reklama

Ułatwić asymilację

drukuj
przeczytano: 848 razy
Paweł Palica, 25.06.2019

W najbliższą sobotę, czyli 29 czerwca, w Goleniowie startuje projekt mający ułatwić przebywającym w naszym kraju kobietom pochodzącym spoza Polski proces integracji z nowym środowiskiem.

Pierwszym akcentem międzynarodowego projektu SIMRA będzie piknik rodzinny, który złożony będzie z kilku osobnych wydarzeń. Wszystko rozpocznie się w południe zumbą dla dorosłych na scenie amfiteatru oraz animacjami dla dzieci na podwórzu Teatru Brama, później odbędzie się parada dziecięca, w teatrze zobaczyć będzie można rodzinny spektakl "Sen Marudy", odbędzie się ognisko integracyjne, a po nim impreza przeniesie się na plac przy spichlerzu, gdzie zaplanowano folkowe przytupy z gośćmi z zagranicy i minikoncert Teatru Brama, a także prezentację na temat projektu SIMRA. O godz. 19 w amfiteatrze posłuchać będzie można muzyka polskiej i ukraińskiej, a wszystko zakończy się potańcówką, do której od godz. 22 na placu przy spichlerzu przygrywać będzie Kapela Teatru Brama.

Szczegóły TUTAJ.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

To jest fajne, choć młodzi pewnie woleli by dyskotekę :-)

Natomiast ja bym w jakiejś perspektywie czasowej, w zależności od możliwości starał się iść w kierunku stworzenia czegoś w rodzaju informacji o tym jak funkcjonować w Polsce i jak załatwiać podstawowe rzeczy.

Czegoś co by za bardzo nie obciążało budżetu (może dałoby się to zrobić w oparciu o jakieś działające organizacje ale żeby to było jakimś realnym wsparciem w sytuacjach wymagających pomocy.

I tu myśle o miejscu w którym można dostać takie informacje jak:
1) co zrobić jeżeli się zachoruje?
2) co zrobić jeżeli zachoruje dziecko?
3) co zrobić żeby być ubezpieczonym?
4) jak dostać i wykupić receptę?
5) co zrobić jeżeli straci się pracę?
6) jak zapisać dziecko do szkoły/przedszkola?
7) jak postępować w przypadku rasizmu?
8) gdzie zgłaszać wypadek, kradzież, sytuację zagrożenia?
9) kiedy i gdzie się rozliczać podatki i jakie są konsekwencje nierozliczenia
10) jak sortowac śmieci?
11) jak sobie poradzić w sytuacji awarjnej jak ktoś nie mówi po polsku a trzeba się dogadać - bo np jest wypadek, osoba jest w szpitalu, trzeba się czegoś o niej dowiedzieć - skąd wziąć w awaryjej sytuacji tłumacza?
12) co zrobić jak ktoś nie ma na Ukrainie do czego wracać a tutaj nie wytrzymuje, zaczyna się staczać, wpadac w nałogi i toworzy tu powoli jakąś metę
13) co zrobić w przpadku, gdy jest się narażonym na jakąś przestępczość (nie zna się języka i pada ofiarą jakiś naciągaczy)
itd

Ja nie mówię o jakimś dużym zaangażowaniu, bo na to pewnie nie ma budżetu. I nie mówię też o jakimś niańczeniu (bo my tez nie jesteśmy niańczeni). Natomiast myślę, że z czasem w miarę możliwości można spróbować dać poczucie jakiegoś minimum bezpieczeństwa, jakąś informację, że w razie problemów ktoś spróbuje pomóc, udzieli jakiejś informacji.

Bo to też buduje jakieś zaufanie do państwa przyjmującego, może lepszą współpracę, może większe szanse na integrację.

Na razie to może nie jest jakiś bardzo palący problem ale jeżeli imigracja zacznie rosnąć jeszcze bardziej (a zbliżamy się do niżu demograficznego w Polsce i prawdodpodobnie zwiększonego zapotrzebowania na pracowników), to trzeba się będzie przygotować do tego, że obcokrajowcy staną się stałym elementem życia w Polsce.

I jakoś trzeba będzie sobie układać wzajemne relacje, tak jak na zachodzie temte władze próbują układać życie z Polakami.

Może tak się nie stanie ale ja bym mimo wszystko planował, brał wzorce z zachodu.

dodany przez wb, dnia 25.06.2019, 19:39:10

Tym bardziej, ze ci ludzie tutaj ciężko pracuja, płacą podatki, tak jak my na zachodzie.

dodany przez wb, dnia 25.06.2019, 19:52:14

Ja domagam się festiwalu LGBT w Goleniowie! Zrobimy ogromną paradę ulicami miasta i potem wielki melanż nad Iną, a na deser zaprosimy Rafalalę! Uważam, że taka forma integracji byłaby o wiele lepsza, tym bardziej, że byłby to festiwal międzynarodowy!

dodany przez Primadonna, dnia 25.06.2019, 23:35:52

Podstawa to znajomość języka , nie koniecznie literackiego gdyż z czasem przyjdzie i taki , a w Polsce , nie zakładam że dojdzie do multi culti , Oni by już tu byli , tylko za cienki socjal i zasiłki i tak trzymać ! Najsampierw systematyczna praca , potem lepsze życie.

dodany przez Pawlak, dnia 26.06.2019, 18:35:01

reklama

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

W Nowogardzie pod względem politycznym dzieje się najwięcej w naszym powiecie. Najświeższym dowodem na to jest nagła i niespodziewana zmiana na stanowisku przewodniczącego tamtejszej rady miejskiej. Tym samym krucha, jednoosobowa większość popierająca burmistrza Czaplę zamieniła się w równie kruchą i też jednoosobową większość opozycyjną. W ten sposób, po raz pierwszy chyba w historii, eksponowaną funkcję samorządową w powiecie goleniowskim objął działacz PiS, na dodatek w aliansie z działaczami PO. I wszystko to zgodnie z prawem, z wykorzystaniem normalnej procedury, poprzedzonej politycznymi uzgodnieniami. Więcej, w pewnym sensie poprawia to niedoreprezentowanie w powiecie i jego gminach elektoratu, który w ostatnich wyborach parlamentarnych we wszystkich gminach powiatu, z wyjątkiem goleniowskiej, w większości poparł PiS.
W goleniowskiej radzie miejskiej ugrupowanie burmistrza zdobyło po wyborach jednoosobową większość, dokoptowując potem do siebie jednego z radnych spoza swego grona i dzięki temu burmistrz ma w radzie komfortową wydawałoby się i stabilną przewagę nad opozycją. Przebieg wypadków w sąsiednim Nowogardzie pokazuje jak to bywa z jednym głosem przewagi, który szybko może się przekształcić w... ten sam głos przewagi opozycji. Skoro było to możliwe w Nowogardzie, jest możliwe i w Goleniowie. Tym bardziej, że mimo wielu zasadniczych różnic między obiema gminami, są też spore podobieństwa. Oprócz wyżej opisanego, widoczne dla każdego, kto chce to dostrzec jest działanie gminnej propagandy. Za pieniądze podatników i tu, i tam gminni urzędnicy nie tyle informują, co wychwalają swoich pracodawców. Owszem, goleniowscy robią to sprawniej technicznie i merytorycznie, jednak co do zasady różnicy nie ma. Obie propagandy równie efektywne, tyle że nowogardzka ma tę zaletę, że jest znacznie tańsza...

Leszek Ozimek - 08.11.2019

GALERIA ZDJĘĆ

Festyn Walczymy o Emilka

Paweł Palica - 20.10.2019

12
Wtorek
Listopad 2019
Konrada
Renaty
Witolda
Listopad, 2019
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 91 418 26 01
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator