianie w parlamencie?

"Uuuu... w tej sytuacji należałoby powiadomić trzyliterowe służby. Ciekawe tylko, czy wystarczyłoby odwagi do podpisania takiego kwitu?" - ZAZ z Lodołamaczem

"Masakra....Skąd te dane o zatrudnieniu? W życiu nie pracuje tam ani 101 niepełnosprawnych, ani 39 pełnosprawnych. Jest 7 działów w Zaz-ie, czyli 7 kierowników, dodajmy 3 księgowe, 3 kierowców, 3 dyrek..." - ZAZ z Lodołamaczem

"Z własnego doświadczenia wiem, że znaleźć miejsce parkingowe dla 40 ton jest bardzo trudne,moze zamiast zakazywać ,zacząć ułatwiać zycie kierowcą, ktorzy zaopatrują miedzy innymi nasze sklepy...." - Zakaz ciągle jest łamany

"co na to rada społeczna przy Burmistrzu istnieje jeszcze?" - Debatowali o nowym centrum kultury

"Panie rowerzysto, zrób se pan badanie kału i moczu (albo na odwrót), coś żeś pan w tej Szwajcarii podłapał chyba....." - Goleniowianie w parlamencie?

"Konfederacja?!!! - Jacek Wilk i jego powiazania z Księżna Angelika Jarosławska-Sapieha - Bosak ktorego zrodlo utrzymania wciaz jest niejasne, a ktorego brat zarabia na chleb w Vivusie u rosyjskiego ..." - Goleniowianie w parlamencie?

"@cm Bardzo proszę, dopełnij formy i nie "Czarusiujmy" sobie publicznie, gdyż jest to nieprofesjonalne, nie na miejscu, poza tym zwyczajnie nie mam na to ochoty. Mam nadzieję, że przyjmiesz to (w k..." - Debatowali o nowym centrum kultury

"Z tą Konfederacją to ciekawie jest w Tarnowie: https://www.wykop.pl/wpis/43801107/konfederacja-zdecydowanie-nie-chce-wejsc-do-sejmu-/ Ale i kandydacie ze Szczecina robi się głośno: https://www.po..." - Goleniowianie w parlamencie?

"WSZYSTKO DAMY WSZYSTKIM to najbardziej adekwatne hasło na nadchodzące wybory, przerażające jest, że "ciemny lud" to kupuje." - Goleniowianie w parlamencie?

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator